Činnost 9. 5. 9 - Zboží

Datový číselník, obsahuje seznam sortimentu typu „zboží“.
Eviduje údaje, které charakterizují dané zboží bez ohledu na jeho fyzické uložení na různých skladech. Jedná se zejména o identifikaci a značení zboží, základní měrnou jednotku platnou pro všechny sklady a možná balení, značení, údaje o hlavním dodavateli a o cenové politice pro nákupní a prodejní ceny.

Vstupní formulář pro zboží

Podrobný popis položek - viz Datový model, tabulka <a href=„esoform.asp?TPage=HELP\DMTable.idc&TABLENAME=ZBOZI“ target=„_blank“>ZBOZI</a>

Položky použité při výrobě zboží (MPR):
- „Typ dílu pro výrobu“ umožní bližší specifikaci zboží/materiál/polotovar/výrobek při tvorbě kusovníku pro výrobu zboží.
- „Rozpad pro výrobu“ umožní označit, zda se daný díl bude dále při tvorbě montážního příkazu rozpadat na jednotlivé materiály, nebo se bude požadovat přímo ze skladu (počet vnoření není teoreticky omezen).

Tlačítko „Založit zboží na sklad“ slouží k založení zboží na skladě uvedeném jako „Běžný sklad“. Založit zboží na více skladů naráz je možné pomocí odkazu „Zboží na skladě“, popis viz níže.
Ke zboží je možno přiřadit i obrázek. Tlačítkem „Procházet“ obrázek vyberete, po uložení karty zboží se odkaz „Zobraz obrázek“ stane aktivním a všichni uživatelé mohou obrázek zobrazovat.

Odkaz "Ceny pro subjekt" na formuláři pro zboží

Vstupní formulář se skládá ze dvou částí. V horní je zobrazeno zboží, ve spodní se definuje cenová politika pro zobrazené zboží a různé cenové skupiny partnerů nebo jednotlivé subjekty.
Popis cenové politiky viz Nápověda - odkaz „Ceny na dokladu - popis tvorby cen“.
Popis významu jednotlivých položek při zadávání cenové politiky - viz činnost 9.3.6 Cenová politika.

Odkazem „Skladba ceny“ je možno zobrazit sestavu, která vypisuje způsob výpočtu ceny podle kalkulačního vzorce, pokud cena vznikla výrobní kalkulací.

Zadává se zde nebo z číselníku Subjekty.

Odkaz "Značení pro subjekt" na formuláři pro zboží

Umožňuje pro každé zboží definovat odlišné značení buď pro skupinu značení zboží (uvedenou v subjektu v typu subjektu), nebo pro konkrétní subjekt, nebo bez uvedení subjektu nebo skupiny značení zboží (pak bude platné pro všechny subjekty). Toto značení bude použito ve složkách dokladů, pokud pro subjekt (nebo jeho skupinu značení zboží) uvedený na hlavičce dokladu je značení definováno.
Ve značení zboží lze také omezit tvorbu skladových dokladů s uvedeným zbožím položkou „Akce se zbožím“. V tomto případě musí být vyplněn buď subjekt, nebo skupina značení zboží. Pokud by nebylo vyplněno, omezení tvorby složek skladových dokladů by se neprovedlo.

Zadává se zde nebo z číselníku Subjekty.

Odkaz "Balení zboží" na formuláři pro zboží

Umožňuje definovat různá balení nebo měrné jednotky, ve kterých mohou probíhat pohyby konkrétního zboží. Definuje se přepočet mezi základní skladovací jednotkou a jednotkou, která bude uvedena na složce dokladu. Podle této definice budou při pohybu zboží přepočítány ceny a množství. Důležitou roli hraje položka „Výpočet“ - způsob výpočtu množství ve vztahu mezi MJ_Z - základní skladovací měrnou jednotkou a MJ - přiřazenou měrnou jednotkou. Jsou tyto možnosti přepočtu měrných jednotek - 0-Součin : Vztah MJ_Z = MJ * MNPocetVMJ. Hodnota uvedená v položce „Počet v MJ“ je závazná a nedá se na složce dokladu měnit. - 1-Podíl : Vztah MJ_Z = MJ / MNPocetVMJ. Hodnota uvedená v položce „Počet v MJ“ je závazná a nedá se na složce dokladu měnit - 2-Ruční součin : Vztah MJ_Z = MJ * MNPocetVMJ. Hodnota uvedená v položce „Počet v MJ“ není závazná (pouze se nabídne jako výchozí) a dá se na složce dokladu následně měnit. - 3-Ruční podíl : Vztah MJ_Z = MJ / MNPocetVMJ . Hodnota uvedená v položce „Počet v MJ“ není závazná (pouze se nabídne jako výchozí) a dá se na složce dokladu následně měnit.

