Slouží k vytvoření exportního souboru do banky z vybraného PP. Soubor se ukládá do vybraného adresáře, přenos do banky je nutné zajistit mimo systém ESO9. Z tohoto souboru pak bude PP v bance automaticky načten.
Struktura exportního souboru je definovaná každou bankou jednotlivě v tzv. definičním souboru banky. Pro každou banku je možné mít jiný tvar definičního souboru pro tuzemské a jiný tvar pro zahraniční PP. Nastavení systému ESO9 se děje v číselníku 9.1.1 Banky, záložka Platební a inkasní příkazy, odkaz Definiční soubor (tuzemský) nebo Definiční soubor (zahraniční). Definiční soubory jsou v databázi uloženy ve formě SQL příkazu pro vytvoření jednotlivých záznamů PP (hlaviček, řádků, závěru). V některých je nutné před prvním použitím doplnit například název firmy, číslo klienta banky apod. (viz záložka Definice v odkazu Definiční soubor v číselníku 9.1.1 Banky).
Standardní definiční soubory pro banky jsou dodávány v základní verzi ESO9 Start. Pokud pro vaši banku takový soubor neexistuje, je nutné zažádat dodavatele systému ESO9 o vytvoření takového definičního souboru na základě popisu struktury souboru (tento popis by vám měla poskytnout příslušná banka).
Vlastní tvorba exportního souboru probíhá ve dvou krocích:
1. vytvoření exportu (převod do formátu banky podle definičního souboru) a automatické nastavení stavu PP (dle nastavení parametru ExportPP_NastavStav). Při vytváření exportu je možné kontrolovat, zda jsou vyplněny položky v PP (závisí na nastavení záložky Kontrola v odkazu Definiční soubor v číselníku 9.1.1 Banky).
2. zapsání do souboru (a jeho uložení do definovaného adresáře)
Vstupnímu formuláři předchází filtr. Jeho přesné vyplnění omezuje množství načítaných dat a zrychluje práci!
Před vytvořením exportního souboru je možné (v případě že pro banku je definován jiný formát pro tuzemské a jiný pro zahraniční PP) v položce „Druh výstupu“ zvolit, zda se jedná o tuzemský nebo zahraniční PP, pro tvorbu výstupního souboru se pak použije definice buď pro tuzemské, nebo pro zahraniční platební příkazy, <a href=„esoform.asp?TPage=help\banky\banky.htm&FormType=Help“ target=„_blank“>viz Popis jednotlivých formátů exportních a importních souborů</a>.
Je možné zadat „Proměnný klíč“. Některé banky (např. KB, ČSOB - a to jen v závislosti na používaném bankovním software) vyžadují takzvaný proměnný klíč, je nutné jej tedy v tom případě zadat.
Před zapsáním do souboru je nutné zadat cestu a název exportního souboru v položce „Výstupní soubor“ (lze vybrat tlačítkem „Procházet“), kam se má platební příkaz uložit. Cesta a způsob tvorby názvu (např. v závislosti na aktuálním datu) mohou být předdefinovány v číselníku 9.1.1 Banky, záložka Platební a inkasní příkazy. V tom případě se zde předvyplní cesta a název souboru.
Slouží k vytvoření exportního souboru, ten je poté zobrazen ve formuláři, ale zatím není zapsán do souboru. Pokud ještě nastanou změny v platebním příkazu, je možné exportní soubor vytvářet opakovaně (pokud nemá PP stav definovaný v parametrech systému).
V parametrech systému, skupina Finance, je možné v parametru ExportPP_NastavStav definovat stav, do kterého má PP přejít po vytvoření exportu. Pokud je parametr vyplněn, pak se tento stav po vytvoření exportního souboru nastaví a současně při opakovaném pokusu o export je hlášena chyba a export nelze provést. V případě požadavku opakovaného exportu je pak nutné změnit stav na PP, a to buď zde tlačítkem „Nastavit stav“, nebo v činnosti 1.2.1.3 Ruční pořízení platebního příkazu. Pokud parametr není vyplněn, nastavení stavu ani kontrola se neprovádí. Má-li platební příkaz stav „Vytištěn / Exportován“, pak nelze doplňovat, editovat ani rušit položky PP v činnosti 1.2.1.3 Ruční pořízení platebního příkazu.
Při vytváření exportu je možné kontrolovat, zda jsou vyplněny položky v PP (závisí na nastavení záložky Kontrola v odkazu Definiční soubor v číselníku 9.1.1 Banky). Výsledek kontroly je závislý také na zadání položky „Druh výstupu“ - pro testování se použije příslušný definiční soubor buď pro tuzemské, nebo pro zahraniční PP.
Na vyplněnost se kontrolují položky, které mají nastaveno „varování“ a „chyba“, položky „bez kontroly“ se nekontrolují:
- pokud má položka nastaveno „varování“ a je nevyplněna: zobrazí se varování, exportní soubor se vytvoří
- pokud má položka nastaveno „chyba“ a je nevyplněna: zobrazí se chybová hláška, exportní soubor se nevytvoří
Výsledek kontroly je možné také zobrazit v sestavě „Kontrolní sestava“.
Sestava umožňuje výpis nevyplněných položek před exportem PP. Kontroly vyplnění jednotlivých položek se provádí na základě vyplnění v číselníku definic exportních souborů platebních příkazů, viz výše.
V sestavě jsou zobrazeny položky, které mají nějaké vyrování nebo chybu. Pro jednotlivé položky (doklady) jsou na jednom řádku vypsány „Varování“ (oranžovou barvou), na druhém řádku jsou vypsány „Chyby“ (červenou barvou a s vykřičníkem).
Slouží k uložení vygenerovaného exportu do souboru uvedeného v položce „Výstupní soubor“.
Po stisku tlačítka bude zobrazený exportní soubor uložen. Pokud soubor zadaného jména již existoval, bude bez upozornění přepsán!
Nastaví na PP zadaný stav.
Lze použít pro případ, kdy je potřeba znovu exportovat PP, ale to nelze, protože se při dřívějším „Vytvoření exportu“ nastavil stav dle parametru ExportPP_NastavStav. Je potřeba proto nastavit jiný stav, než je stav definovaný v parametru.
Dále lze použít v případě, kdy se při „Vytvoření exportu“ nenastavuje stav automaticky podle parametru ExportPP_NastavStav. Nastavením stavu „Vytištěn / Exportován“ se zamezí dalšímu doplňování, editaci a rušení položek PP v činnosti 1.2.1.3 Ruční pořízení platebního příkazu.
V případě, že je potřeba doplňovat, editovat nebo rušit položky PP v činnosti 1.2.1.3 Ruční pořízení platebního příkazu (stav lze nastavit také přímo v činnosti) a ten má stav „Vytištěn / Exportován“, je třeba nastavit nižší stav.