Slouží k pořizování, evidenci, tisku a rušení faktur přijatých zálohových daňových. Faktury mohou být tuzemské, zahraniční z EU a zahraniční mimo EU, zajišťují zaúčtování DPH ze zálohy. Tyto se následně připojí k doúčtovací faktuře.
Pokud je faktura zálohová a konečná doúčtovací faktura v jednom období DPH, nemusí vniknout zálohová daňová faktura. V tom případě se na doúčtovací fakturu (která zajistí zaúčtování DPH) připojí faktura zálohová.
Pokud je zdanitelné plnění předmětem přenesené DPH §92 mezi dvěma plátci DPH, nejsou placené zálohy předmětem DPH. V tom případě se nevystavuje zálohová daňová faktura. Pro neplátce DPH se použije postup využívající zálohovou daňovou fakturu.
Standardně vzniká faktura přijatá zálohová daňová jako následník faktury přijaté zálohové v činnosti 2.1.3.2 Faktury přijaté zálohové, odkaz Daňový doklad, ale lze je ručně pořídit i v této činnosti.
Postup pro vytváření faktur přijatých zálohových, faktur přijatých zálohových daňových, a jejich připojení k fakturám doúčtovacím je popsán v dokumentu <a href=„http://wiki.eso9.cz/lib/exe/fetch.php?media=startdoc:cz:zalohove_a_zuctovaci_faktury.pdf“ target=„_blank“>Zálohové a zúčtovací faktury</a>.
Částka zálohy se při ručním pořizování faktury přijaté zálohové daňové nezadává do hlavičky (na rozdíl od faktur přijatých účetních), ale do složky typu „Ostatní“.
Standardně od stavu „Zaúčtováno“ vzniká k faktuře přijaté zálohové daňové rozúčtování, které slouží k zaúčtování DPH a pro spárování s fakturou zálohovou a s fakturou doúčtovací.
V záhlaví vstupního formuláře jsou k dispozici odkazy, které umožňují práci s fakturou:
- vstupní formulář hlavičky faktury ( viz odkaz "Detail hlavičky")
- vstupní formulář rozúčtování faktury ( viz odkaz "Rozúčtování")
- tisky: likvidační lístek ( viz odkaz "Tisk.likv.lístku"), sestava všech provedených úhrad ( viz odkaz "Úhrady"), sestava historie faktury ( viz odkaz "Historie")
Slouží k výběru vzoru, podle kterého bude založen nový doklad (viz číselník 9.4.6 Vzory dokladů).
V případě přijatých faktur zálohových daňových různé vzory definují různé číselné řady, středisko a účet záloh, způsob výpočtu DPH.
Vstupnímu formuláři předchází filtr. Jeho přesné vyplnění omezuje množství načítaných dat a zrychluje práci!
Vstupní formulář se skládá ze dvou částí. V horní části je zobrazena hlavička faktury přijaté zálohové daňové, ve spodní části složky faktury přijaté zálohové daňové.
Nejdůležitější položky hlavičky jsou:
- dodavatel
- datum přijetí / zdanit.plnění
- variabilní symbol, bankovní účet a banka pro platbu
- měna
- stav: hraje důležitou roli pro automatický vznik rozúčtování, standardně se účtuje až od stavu „zaúčtování“, přičemž existence rozúčtování je podmínkou pro zaúčtování DPH a pro párování s fakturou přijatou zálohovou a s doúčtovací fakturou
Nejdůležitější položky složek jsou:
- počet – pro zálohu zadáváme 1
- částka zálohy
- sazba DPH
Účty a střediska se při pořizování zálohové faktury daňové standardně nezadávají, naplňují se podle vzorů.
Částka zálohy a sazba DPH:
- při ručním pořizování zálohové faktury daňové se uvádí na složce, odkud jsou automaticky napočítávány do hlavičky. Pokud je část zálohy daněna základní, část druhou sníženou sazbou a část sníženou sazbou, musí existovat tři složky.
- při vzniku faktury přijaté zálohové daňové kopií z faktury přijaté zálohové nemusí složky vzniknout. Založení složek závisí na tom, zda se při vzniku daňového dokladu převzala sazba DPH ze zálohové faktury, nebo byla ručně zadána.
Při ručním pořizování nebo editaci dokladu se zobrazí upozornění v případě, že je na dokladu uveden subjekt, který má příznak nedůvěryhodného plátce, a v případě, že je na dokladu uveden subjekt, jehož DIČ začíná znaky „CZ“ a současně platba je směrována na bankovní účet, který nemá nastavenu vlastnost Zveřejněný účet MF ČR, nebo je to účet zahraniční nebo účet u subjektu vůbec neexistuje. Doklad se uloží. Tyto kontroly je možné nastavit (měkká/tvrdá) v číselníku 9.4.4 Typy dokladů, více <a href=„http://wiki.eso9.cz/lib/exe/fetch.php?media=startdoc:cz:evidence_neduveryhodnych_platcu_dph.pdf“ target=„_blank“>viz Evidence nedůvěryhodných plátců DPH</a>. Do doby, než bude doklad hrazen, se může situace daného subjektu měnit, a proto stav ke dni pořízení dokladu je pouze informativní. POZOR, kontroly neprobíhají online vůči webové službě MF ČR, ale vůči naposledy aktualizovaným údajům v zákaznické aplikaci (v evidenci subjektů a bankovních účtů subjektu, viz 9.3.3 Subjekty).
Tlačítko „Ověření důvěryhodnosti plátce“ slouží k aktualizaci subjektů a jejich účtů pomocí webové služby ministerstva financí ČR. Ověření se provádí pouze pro subjekty uvedené na označených dokladech, pokud není označen žádný doklad, ověřuje se subjekt na aktuálním dokladu.
Detailní údaje z hlavičky faktury přijaté zálohové daňové zobrazuje ve vstupním formuláři pro detail hlavičky faktury přijaté účetní z činnosti 2.1.3.1 Faktury přijaté účetní, nenabízí filtr.
Zobrazuje ve vstupním formuláři účetní zápisy dokladu. Lze je editovat, rušit, pořizovat nové účetní zápisy.
Viz 9.7.1 Odkaz "Rozúčtování"
Vytvoří a zobrazí tiskový formulář likvidačního lístku.
V sestavě zobrazí všechny úhrady dokladu.
Viz 9.7.1 Odkaz "Úhrady"
Zobrazuje sestavu historie, tj. předchůdců a následníků. Kterýkoliv z dokladů historie je možné zobrazit.
Viz 9.7.1 Odkaz "Historie"
Zobrazuje ve vstupním formuláři poznámky ke složce dokladu.
Viz 9.7.1.Odkaz "Poznámky"