Činnost 1. 2. 5. 1 - Nepřítomnost
Činnost slouží k zadávání celodenních nepřítomností zaměstnance v aktuálním období. Jedná se například o pracovní neschopnosti, dovolenou, absenci, uvolnění z funkce apod.
U ošetřování člena rodiny je nutné rozlišovat mzdové složky <i>512 Ošetřování člena rodiny</i> a <i>512A Ošetřování - neplacené</i>. Obdobně je třeba rozlišovat mzdové složky <i>506 Rodičovská dovolená</i> a <i>506A Nepl. volno od 3-4 let dítěte</i> z důvodů správného vykazování vyloučených dob pro evidenční listy a případně žádosti o DPN.
K zadaným nepřítomnostem lze vytisknout sestavy v činnostech 3.1.5.2 Nepřítomnost s účastí na nemocenské, 3.1.5.8 Nepřítomnost a 3.1.8.10 Kontrola nepřítomnosti.
Formulář pro zadávání nepřítomností je rozdělen do 3 forem:
Hodiny 1. dne - zadávají se zde odpracovné hodiny v případě, kdy zaměstnanec během prvního dne nepřítomnosti odpracoval část směny. Pokud zaměstnanec odpracoval celou směnu a teprve následně byla vystavena pracovní neschopnost, je nutné nepřítomnost zadat až od následujícího dne.
Tlačítka v této formě slouží k následujícím akcím\\
Odkazy
Likvidace ND - odkaz slouží k zobrazení stránky, na které lze zlikvidovat náhradu mzdy za dočasnou pracovní neschopnost. Více viz odkaz
Likvidace ND.
Evidence žádostí - odkaz slouží k zobrazení stránky s vygenerovanými <i>Přílohami k žádosti o dávku (NEMPRI)</i>. Po vygenerování žádosti je zde možné žádost zkontrolovat, případně upravit a odeslat elektronicky na příslušnou OSSZ. Více viz odkaz
Evidence žádostí.
Hlášení zaměstnavatele - odkaz slouží k zobrazení stránky, na které lze editovat a odesílat <i>Hlášení zaměstnavatele</i>. Více viz odkaz
Hlášení zaměstnavatele.
DMS - odkaz slouží k ukládání dokumentů. Pokud je potřeba k nepřítomnosti uložit dokument, je možné ho uložit pomocí odkazu do dokumentové databáze (DMS). Při ukládání je možné zvolit typ dokumentu z číselníku, popsat dokument, zvolit u dokumentu klíčová slova atd. Podrobně je práce s dokumenty popsána v činnosti
7.1.1 Dokumenty.
Sestavy
Podklady pro exekuce - lze vytisknout sestavu <i>Podklady pro srážky exekucí z nemocenských dávek zaměstnance</i>. V sestavě jsou zobrazeny údaje potřebné pro provádění srážek exekucí z nemocenských dávek - všechny aktuální exekuce zaměstnance s datem doručení a aktuálním zůstatkem, celková nezabavitelná částka, počet vyživovaných osob a nezabavitelná částka uplatněná při výpočtu mzdy za poslední období. Pro správnost údajů o exekucích je nutné mít provedený výpočet mzdy zaměstnance v období, do kterého spadá patnáctý den pracovní neschopnosti.
Tisk žádosti otcovská - lze vytisknout formulář <i>Žádost o dávku otcovské poporodní péče</i>, kterým žádá pojištěnec o otcovskou v případě, kdy začíná pečovat o dítě do 6 týdnů jeho věku. Vypíše se pouze oddíl A., B. a v oddíle D. bankovní účet pro poukázání otcovské. Nevyplní se údaje o dítěti, v této činnosti se nemají odkud čerpat. Tisk žádosti je možný také v činnosti
1.1.1.4 Rodinní příslušníci osoby, zde se do formuláře vypisují i údaje o dítěti.
Odkaz "Likvidace ND"
Odkazem Likvidace ND lze přejít na stránku, ne které lze provést likvidaci nemocenských dávek u ukončených pracovních neschopností.
Formulář pro likvidaci nemocenských dávek je rozdělen do 3 forem.<ol>
Datum do je buď shodné s datumem ukončení pracovní neschopnosti, pokud tato PN trvala maximálně 14 dní, po které vyplácí nemocenské dávky zaměstnavatel. Pokud byla neschopnost delší, vypočte se datum odpovídající 14 dnům PN.
Odkaz "Evidence žádostí"
Odkazem Evidence žádostí lze přejít na stránku, na které lze kontrolovat a upravovat vygenerované žádosti. Žádosti je zde také možné elektronicky odeslat na příslušnou ČSSZ.
Přílohu k žádosti o dávku s výjimkou nemocenského předkládá zaměstnavatel současně se žádostí zaměstnance o dávku, kterou zaměstnanec uplatňuje nárok na dávku nemocenského pojištění nahrazující mzdu (tj. rozhodnutím o potřebě ošetřování (péče), žádostí o peněžitou pomoc v mateřství, žádostí o vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství, žádostí o otcovskou, žádostí o dlouhodobé ošetřovné). Přílohu k žádosti o dávku pro výpočet nemocenského, včetně údaje o způsobu výplaty mzdy, platu nebo odměny zaměstnavatel zasílá neprodleně po uplynutí prvních 14 dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti. Tato povinnost vyplývá z ustanovení § 97 zákona č. 187/2006 Sb.
