Činnost 9. 4. 6 - Vzory dokladů

Vzor dokladu lze chápat jako definici předvyplněných položek dokladu. Nový doklad, který je zakládán podle určitého vzoru, se v momentě svého založení naplní hodnotami z typu a vzoru dokladu.

Vzory dokladů jsou uloženy ve stejné datové struktuře jako doklady, od skutečných dokladů se liší specifickým typem dokladu VZOR, v jehož definici je položka „Skutečný nebo plánovaný“ nastavena na hodnotu „vzor“ (vlSKutPlan =2).

Pro hlavičku dokladu vzor definuje zejména: číselnou řadu, způsob výpočtu DPH, kontaci, účetní typ, typ subjektu.
Pro složky dokladů vzor definuje zejména: kód pohybu, kontaci, změny hodnot na kartě sortimentu.
Každá složka dokladu nese na sobě definice způsobů, zda a jak mění stavy (fyzický, účetní, stav objednáno, blokováno, bilancováno) na kartě sortimentu. Na skutečných dokladech tyto položky nejsou uživatelům zobrazeny, naplňují se podle nastavení vzoru v momentě založení dokladu.

K jednomu typu dokladu lze definovat více vzorů dokladu (viz Typy dokladů, odkaz Vzory pro uživatele).

Odkaz "Opis vzorů" na formuláři pro vzory dokladů

V sestavě zobrazí nastavení klíčových položek pro všechny vzory.

Odkaz "Opis vazeb " na formuláři pro vzory dokladů

Formou sestavy zobrazí řetězec předchůdců a řetězec následníků vybraného vzoru dokladu podle toho, jak byli definováni v odkazu „Vazba mezi vzory“.
Narozdíl od sestavy Historie vypisuje pro každý vzor v sestavě nastavení jeho základních vlastností.


Vstupní formulář pro vzor dokladu

Slouží pro zadání hlavičky vzoru dokladu.

Odkaz "Složky vzoru" na formuláři pro vzory dokladů

Ke vzoru je nutno zadat složky všech typů, které se budou vyskytovat na skutečném dokladu založeném podle daného vzoru.
Položky definující změny stavů mohou nabývat hodnot: „Ne, Ano, Z předchůdce jinak Ne, Z předchůdce jinak Ano“. Hodnoty „Z předchůdce …“ je nutno použít v případě, kdy doklad podle tohoto vzoru může vznikat kopií z jiného dokladu. Pak se při kopii hodnota položek pro změny stavů naplní podle předchůdce.

Příklad: Prodejní objednávka zvyšuje stav „Blokováno“ na skladové kartě. Z objednávky vznikne skladová výdejka. Ta musí stav „Blokováno“ snížit o vydávané množství. Pokud výdejka nevznikla z objednávky, stav „Blokováno“ nemění. Proto ve vzoru skladové výdejky v položce „Změna blokováno“ musí být nastaveno „Z předchůdce jinak Ne“.

Odkaz "Vazby ručně" na formuláři pro vzory dokladů

Vazby mezi vzory jsou výchozím nastavením vazeb předchůdce-následník mezi skutečnými doklady. Podle tohoto nastavení potom probíhá zakládání dokladů kopírováním.
Vstupní formulář se skládá ze tří částí. V horní je zobrazen vzor dokladu, v levé spodní části předchůdci tohoto vzoru a pravé spodní části jeho následníci. Do obou spodních částí je možno zadávat předchůdce / následníky vzoru z horní části obrazovky.

Odkaz "Vazby hromadně" na formuláři pro vzory dokladů

Vazby mezi vzory jsou výchozím nastavením vazeb předchůdce-následník mezi skutečnými doklady. Podle tohoto nastavení potom probíhá zakládání dokladů kopírováním.

Tento odkaz slouží pro hromadné připojení vzorů- následníků.

Vstupní formulář se skládá ze čtyř částí. V horní je zobrazen vzor dokladu, v levé spodní části předchůdci tohoto vzoru a pravé spodní části jeho následníci.
Ve střední části formuláře jsou zobrazeny všechny vzory. Stiskem tlačítka „Provázání označených vzorů“ dojde k vytvoření vazeb - vzor z horní části obrazovky jako předchůdce a všechny označené vzory s prostřední části obrazovky jako jeho následníci. Pro zobrazení nového seznamu následníků je nutno provést obnovu dat v pravé spodní části obrazovky.

Odkaz "Historie " na formuláři pro vzory dokladů

Formou sestavy zobrazí historii vzoru dokladu, tj. řetězec jeho předchůdců a řetězec jeho následníků tak, jak byli definováni v odkazu „Vazba mezi vzory“.