Př.1 : Pokud je definována základní MJ_Z[g], přiřazená MJ[kg] a mnPocetVMJ = 1000. Přepočet je vlPocetVMJ = 0 nebo 2. Pokud zadám počet 3 MJ[kg] pak v základních MJ[g] je množství = 3*1000 = 3000 MJ_Z[g] Př.2 : Pokud je definována základní MJ_Z[kg], přiřazená MJ[g] a mnPocetVMJ = 1000. Přepočet je vlPocetVMJ = 1 nebo 3. Pokud zadám počet 3000 MJ[g] pak v základních MJ[kg] je množství = 3000 / 1000 = 3 MJ_Z[kg]

Podrobný popis položek - viz Datový model, tabulka <a href=„esoform.asp?TPage=HELP\DMTable.idc&TABLENAME=ZBOZIVMJ“ target=„_blank“>ZBOZIVMJ</a>

Ke každému balení lze definovat obaly a jejich množství, které vstupují do výkazu EKO-KOM.

Jak je EKO-KOM implementován v ESO9 je popsáno v dokumentu <a href=„https://wiki.eso9.cz/lib/exe/fetch.php/startdoc:cz:eko-kom_v_eso9.pdf“>EKO-KOM v ESO9</a>.

Odkaz "Výroba zboží" na formuláři pro zboží

Umožňuje vytvářet kusovníky (rozpisky a seznamy materiálu, případně služeb), které jsou nutné pro výrobu daného zboží. Zde se jednoduchým způsobem (bez použití profi činností oblasti Výroba) zajistí technická dokumentace pro výrobu jednodušších dílů. Činnost sama o sobě je předurčena k použití v rámci činnosti 5.7 Montáže.

Odkazem „Kopie výrobního postupu zboží“ se provádí tvorba dokumentace kopií z již existujícího výrobku. Formulář umožní vybrat z číselníku. Tlačítkem „Kopie výrobního postupu“ se provede tvorba dokumentace kopií z existující předlohy. Kopie se dá aplikovat jen na zboží, které dosud žádný rozpad nemá. V opačném případě je procedura ukončena bez provedení akce.

Tlačítko „Kalkulace ceny“: Provede výpočet (součet) násobků množství hrubých spotřeb s kalkulovanou cenou každé položky uvedené na rozpisce. Výslednou hodnotu následně uloží do pole „Kalkulovaná cena“ (HDCENAKALK). Je-li do rozpisu zařazena podsestava (která má svůj vlastní rozpis) je využita hodnota z pole kalkulovaná cena. Procedura kalkulace nepřepočítává ceny do hlubších úrovní. Pro výpočet správné ceny je potřebné mít aktuálně zkalkulovány všechny jednotlivé podsestavy, které do rozpisu vstupují. Způsob výpočtu lze ovlivnit ze stránky volbou komba: - Součet kalkulovaných cen (není-li vyplněno: jinak nákupní) - Součet kalkulovaných cen (není-li vyplněno: jinak skladová) - Součet kalkulovaných cen (není-li vyplněno: jinak prodejní)

Dále je způsob výpočtu ovlivněn parametry aplikace: - VYRZBOZI_TYPSLOZKALK Parametr udává, které typy složek se zahrnou do výpočtu kalkulace. Výsledné číslo zadávané do parametru představuje součet hodnot představující jednotlivé typy (například defaultní mat(2)+sluz(4): 6=2+4) jednotlivých požadovaných typů'. Pro všechny typy do výběru je hodnota parametru spočtena jako 1+2+4+8+16 = 31

0 - žádný výběr… 1 - ostatní „0“ 2 - materiál „1“ 4 - služba „2“ 8 - pomůcka „3“ 16 - operace „4“