Formulář pro evidenci žádostí je rozdělen do 2 forem.<ol>
V horní formě Žádost o nemocenské dávky – NEMPRI lze upravovat data pro <i>Přílohu k žádosti o dávku (NEMPRI)</i>, vytisknout formulář a pomocí tlačítek podat žádost na ČSSZ (nutné mít zakoupený a nainstalovaný doplněk <i>ESO9 Podání</i>, více informací viz <a href=„
https://wiki.eso9.cz/lib/exe/fetch.php/pamdoc:cz:eso9podani.pdf“>ESO9 Podání</a>).
Tlačítka v této formě slouží k následujícím akcím:
Tlačítko Stav podání vyvolá akci, která zjistí, v jakém stavu je podání. Pokud již bylo podáno a čeká se na výsledek, provede dotaz na výsledek. Tato akce je vyvolána automaticky po založení dávky akcí Nové podání, lze ji však vyvolat jako samostatnou akci. Pokud data byla na ČSSZ přijata, a tato informace je vrácena přes podatelnu, uvede doplněk žádost do stavu Úspěšně podáno. Takovou žádost již není možno znovu podávat (na ČSSZ by nastala duplicita dat). Dávku můžete případně vrátit k editaci v primárních datech, ale pozor, ztratíte přitom vazbu dávky na podaná data. Dávka zůstane ve stavu Archiv, včetně své historie.
Pokud nastala při komunikaci nebo při vyhodnocení na ČSSZ chyba, je tato chyba oznámena na konci komunikace v dialogu Historie podání, přehled chyb. Dávka je poté uvedena do stavu Podání skončilo chybou. Detail chyby je uložen v tabulce Historie podání. Podle typu chyby můžete: a) při komunikační chybě dávku odeslat znovu nebo b) při chybě dat: vrátit dávku k editaci (akce „Stav podání“, tlačítko „Vrátit k editaci“), opravit primární data, vytvořit novou dávku a tu opět odeslat.
Sestavy
Odkazy
Odkaz "Hlášení zaměstnavatele"
Odkazem Hlášení zaměstnavatele lze přejít na stránku, na které lze kontrolovat a upravovat vygenerované Hlášení zaměstnavatele /osoby dobrovolně nemocensky pojištěné/ při ukončení pracovní neschopnosti. Hlášení je zde také možné elektronicky odeslat na příslušnou ČSSZ.
Zaměstnavatel nebo osoba dobrovolně nemocensky pojištěná na tiskopise uvede údaje potřebné pro výpočet poslední dávky za období do ukončení dočasné pracovní neschopnosti (údaje o opětovném nástupu do zaměstnání/zahájení výdělečné činnosti, případně údaj o výkonu zaměstnání nebo činnosti v době dočasné pracovní neschopnosti).
Formulář pro evidenci hlášení zaměstnavatele je rozdělen do 2 forem:<ol>
V horní formě Hlášení zaměstnavatele – HZUPN lze upravovat data pro Hlášení zaměstnavatele /osoby dobrovolně nemocensky pojištěné/ při ukončení pracovní neschopnosti, vytisknout formulář a pomocí tlačítek podat hlášení na ČSSZ (nutné mít zakoupený a nainstalovaný doplněk ESO9 Podání, více informací viz <a href=„
https://wiki.eso9.cz/lib/exe/fetch.php/pamdoc:cz:eso9podani.pdf“>ESO9 Podání</a>.
Tlačítka v této formě slouží k následujícím akcím:
Tlačítko Stav podání vyvolá akci, která zjistí, v jakém stavu je podání. Pokud již bylo podáno a čeká se na výsledek, provede dotaz na výsledek. Tato akce je vyvolána automaticky po založení dávky akcí Nové podání, lze ji však vyvolat jako samostatnou akci.
Pokud data byla na ČSSZ přijata, a tato informace je vrácena přes podatelnu, uvede doplněk žádost do stavu Úspěšně podáno. Takovou žádost již není možno znovu podávat (na ČSSZ by nastala duplicita dat). Dávku můžete případně vrátit k editaci v primárních datech, ale pozor, ztratíte přitom vazbu dávky na podaná data. Dávka zůstane ve stavu Archiv, včetně své historie.
Pokud nastala při komunikaci nebo při vyhodnocení na ČSSZ chyba, je tato chyba oznámena na konci komunikace v dialogu Historie podání, přehled chyb. Dávka je poté uvedena do stavu Podání skončilo chybou. Detail chyby je uložen v tabulce Historie podání.\\Podle typu chyby můžete:
při komunikační chybě dávku odeslat znovu,
nebo při chybě dat: vrátit dávku k editaci (akce „Stav podání“, tlačítko „Vrátit k editaci“), opravit primární data, vytvořit novou dávku a tu opět odeslat.
Sestavy
Odkazy