Odkaz "Export" na formuláři pro vzory dokladů

Umožňuje vyexportovat označené vzory do XML souboru.
Z takto vytvořeného souboru je pak možno vzory importovat v jiné aplikaci (případně i ve stejné aplikaci pod jiným názvem vzoru).
Exportovaný XML soubor obsahuje jak hlavičky vzorů dokladů, tak i jejich složky a dále jsou v něm uloženy i vazby mezi vzory (předchůdce - následník). V soubor nejsou exportovány ID navazujících číselníkových položek (například IDSTRED_MD), ale jejich odpovídající jednoznačné kódy (KOD_STR_MD).

Ve formuláři jsou kromě čísla a názvu vzoru zobrazeny i některé základní číselníkové položky : Kód peněžního účtu, Střediska MD a DAL, Účty MD a DAL, číselná řada

Odkaz "Import" na formuláři pro vzory dokladů

Umožňuje importovat vzory z XML souboru, který byl vytvořen pomocí odkazu „Export“ (na formuláři pro vzory dokladů) v téže nebo jiné aplikaci.

Vstupní soubor je možno přenést z jiné aplikace například přes schránku (pomocí CTRL+C / CTRL+V), poté je nutno pomocí tlačítka „Zobraz vzory ze souboru“ provést zpracování vstupního souboru - po provedení této akce se v prostřední formě zobrazí všechny vzory obsažené ve vstupním souboru.
Druhou možností je načtení dat ze souboru uloženého v počítači, v tom případě je po výběru XML souboru nutno v horní formě tlačítkem „Načti soubor“ provést načtení tohoto vstupního souboru - v tomto případě se již automaticky provede i jeho zpracování (není tedy nutno již provádět akci „Zobraz vzory ze souboru“).

V prostřední formě jsou poté zobrazeny všechny vzory obsažené ve vstupním souboru, kromě čísla a názvu vzoru jsou zde i některé základní číselníkové položky : Kód peněžního účtu, Číselná řada, Středisko MD a DAL, Účet MD a DAL.

Následně je nutno označit všechny vzory, které chcete importovat do aplikace.
V případě, že již vzor s daným číslem vzoru v aplikaci již existuje, je nutno zadat jiné číslo vzoru, pod kterým má být vzor vytvořen. Takováto čísla vzorů, které již existují, jsou v seznamu vzorů zvýrazněna červenou barvou.
Ve spodní formě jsou zobrazeny případné chyby nebo varování. Pokud například exportovaný vzor měl vyplněno středisko XX a toto středisko v dané aplikaci neexistuje, zobrazí se tato informace jako varování. V takovém případě bude sice vzor naimportován, ale středisko u něj nebude vyplněno. Obdobně i všechny ostatní číselníkové položky. V exportním souboru se nepřenáší ID příslušného číselníku, ale jednoznačný kód číselníku (například kód střediska), na základě kterého se pak dohledává příslušné ID (IDSTRED_MD apod.).
Záznamy s varováním jsou označeny oranžovou barvou, chybné záznamy červenou (existence některých základních číselníkových položek je povinná - například typ dokladu nebo měna). Pokud je ke vzoru ve spodní formě zobrazena nějaká chyba/varování, pak je i hlavička vzoru (v prostřední formě) zvýrazněna červenou/oranžovou barvou.

Označené vzory (pokud neobsahují chyby) lze naimportovat tlačítkem „Importuj označené vzory“. Vzory se zakládají včetně složek a pokud je v horní formě zvolena možnost „včetně vazeb mezi vzory“, tak se zakládají i vazby i mezi vzory.

Příklad :
Pokud vstupní soubor obsahoval například vzor VZORFPUIT a jeho následníky VZORPDV10, VZORPDV11, VZORPDV12, a pro import jsou označeny pouze 2 vzory : VZORFPUIT pod novým číslem VZORFPUIT_NEW a VZORPDV10 pod novým číslem VZORPDV10_NEW, pak se po provedení importu založí i následující vazby mezi vzory (předchůdce - následník) :
- VZORFPUIT_NEW - VZORPDV10_NEW (vazba se vytvoří mezi nově založenými vzory)
- VZORFPUIT_NEW - VZORPDV11 (vazba se vytvoří mezi nově založeným vzorem FPU a vzorem VZORPDV11 - ale jen pokud tento již existuje)
- VZORFPUIT_NEW - VZORPDV12 (vazba se vytvoří mezi nově založeným vzorem FPU a vzorem VZORPDV12 - ale jen pokud tento již existuje)
- VZORPOP - VZORFPUIT_NEW (protože v databázi, odkud byl proveden export, existovala i vazba VZORPOP - VZORFPUIT_NEW, vazba se vytvoří mezi VZORPOP a nově založeným vzorem VZORFPUIT_NEW - ale jen pokud již VZORPOP existoval)


DokuWiki Appliance - Powered by TurnKey Linux