- VYRZBOZI_PREPSATKALK Standardně je nastaveno „0“ - je zakázáno přepsat kalkulovanou cenu, pokud je již počítána v agendě ESO9-Výroba (podle kalkulačního vzorce) Pokud „1“, přepsání bude provedeno, i když je zřejmé, že hodnota kalkulované ceny vznikla výpočtem ve „velké výrobě“

Tlačítko „Přepočítat rozpad“ : Provede přepočet rozpadu vlastních pozic dílu včetně nadřízených sestav do kterých díl vstupuje. Lze nastavit, zda se přepočet provede jen pro daný vlastní díl a vyšší související do kterých vstupuje („Jen pro tento díl a související“) nebo, zda se provede přepočet celé fronty sestav, které jsou automaticky na pozadí určeny/označeny pro ve frontě pro přepočet („Všechny neaktualizované díly“).

Při práci s rozsáhlou strukturou kusovníku, navíc pokud se jedná o podsestavu, která vstupuje do více nadřízených sestav, dochází po každém zápisu změny k přepočtu kusovníku i u vyšších sestav. To může vyvolat dominovou reakci potřeby přepočtu všech zúčastněných dílů po cestě k nejvyššímu vrcholu. Při takto náročném výpočtu se prodlužuje čas čekání na výsledek zápisu věty uživatele. V některých případech dojde k překročení povoleného časového limitu a operace není dokončena.

Z tohoto důvodu lze v parametru aplikace „TPV_ODLOZITPREPOCETROZPADU“ nastavit, aby automatický přepočet neprobíhal. V takovém případě se potřebné položky pro přepočet zapisují pouze do fronty. K jejich aktualizaci přegenerováním rozpadů lze využít buď tlačítko, případně je možno využít jobu, kterým se bude spouštět procedura spZBOZIROZPAD_Prepocitej, s parametrem @MF_VLPREPOCITATFRONTU=1 v méně frekventovanou dobu.

Pro práci s odloženým přepočtem rozpadů je vhodné nastavit i související parametr VYROBA_AUTZMSTAVUTPV na hodnotu =2, kdy bude docházet automaticky ke „shazování“ stavu TPV i u všech nadřízených sestav, do kterých daný rozpracovaný díl vstupuje.

Poznámka: Při zakládání nových pozic a vypnutém automatickém přepočtu rozpadu dochází k jejich „mizení“ z browse po uložení. Toto je způsobováno tím, že datový zdroj pro kusovník či operace technologického postupu využívá pro zobrazení jednotlivých pozic (především z důvodu zařazení platnosti a varianty) spočtený rozpis (tabulka ZBOZIROZPAD). Ten do té doby, než dojde k manuálnímu přepočtu zobrazuje „neaktuální kusovník“. K práci s kusovníkem či operacemi v tomto případě doporučujeme použít „pohled All“, který zobrazuje všechny pozice podle dynamického kusovníku (tedy i právě zařazenou, ačkoliv nepřepočítanou pozici).

Odkaz "Recyklační poplatky" na formuláři pro zboží

Umožňuje definovat k danému zboží recyklační poplatky. Využívá se pak při vystavování faktur vydaných.

Ve vstupním formuláři se zadává pro dané zboží kód služby poplatku a spotřeba. Poplatek musí být zadán jako služba v číselníku Služby, včetně své prodejní ceny a sazby DPH při prodeji. (Bylo by možné zadat poplatek i jako Zboží nebo jako Ostatní, avšak služba se jeví nejvhodnější.)

Příklad 1: Služba „Recyklační poplatek“ existuje pouze jedna, je zadána v měrné jednotce Kč a s prodejní cenou 1. Do položky „spotřeba“ je pak nutno zadat konkrétní výši poplatku pro konkrétní zboží.

Příklad 2: Pro recyklační poplatky je definováno více služeb, každá má měrnou jednotku Kč a konkrétní prodejní cenu. Do položky „spotřeba“ se pak zadává pro konkrétní zboží hodnota 1. Tento způsob umožňuje pro každý poplatek definovat jinou účetní skupinu a tím i jinou kontaci pro účtování poplatku.

Lze zadat více poplatků s časovou platností. V tom případě se pak použije ten poplatek, který odpovídá datu zdanitelného plnění dokladu (např. faktury).

