Činnost 1. 2. 2. 1 - Pokladní příjmy

Slouží k zadávání a evidenci příjmů finanční hotovosti do pokladen. Umožňuje tisk, prohlížení a opravy účetních zápisů, párování. Párovat lze také v činnosti 1.3.1.13 Nespárované položky pokladních dokladů. Rozúčtování pokladních příjemek vzniká automaticky při jejich pořízení.
Příjmové doklady mohou a nemusí mít složky (viz 1.2.2.1 odkaz "Složky"). Liší se dále podle měny, formuláře pro valutové příjmy nezobrazují údaje a tlačítka o DPH. Podrobný popis z hlediska DPH viz <a href=„http://wiki.eso9.cz/lib/exe/fetch.php?media=startdoc:cz:dph_cz_od_2016.pdf“ target=„_blank“>Práce s DPH od 1.1.2016 – CZ legislativa</a>. Zvláštními případy pokladních příjemek jsou Hromadná platba a Doklady k úhradě.

V české legislativě je pro Elektronickou evidenci tržeb (EET) v závislosti na nastavení parametru aplikace DatumPocatkuEET zobrazeno tlačítko pro tisk s voláním EET (Tisk s odesláním do EET). Pro rychlou kontrolu (a filtrování) se navíc zobrazí datum a čas tržby (Datum tržby) a stav dokladu z hlediska EET (Stav EET). Dále je zobrazena položka pro zadání částky šeku (Částka šeku CZK). Odkazy pro tisk (v záhlaví hlaviček dokladů) slouží k tisku dokladů, které se nehlásí do EET. Případně jimi lze znovu vytisknout již nahlášené doklady (duplikáty, kopie).
Obecně platí, že pokud na pokladním dokladu nejsou vyčíslené částky pro DPH, tak se převezmou ze spárovaného protidokladu. Po nahlášení nebude možné editovat zasílané položky jak na pokladním dokladu, tak ani na spárovaném protidokladu.
Podrobnosti jsou uvedeny v samostatném dokumentu <a href=„http://wiki.eso9.cz/lib/exe/fetch.php?media=startdoc:cz:elektronicka_evidence_trzeb.pdf“ target=„_blank“>Elektronická evidence tržeb</a>.

Nad formulářem příjmových dokladů je ve verzi ESO9START zapojen mechanismus obarvení řádků browse:

  1. <span style=„background-color:#FF3300“><strong><font color=„#FF3300“>STYLE</font></strong></span> červenou barvou se obarvuje řádek v případě, že příjmový doklad není spárován
  2. <span style=„background-color:#FF66FF“><strong><font color=„#FF66FF“>STYLE</font></strong></span> fialovou barvou se obarvuje řádek v případě, že příjmový doklad není rozúčtován (v rozúčtování existuje účet NULL)

Poznámka:
- při označení věty se barva označeného záznamu změní na inverzní barvu

Výběrový seznam peněžního účtu pro evidenci pokladních příjmů

Nabídne se seznam pokladen (peněžních účtů), je třeba vybrat pokladnu, se kterou chcete dále pracovat.

Vstupní formulář pro evidenci pokladních příjmů - bez složek

Vstupnímu formuláři předchází filtr. Jeho přesné vyplnění omezuje množství načítaných dat a zrychluje práci!
Vstupní formulář je rozdělen na tři části.
V horní části je zobrazena hlavička příjmového dokladu. V prostřední části lze evidovat dokumenty připojené k hlavičce příjmového dokladu, viz 6.4.1.1. Dokumenty. Ve spodní části jsou zobrazeny účetní zápisy, které jsou dostupné i odkazem z hlavičky, viz odkaz "Rozúčtování".

Klíčové položky jsou Kód pokladny, Číslo dokladu, Období a Datum zdanitelného plnění (položky se automaticky naplňují při pořízení nového dokladu).
Pro identifikaci platby a automatické párování je nezbytný variabilní symbol, doporučuje se také vyplnění informací o plátci (subjektu).
Pro správné zaúčtování je nutné vyplnit účet DAL, v případě účtování na střediska také středisko.
Částky lze na hlavičku zadat ručně, nebo vypočítat základ daně a daň tlačítkem (pro každou sazbu daně je dostupné jedno tlačítko). Tlačítkem lze rozdělit částku „K úhradě“ v případě, že je na dokladu pouze jedna daň, pokud je na jednom dokladu více daní, je nutno zadat jejich částky ručně.
POZOR, pokud zadáte částky na hlavičku, tak se již k těmto částkám nedopočtou částky zadané ve složkách. Rozdíl mezi částkou v hlavičce a částkou ve složkách se zaúčtuje na účet NULL a nevstoupí do výkazu DPH.

Odkaz "Složky" - Vstupní formulář pro evidenci pokladních příjmů - se složkami

Alternativně lze pro pořizování pokladních dokladů v domácí měně použít formulář, který umožňuje pořizování složek. Na formuláři nejsou přístupné celkové částky na hlavičce dokladu, ty vznikají součtem částek ze složek dokladů.
POZOR, pokud zadáte částky na hlavičku, tak se již k těmto částkám nedopočtou částky zadané ve složkách. Rozdíl mezi částkou v hlavičce a částkou ve složkách se zaúčtuje na účet NULL a nevstoupí do výkazu DPH.
Pokud je na hlavičce v položce „Výpočet DPH“ zvoleno Nechat (základ) nebo Nechat (základ + DPH), tak lze ve složce zvolit jakoukoliv sazbu DPH. Pokud již existují složky, nelze změnit na hlavičce „Výpočet DPH“. Středisko a účet DAL uvedené na hlavičce se přenáší na všechny složky, v každé složce lze pak nastavit jinak, složky se poté účtují na různá střediska a účty.

