Obsah

eDávky od 1. 1. 2025

Novela zákona o nemocenském pojištění

Novela zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění (ZNP), provedená zákonem č. 395/2024 Sb., přináší klíčové změny, jako je elektronizace dávek nemocenského pojištění, úpravy při určování místní příslušnosti zaměstnavatelů, rozšíření ošetřovného pro OSVČ, zahraniční zaměstnance a osoby pracující na základě DPP nebo DPČ, a pro zaměstnání malého rozsahu.

Elektronizace dávek nemocenského pojištění

Dávky nemocenského pojištění zahrnují nemocenské dávky (NEM), peněžitou pomoc v mateřství (PPM), dávku otcovské poporodní péče (OPP), ošetřovné (OSE), dlouhodobé ošetřovné (DLO) a vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství (VPTM). Elektronizace nemocenských dávek proběhla k 1. 1. 2020, ostatní dávky jsou elektronizovány od 1. 1. 2025.

Nově se za žádost o dávku považuje oznámení zaměstnavateli o sociální události a u některých žádostí také sdělení identifikátoru (čísla rozhodnutí), který zaměstnanec získá od ošetřujícího lékaře, příslušného orgánu nebo školského zařízení. Zaměstnavatel si sám musí stanovit způsob, jakým mu zaměstnanec oznámení a identifikátor (číslo rozhodnutí) předá (například e-mailem nebo jiným prokazatelným způsobem). Zaměstnavatel má povinnost tyto informace (oznámení a číslo rozhodnutí) zaznamenat a zaslat na ČSSZ.

Pro oznámení zaměstnavateli je možné využít sestavu Oznámení zaměstnavateli, kterou lze vytisknout nad zadanou nepřítomností například v činnosti 1.2.5.2 Nepřítomnost s účastní na nemocenské odkazem Tisk oznámení zaměstnavateli. Pro možnost tisku je nutné mít vygenerovanou přílohu k žádosti.

Oznámení zaměstnavateli o sociální události, které je nově považováno za žádost o dávku, je zaměstnavatel povinnen uchovávat po dobu 10 let.

Zpracování eDávek v ESO9 PAM

Zpracování edávek může probíhat dvěma způsoby:

  1. Ručním zadáním: Pokud zaměstnavatel nepoužívá ESO9 Podání a komunikuje s ČSSZ přes ePortál, zadává stejně jako dosud nepřítomnosti ručně (např. 512 Ošetřovné, 513 Mateřská dovolená, 513A Otcovská poporodní péče atd.). K zadané složce je potřeba vygenerovat přílohu k žádosti.

  2. ESO9 Podání: Pokud zaměstnavatel používá ESO9 Podání, může dotazy na eDávky zpracovávat automaticky. Po zadání identifikátoru (čísla rozhodnutí) a dalších povinných údajů se při odeslání dotazu založí ke všem pracovním vztahům osoby složka s nepřítomností a k ní se automaticky vygeneruje příloha k žádosti. Pro dávky ošetřovného (OSE) a dlouhodobého ošetřovného (DLO) je potřeba zadat také údaje o ošetřované osobě. Pro dávky pěněžité pomoci v mateřství (PPM) a otcovské (OPP) je potřeba zadat údaje o zaměstnanci. Zadává se buď rodné číslo nebo datum narození a příjmení. Podrobně je práce s eDávkami popsána v dokumentu ESO9 podání na stránce Příručky pro ESO9 PAM.

V obou případech je nutná další ruční editace přílohy k žádosti.

Pokud lékař vystaví rozhodnutí o potřebě ošetřování v papírové formě bez udání identifikátoru (čísla rozhodnutí), nelze použít ESO9 Podání pro odeslání dotazu na ČSSZ a nepřítomnost se musí zadat do nepřítomnosti ručně bez uvedení identifikátoru (čísla rozhodnutí). Příloha k žádosti o dávku se automaticky vygeneruje ve formátu NEMPRI_25 (kontroluje se datum platnosti od zadané mzdové složky a prázdné pole číslo rozhodnutí). Na vygenerované příloze je potřeba zadat do položky Zahraniční mimo Slovenska - ANO. V Oznámení zaměstnavatele o žádosti zaměstnance o dávku (NEMPRI_25) se podle této položky „zaškrtne“ pole zahraniční (bez čísla rozhodnutí) a pole číslo rozhodnutí (identifikátor) zůstane prázdné.

