Je evidencí cestovních příkazů, poskytnutých záloh na pracovní cestu a vyúčtování náhrad tuzemských i zahraničních cest se všemi náležitostmi dle platného zákoníku práce. Zadávat lze jednodenní, ale i vícedenní pracovní cesty v tuzemsku i v zahraničí. Lze evidovat na cestě i více použitých dopravních prostředků (auto, vlak, letadlo,..). Automaticky lze počítat stravné (tuzemské i zahraniční), krácení stravného za poskytnuté bezplatné jídlo. Při cestě soukromým vozidlem jsou počítány náhrady za amortizaci vozidla a spotřebované pohonné hmoty. Zálohy a výdaje lze zadávat v různých měnách ve složkách cestovního příkazu různého typu (Zálohy, Jízdné, Nocležné, Ostatní). Výpočet vyúčtování probíhá v jedné měně určené na hlavičce cestovního příkazu kurzem pro Datum odjezdu nebo kurzem pro datum první vyplacené zálohy. Měnu lze případně změnit – pomocí pole Změna měny a tlačítkem Přepočet. Výsledkem je vyúčtování - zjištění přeplatku nebo nedoplatku náhrad při pracovní cestě.
Sazby pro stravné a Stravné jídlo se nastavují v činnosti 6.1.3.5 Sazby.
Cestovní příkazy lze pořídit ručně nebo Exportem do cestovních příkazů ve stazkách – Evidence cest (činnosti 6.1.2.8).
Číslo cestovního příkazu (je určeno číselnou řadou zadanou ve vzoru dokladu př. VZORCEST), v typu dokladu CEST lze nastavit stavy dokladů případně vlastnosti dokladů závislé v čase.
Období – pokud číselná řada obsahuje údaje z období, změnou období se případně změní číslo cestovního příkazu.
Osobní číslo – vazba na PAM (pokud pam není instalován, odkaz do číselníku nefunguje).
Dopravní prostředek – vyberte se z číselníku hlavní dopravní prostředek při pracovní cestě (pokud je použito soukromé vozidlo, doporučujeme zadat soukromé vozidlo – při tisku cestovního příkazu se vypisují informace o sazbách vozidla z tohoto vozidla v hlavičce). Dopravní prostředek z hlavičky se nabízí do složek typu cesta.
Datum a čas odjezdu a Datum a čas příjezdu – ovlivňuje výpočet stravného za dobu strávenou na cestě (nejnižší rozlišovací jednotkou pro výpočet doby strávené na cestě jsou minuty). Dále výpočet stravného v případně zahraničních pracovních cest ovlivňuje na složkách typu cesta přechod hranice (změna státu).
Uskutečnění účetního případu – doporučujeme zadávat datum ukončení pracovní cesty – kurzem data uskutečnění účetního případu se doklad zaúčtuje do účetnictví – náklady.
Měna vyúčtování – v této měně bude proveden výpočet vyúčtování pracovní cesty. Vyúčtování se přepočítává v jedné měně a zjistí se přeplatek nebo nedoplatek z pracovní cesty. Přepočet se provádí kurzem data odjezdu (počátku cesty) nebo datem první poskytnuté zálohy. Rozdíl z vyúčtování se potom vyrovná v pokladnách případně i v různých měnách.
Stav (stavy lze nastavit v typu dokladu CEST).
Schvaluje – výběr z číselníku uživatelů.
Středisko – vyplní se ze střediska osoby z pam lze změnit.
Subjekt – Vyplní se subjektem uvedeným v parametrech aplikace.
Popis a účel cesty – mimo popis účelu cesty lze zapsat spolucestujícího, dohodnuté podmínky cesty apod.
Typ cesty – předbízí se služební, je možné změnit na soukromou.
Změna měny – lze změnit měnu hlavičky pro vyúčtování (vyberete měnu a zmáčknete tlačítko Přepočet).
Řádky složek se přidávají pouze pomocí tlačítek – různých typů složek cestovního příkazu.
V číselníku Cestovní příkazy – číselníky (6.1.3.11) lze rozlišit podrobněji jednotlivé typy složek cestovního příkazu mimo typ Cesta. Kód u typu cesta volá Číselník cest (6.1.3.7).
Zaokrouhlení částky Vyúčtování na Cestovním příkazu se řídí dle nastavení na Typu dokladu.
Změna měny na hlavičce lze pouze případě, že Cestovní příkaz neobsahuje žádnou složku.
Při kopii dokladu nelze měnit měnu.
Tlačítko Cesta.