Odkaz "Tisk" na formuláři pro evidenci pokladních příjmů

Vytvoří a zobrazí tiskový formulář Příjmový pokladní doklad a Stvrzenka se všemi náležitými údaji. Stvrzenka se tiskne na samostatné stránce za Příjmovým pokladním dokladem.
V české legislativě slouží k tisku dokladů, které se nehlásí do EET. Případně jimi lze znovu vytisknout již nahlášené doklady (duplikáty, kopie).

Je možné tisknout razítko vlastní firmy. Podmínkou je mít uložený obrázek s razítkem v poznámce typu RF, a to u uživatele v číselníku 9.1.5 Uživatelé, případně u vlastní firmy v číselníku 9.3.3 Subjekty. Přednostně se tiskne razítko z poznámky u uživatele, pokud u uživatele není, pak se tiskne razítko z poznámky vlastní firmy.

Odkaz "Rozúčtování" na formuláři pro evidenci pokladních příjmů

Zobrazuje ve vstupním formuláři účetní zápisy dokladu. Je možno editovat, rušit, pořizovat nové účetní zápisy.
Viz 9.7.1 Odkaz "Rozúčtování"

Odkaz "Páruj" na formuláři pro evidenci pokladních příjmů

Slouží k ručnímu párování. Nabídne se seznam účetních zápisů, které by bylo možno spárovat s účetním zápisem aktuálního příjmového dokladu, na kterém je saldokontní účet nebo účet NULL (párování účtu NULL závisí na položce „Párovat NULL účty“ v číselníku 9.2.9 Saldokonta, viz <a href=„http://wiki.eso9.cz/lib/exe/fetch.php?media=startdoc:cz:02_nastaveni_pro_parovani.pdf“ target=„_blank“>dokument Nastavení pro párování</a>). Vybírá takové účetní zápisy, které mají shodný párovací klíč jako aktuální účetní zápis.
Vlastní spárování proběhne až po výběru účetního zápisu z tohoto seznamu. Je možné zde též vyhledat vhodný protidoklad podle subjektu nebo podle částky (musí být vyplněno na hlavičce příjmového dokladu).

Odkaz "Úhrady" na formuláři pro evidenci pokladních příjmů

V sestavě zobrazí všechny úhrady dokladu.
Viz 9.7.1 Odkaz "Úhrady".

Odkaz "Hromadná platba" na formuláři pro evidenci pokladních příjmů

Odkaz slouží ke spárování jedné pokladní příjemky s více pohledávkami (jednou platbou dojde k úhradě více dokladů). Používá se v případě, že subjekt nám uhradil více pohledávek dohromady jednou platbou. Tato platba se nespáruje s jednotlivými doklady pohledávek automaticky, protože nemá odpovídající variabilní symboly. Je tedy nutné doklady ke spárování vybrat ručně. Podmínkou je vyplnění kódu subjektu a částky k úhradě na hlavičce pokladní příjemky.

Vstupní formulář se skládá za dvou částí.
V horní části jsou zobrazeny základní informace o pokladním dokladu a ve spodní části je zobrazen seznam pohledávek (případně mínusových závazků) daného subjektu, které jsou nespárované (nebo jsou spárované částečně a zbývá na nich nespárovaná částka) a které nejsou v návrhu zápočtu (nebo jen část je v návrhu zápočtu).
Vybrané doklady ve spodní části je nutné označit, případně je možné na nich změnit částku ke spárování (vytvářet částečné úhrady). Při označení věty se v horní části automaticky zobrazuje součet označených dokladů. V případě označení dokladů s různými měnami se u součtu zobrazí varování „! různé měny“, spárování pak nelze provést.
Tlačítkem „Spáruj označené“ se spárování provede.
Před spárováním se provádí kontrola, zda součet označených dokladů není vyšší než hodnota na párovaném účetním zápisu. Pokud je vyšší, spárování nelze provést.

Odkaz "Doklady k úhradě" na formuláři pro evidenci pokladních příjmů

Odkaz slouží k vytvoření příjmového pokladního dokladu z vybraných pohledávek (jednou platbou dojde k úhradě více dokladů), po vytvoření dokladu se provede spárování pohledávek s příjmovým dokladem. Podmínkou je vyplnění kódu subjektu, částka k úhradě se nevyplňuje, doplní se na základě připárovaných dokladů.

Vstupní formulář se skládá za dvou částí.
V horní části jsou zobrazeny základní informace o pokladním dokladu a ve spodní části je zobrazen seznam pohledávek (doklady mají vlastnost vlhPohledavka_Zavazek=1,„oni budou platit nám“) daného subjektu, které jsou nespárované (nebo jsou spárované částečně a zbývá na nich nespárovaná částka) a které nejsou v návrhu zápočtu (nebo jen část je v návrhu zápočtu) a mají shodnou měnu jako pokladní doklad.
Vybrané doklady ve spodní části je nutné označit, případně je možné na nich změnit částku ke spárování (vytvářet částečné úhrady). Tlačítko „Součet“ zobrazí součet částek z označených dokladů.
Tlačítkem „Uhradit označené doklady“ se částka na pokladním dokladu zvýší o součet označených dokladů (částka se přenese do pokladního dokladu) a provede se jejich spárování. POZOR, pokud na pokladním dokladu již byla uvedena nenulová částka k úhradě, je třeba nejprve provést spárování této částky, případně ji na dokladu vynulovat, nebo alespoň upravit účetní zápisy (s obratem DAL) tak, aby neměly vlastnost „automatická“.

Po návratu do formuláře příjmového pokladního dokladu je nutné provést obnovu dat, aby se zobrazila aktualizovaná částka pokladního dokladu.

DokuWiki Appliance - Powered by TurnKey Linux