Činnost 1. 3. 1. 4 - Párování za subjekt

Ruční párování za subjekt slouží zejména k párování účetních zápisů téhož subjektu, které nemají shodný párovací klíč, a proto se nespárovaly při hromadném párování ani při párování částečných úhrad. Používá se i v případě, kdy je potřeba rychle spárovat konkrétní účetní zápis, aniž by uživatel zatěžoval systém hromadným párováním celého saldokonta.

Je možno zde provádět párování celých částek nebo i částečných úhrad. Párovat lze buď podle částek ve valutě, nebo v domácí měně. Při párování podle valutových částek budou zaúčtovány kurzovní rozdíly.

Pro párování účetních zápisů, které mají rozdílné párovací klíče, lze použít pouze tlačítko „Ruční párování“, u párování dle valut také tlačítko „Párování s přeplatkem“. Pro párování účetních zápisů, které mají shodný párovací klíč, lze kromě tlačítka „Ruční párování“ použít také tlačítko „Hromadné párování“ nebo odkaz ve spodní časti formuláře „Výběr dle párovacího klíče“.

Výběrový seznam subjektů pro ruční párování za subjekt

Zobrazí seznam všech subjektů, které mají jak neuhrazené závazky, tak neuhrazené pohledávky. Na řádku u vybraného subjektu je třeba zvolit příslušný odkaz pro párování. K dispozici jsou dva odkazy, pro párování dle částek ve valutě, nebo v domácí měně.

Odkaz "Výpis nově spárovaných" na formuláři pro ruční párování za subjekt

Po ukončení párování lze jeho výsledek zobrazit v podobě sestavy. Vypisuje dvojice, popř. skupiny účetních zápisů, které byly spolu spárovány, ve struktuře: Pár. klíč - Typ dokladu - Číslo dokladu - Zdanit. plnění - Účet - Středisko - Saldo (val) - Měna - Saldo (domácí měna) - Poznámka

Vstupní formulář pro ruční párování za subjekt - dle valut / dle domácí měny

Vstupní formulář se skládá ze dvou částí: - v horní části jsou zobrazeny základní údaje o subjektu a sumy závazků a pohledávek (a jejich salda) označených ve spodní části k párování - ve spodní části je seznam neuhrazených závazků a pohledávek subjektu, setříděný podle částky k úhradě ve valutě, v rámci ní podle párovacího klíče.

Vybrané účetní zápisy pro spárování je nutno označit. Po označení dokladu se položka „Ke spárování“ naplní částkou závazku/pohledávky, lze ji změnit (a vytvářet tak částečné úhrady - má význam pouze pro ruční párování).

Párování se spouští některým z tlačítek „Ruční párování“, „Párování s přeplatkem“, „Hromadné párování“. - Ruční párování páruje spolu pouze doklady, které uživatel označil. - Párování s přeplatkem je k dispozici jen u valut. Funguje jen pro dva označené doklady, když je částka na dokladu úhrady vyšší, než je na závazku/pohledávce. - Hromadné párování spouští automatické párování nad každým z označených dokladů. Seznam spárovaných dokladů je možno zobrazit odkazem "Výpis nově spárovaných".

Pro výběr účetních zápisů ke spárování je také možno použít funkci "Výběr dle párovacího klíče" přístupnou v dolní části formuláře. Tato funkce páruje pouze účetní zápisy se shodným párovacím klíčem.

Tlačítko "Ruční párování" na formuláři pro ruční párování za subjekt

Pokud jsou ve spodní části označeny účetní zápisy ke spárování a součet částek „Ke spárování“ je roven nule (položka „Saldo“ v horní části), stiskem tlačítka budou spárovány. Jedná se o párování skupinové, některé doklady mohou být spárovány plně a některé částečně (byla-li ručně zadána nižší částka). V případě, že součet označených účetních zápisů není vyrovnaný, je hlášena chyba a žádné párování se neprovede.

Spárované účetní zápisy se již po provedení spárování ve spodní části formuláře nezobrazují. Jejich seznam je možno zobrazit odkazem "Výpis nově spárovaných".