Cesty odkud kam se pořídí pomocí tlačítka Cesta (vltyp_sloz=1020) . Je možné mít cesty – vzdálenosti definované v Číselníku cest (6.1.3.7). Na zadané cestě vybrat Kód z číselníku cest F12. Nabídnuté km lze upravit dle skutečnosti. Přechody hranic jsou řešeny ve složce typu Cesta, na které je evidovaný stát. Přechodem hranice se rozumí Datum a čas od, při změně státu. Stát, Dopravní prostředek a Datum a čas od a Datum a čas do se předvyplní z hlavičky cestovního příkazu – je nutné je měnit dle skutečnosti.
Při použití dopravního prostředku označeného v kartách vozidel jako soukromé a se zadanými vstupními hodnotami na kartě vozidla (6.1.1.1), se vypočítá automaticky náhrada za amortizaci vozidla a náhrada za spotřebované PHM dle sazeb zadaných v číselníku Sazeb (6.1.3.5).
Tlačítko Stravné.
Vypočítá nárok na stravné dle sazeb zadaných v číselníku Sazeb (6.1.3.5) pod typem sazby Stravné, založí složky typu Stravné (vltyp_sloz=1021). Rozhodující pro výpočet stravného je na hlavičce Datum a čas odjezdu a Datum a čas příjezdu – doba strávená na cestě. (Nejnižší rozlišovací jednotkou pro výpočet doby strávené na cestě jsou minuty.) Pokud se jedná o zahraniční pracovní cestu je nutné zadání složek typu cesta a zadání změny Státu (Přechodem hranice se rozumí při změně státu datum a čas od). Stisknete-li tlačítko Stravné, založí složky typu stravné pro jednotlivé dny pracovní cesty a vypočítá stravné jak tuzemské, tak zahraniční. Pro jeden den mohou být maximálně 2 řádky stravného a to 1 v tuzemské měně a 1 v zahraniční měně. To vyplývá z výpočtu zahraničního stravného. Výpočet stravného vyhodnocuje jednu pracovní cestu – jeden cestovní příkaz. Nevyhodnocuje více pracovních cest v jednom kalendářním dnu. Pokud by pro stát nebyly zadány sazby v číselníku sazeb, ve měně se objeví *** a stravné se nespočítá – nemá příslušné sazby v číselníku. Je nutné doplnit v číselníku sazbu a stisknout opět tlačítko stravné a to se přepočítá a doplní příslušná měna.
Tlačítko Stravné - jídlo.
Použijte jen tehdy, pokud Vám bylo poskytnuto jídlo (snídaně, oběd, večeře) bezplatně (je uvedeno na dokladu o ubytování, na pozvánce či faktuře za školení apod.).
Založí řádky s typem Jídlo (vltyp_sloz=1022) se dny, pro které bylo vypočítáno stravné, pro možné krácení za poskytnuté jídlo. Do počtu zadáte počet poskytnutých jídel ve dni (snídaně, oběd, večeře). Po zadání počtu (jídel) se automaticky spočítá krácení stravného dle nastavených sazeb v číselníku sazeb (Stravné: Sazba 1).
Tlačítko Jízdné.
Slouží pro ruční zadání náhrad – dokladů za jízdné. Založí typu složky Jízdné (vltyp_sloz=1023).
Tlačítko Nocležné.
Slouží pro ruční zadání náhrad - dokladů za ubytování. Založí typ složky Nocležné (vltyp_sloz=1024).
Tlačítko Zálohy.
Slouží pro ruční zadání poskytnutých záloh (vybavení finančními prostředky na pracovní cestu) nebo výběrů z firemní karty apod. do složek cestovního dokladu s typem Zálohy (vltyp_sloz=1025). Opět je možné zadat podrobnější členění v číselníku Cestovní příkazy – ostatní. Datum první poskytnuté zálohy v rámci pracovní cesty ovlivňuje kurz pro přepočet vyúčtování pracovní cesty. Pokud není poskytnuta záloha na cestovné, vyúčtování se počítá kurzem začátku pracovní cesty uvedené v Datumu odjezdu.
\\
Tlačítko Ostatní:
Slouží pro ruční zadání ostatních náhrad různých druhů do složek cestovního dokladu typu Ostatní (vltyp_sloz=1030). Pro tento typ doporučujeme vyplnit druhy typu ostatní v číselníku Cestovní příkazy – ostatní. Příklad kapesné, parkovné, dorovnání PHM z dokladu - při předložení dokladu za PHM při použití soukromého vozidla.
Tlačítko Přepočet:
Akce přepočet použijeme po změně Datumu uskutečnění účetního případu nebo při změně Měny vyúčtování.
Tlačítko Vyúčtování:
Pokud se změní datum začátku cesty nebo dojde k opravě data 1. Zálohy – přepočet se provede tlačítkem vyúčtování.
Cestovní příkazy lze tisknout jednotlivě nebo nad označenými.