Odkaz "Poznámky" na formuláři pro zboží

Umožňuje zadávat ke každému zboží libovolné množství poznámek různých typů (viz 9.5.5 Typy poznámek ke zboží). V poznámkách je možno evidovat údaje, na které není místo ve struktuře evidence zboží.

Odkaz "Nastavení řady" na formuláři pro zboží

Číslování nově zakládaného zboží může probíhat podle číselné řady, pokud je tato vyplněna v parametrech aplikace (skupina parametrů Číselné řady, parametr ZBOZI_CISRAD) Odkazem „Nastavení řady“ je možno vybrat pro pořizování nového zboží jinou číselnou řadu. Výběr nemění nastavení parametru, je platný pouze pro jednoho uživatele po dobu jeho práce se zbožím.

Odkaz "Zastupitelnost" na formuláři pro zboží

Slouží k definování vzájemné nebo jednostranné zastupitelnosti nebo zaměnitelnosti zboží při realizaci požadavků (žádanek) výroby na výdej ze skladu.

Vstupní formulář se skládá ze dvou částí. V horní je zobrazeno konkrétní zboží, ve spodní seznam těch zboží, která jej mohou zastoupit, jejich měrná jednotka a množství nutné k zastoupení jedné měrné jednotky zboží v horní části formuláře.

Odkaz "Přepočet cen" na formuláři pro zboží

Nad označeným zbožím lze provádět přepočet základních nákupních a prodejních cen k aktuálnímu ESO datumu. Vhodné použít při změnách sazeb DPH

Odkaz "Zboží na skladě" na formuláři pro zboží

Zobrazuje informace o tom, na jakém skladě je zboží vedeno. Zároveň umožňuje založit zboží na více skladů. V prostřední části se zobrazují sklady, na kterých dané zboží není. Pro založení je potřeba označit sklady, na které se má zboží založit. Pomocí tlačítka „Založit zboží na označené sklady“ v horní části se pak zboží na označené sklady založí.

Odkaz "Čárové kódy" na formuláři pro zboží

Slouží k zadávání a evidenci historických nebo alternativních čárových kódů. Aktuální čárové kódy jsou uvedeny přímo na kartě zboží.

Odkaz "Vlastnosti v čase" na formuláři pro zboží

Umožňuje definovat vlastnosti zboží v čase. • Záznam bez státu platí pro tuzemsko a má význam v případě, že došlo v tuzemsku k přeřazení zboží do jiné sazby DPH. Viz dokument <a href=„http://wiki.eso9.cz/lib/exe/fetch.php?media=startdoc:cz:zmena_sazby_dph.pdf“ target=„_blank“>Změna sazby DPH</a>. • Stát se vyplňuje jen pro prodej zboží na dálku koncovému spotřebiteli do EU, viz dokument <a href=„http://wiki.eso9.cz/lib/exe/fetch.php?media=startdoc:cz:prodej_zbozi_na_dalku_a_poskytnuti_sluzeb_neplatcum_do_eu.pdf“ target=„_blank“>Prodej zboží na dálku a poskytnutí služeb neplátcům do EU (CZ legislativa) – od 1.7.2021</a>.

Podrobný popis položek - viz Datový model, tabulka <a href=„esoform.asp?TPage=HELP\DMTable.idc&TABLENAME=ZBOZIVCASE“ target=„_blank“>ZBOZIVCASE</a>

Odkaz "Cizojazyčné názvy"

Umožní evidovat cizojazyčné názvy zvolené položky.
Datové pole podporuje kódování UNICODE.

Odkaz "Zálohované obaly" na formuláři pro zboží (SK legislativa)

Na Slovensku se od 1. 1. 2022 zálohují PET láhve a plechovky. K definování zálohovaných obalů k danému zboží slouží nový odkaz „Zálohované obaly“. Obal musí být zadán jako služba v číselníku 9.5.11 Služby, včetně své nákupní a prodejní ceny a sazby DPH. Princip práce je obdobný jako u recyklačních poplatků.

Generování složek zálohovaných obalů se provádí v činnostech: - 2. 1. 3. 1 Faktury přijaté účetní - 2. 2. 3. 1 Faktury vydané účetní

DokuWiki Appliance - Powered by TurnKey Linux