Pokud je parametr „RucPar_ZmenitParKlic“ ve skupině Párování nastaven na hodnotu 1, tak v případě, že párované účetní zápisy mají rozdílné párovací klíče, budou při párování párovací klíče na účetních zápisech změněny na tvar „RPH rrrrmmdd hhmmss“ podle data a přesného času spárování (při párování dle domácí měny na RPHKC…). Pokud jsou párovací klíče shodné, zůstane párovací klíč beze změny. Má-li parametr hodnotu 0, původní párovací klíče zůstanou vždy zachovány, bez ohledu na to, zda je pár.klíč stejný nebo rozdílný.

Tlačítko "Párování s přeplatkem" na formuláři pro ruční párování za subjekt dle valut

Má význam v případě, že byla faktura uhrazena vyšší částkou. Ve spodní části musí být označeny právě dva doklady. Jeden doklad s fakturou (závazkem nebo pohledávkou) a druhý doklad s úhradou (např. bankovní výpis nebo pokladní doklad…). Zároveň musí být částka na dokladu úhrady vyšší, než je na faktuře. Stiskem tlačítka budou spárovány. Na faktuře se zároveň vzniknou dva nové účetní zápisy na částku rozdílu, které budou mít stejné vlastnosti, jako původní účetní zápis (stejný účet, středisko, zakázka atd.). V textu budou mít uvedeno „Přeplatek“. Jeden bude kladný a druhý záporný. Celá úhrada se spáruje s původním účetním zápisem a s novým kladným. Záporný účetní rozdíl zůstane nespárovaný a bude možné jej následně použít do zápočtu, nebo z něj vytvořit platební příkaz pro vrácení přeplatku.

Spárované účetní zápisy se již po provedení spárování ve spodní části formuláře nezobrazují. Jejich seznam je možno zobrazit odkazem "Výpis nově spárovaných".

S párovacím klíčem se pracuje v závislosti na nastavení parametru RucPar_ZmenitParKlic stejně, jako při párování tlačítkem „Ruční párování“, viz výše.

Tlačítko "Hromadné párování" na formuláři pro ruční párování za subjekt

Jedná se o hromadné párování, které ale neprobíhá nad všemi nebo jedním saldokontem jako v činnostech 1.3.1.1 Párování jednoho saldokonta a 1.3.1.2 Párování všech saldokont, ale nad každým ze zde označených účetních zápisů. Po stisku tlačítka „Hromadné párování“ se systém pokusí provést párování všech označených účetních zápisů. Pro každý označený účetní zápis se vyhledají všechny dosud nespárované účetní zápisy se shodným párovacím klíčem (bez ohledu na to, zda jsou zobrazeny nebo označeny) a pokud jejich celková částka (součet za párovací klíč) je vyrovnaná, provede se jejich spárování. V podstatě tedy probíhá automatické párování, kde množina párovaných účetních zápisů je omezena pouze tím, že jejich párovací klíč je mezi některou z označených vět. V tomto případě samozřejmě není požadována vyrovnanost označených účetních zápisů.

Používá se, pokud je potřeba ihned spárovat některé doklady, ale vzhledem k možnému zpomalení práce uživatel nechce použít párování celého saldokonta.

Spárované účetní zápisy se již po provedení spárování ve spodní části formuláře nezobrazují. Jejich seznam je možno zobrazit odkazem "Výpis nově spárovaných".

Odkaz "Výběr dle pár. klíče" na formuláři pro ruční párování za subjekt

Slouží k ručnímu párování dokladů se shodným párovacím klíčem. Zobrazí se vstupní formulář, který se skládá ze dvou částí: - v horní je zobrazeno číslo a název účtu a součty závazků a pohledávek označených ve spodní části ke spárování - ve spodní části jsou zobrazeny všechny účetní zápisy na vybraném účtu, které mají stejný párovací symbol jako účetní zápis, z něhož byl odkaz vyvolán.

Doklady pro párování je nutno označit, částku „Ke spárování“ je možno měnit (a vytvářet tak částečné úhrady). Jsou-li částky závazků a pohledávek vyrovnané, tlačítkem „Spáruj“ provedete spárování. Účetní zápisy zůstávají zobrazeny ve spodní části formuláře.

DokuWiki Appliance - Powered by TurnKey Linux