Příloha k žádosti

K příloze o dávky je od 1. 1. 2025 nutné doplnit povinné údaje, které musí zaměstnanec zaměstnavateli sdělit v žádosti o dávku. Jedná se o údaje, které do konce roku vypisoval zaměstnanec například na papírový formulář OČR. Nyní musí tyto údaje zaměstnanec sdělit zaměstnaveteli např. na formuláři Oznámení zaměstnavateli. Způsob sdělení si definuje každý zaměstnavatel sám. Zároveň je zaměstnevatel povinnen toto sdělení 10 let archivovat.

Údaje, které zaměstnanec zaměstnavateli sdělí, je nutné zadat do ESO9 PAM na přílohu k žádosti. Stránka s přílohou k žádosti byla proto rozšířená o část, kde je možné tyto údaje zadávat.

Část stránky pro zadávání povinných údajů k žádosti o dávku obsahuje 4 záložky:

  1. Záložka OSE - pro zadávání informací k žádosti o výplatu ošetřovného
  2. Záložka PPM - pro zadávání informací k žádosti o výplatu mateřské
  3. Záložka OPP - pro zadávání informací k žádosti o výplatu otcovské
  4. Záložka DLO - pro zadávání informací k žádosti o výplatu dlouhodobého ošetřovného

Poznámky k jednotlivým eDávkám

Ošetřovné (OSE)

Pro odeslání dotazu na ČSSZ prostřednictvím ESO9 Podání je v případě ošetřovného nutné zadat identifikátor (číslo rozhodnutí), který zaměstnanec obdrží od ošetřujícího lékaře, a buď rodné číslo ošetřované osoby, nebo datum narození a příjmení ošetřované osoby. Identifikátor (číslo rozhodnutí) ošetřovného má jako poslední v řadě uvedené písmeno N.

Odeslání přílohy k žádosti NEMPRI doporučujeme (stejně jako ČSSZ) posílat až po ukončení ošetřovného.

V případě ošetřovného z důvodu uzavření školy by měl identifikátor (číslo rozhodnutí) na konci písmeno Z. Tyto případy nejsou ze strany ČSSZ ale ještě dořešeny.

Pokud zaměstnanec ošetřoval během trvání události jen některé dny, uvádí se toto na příloze k žádosti na záložce OSE. Tyto údaje vstupují do NEMPRI_25. Nepřítomnost v zaměstnání je ale potřeba zadat v tomto případě několika mzdovými složkami s datumy dle skutečnosti. Příloha k žádosti se bude v tomto případě generovat jen u první zadané nepřítomnosti. Přílohu doporučujeme posílat až po ukončení ošetřovného.

Pokud zaměstnanec ošetřoval celou dobu trvání ošetřovného, je v případě trvání a ukončení nutné zadat i dny, ve kterých péči poskytoval. Pokud dny zadané nebudou, vrátí se podání NEMPRI_25 s chybou.

Dlouhodobé ošetřovné (DLO)

Pro odeslání dotazu na ČSSZ prostřednictvím ESO9 Podání je v případě dlouhodobého ošetřovného nutné zadat identifikátor (číslo rozhodnutí), který zaměstnanec obdrží od ošetřujícího lékaře, a buď rodné číslo ošetřované osoby, nebo datum narození a příjmení ošetřované osoby. Identifikátor (číslo rozhodnutí) dlouhodobého ošetřovného má jako poslední v řadě uvedené písmeno L.

Peněžitá pomoc v mateřství (PPM)

Pokud se jedná o standardní nástup na PPM, tzn. 6 – 8 týdnů před očekávaným dnem porodu, zadává se pro odeslání dotazu na ČSSZ prostřednictvím ESO9 Podání identifikátor (číslo rozhodnutí), který získá pojištěnka od svého lékaře, a datum narození zaměstnance. Identifikátor (číslo rozhodnutí) bude mít jako poslední v řadě uvedené písmeno M.

Pokud zaměstnanec nastupuje na peněžitou pomoc v mateřství z důvodu péče o dítě (tzn. převzetí dítěte do péče), identifikátor (číslo rozhodnutí) se nezadává, dotaz na ČSSZ se neodesílá a složka pro nepřítomnost se musí založit ručně.

Otcovská poporodní péče (OPP)

Nárok na tuto dávku je uplatňován sdělením dne (datum od ze složky 513A Otcovská poporodní péče), od kterého zaměstnanec žádá o výplatu dávky, a dále sdělením identifikačních údajů dítěte, v souvislosti s nímž o otcovskou žádá.

Jelikož se žádost o otcovskou neuplatňuje přes lékaře, ale přímo u zaměstnavatele, bude se identifikátor (číslo rozhodnutí) hlásit pouze v případech hospitalizace na straně dítěte nebo matky dítěte. Identifikátor (číslo rozhodnutí) má v tomto případě jako poslední v řadě uvedené písmeno T.

DokuWiki Appliance - Powered by TurnKey Linux