Slouží k pořizování, evidenci, tisku a rušení vydaných zálohových faktur.
Částku zálohy je možno při pořizování vydané zálohové faktury zadat do hlavičky nebo do složek. Na zálohové faktuře není nutno vyčíslit DPH, je možno to udělat až při vytváření zálohové daňové faktury po uhrazení zálohy.
Pokud je faktura zálohová a konečná doúčtovací faktura v jednom období DPH, nemusí vniknout zálohová daňová faktura. V tom případě se na doúčtovací fakturu (která zajistí zaúčtování DPH) připojí faktura zálohová.
Pokud je zdanitelné plnění předmětem přenesené DPH §92 mezi dvěma plátci DPH, nejsou placené zálohy předmětem DPH. V tom případě se nevystavuje zálohová daňová faktura. Pro neplátce DPH se použije postup využívající zálohovou daňovou fakturu.
K vydané zálohové faktuře se automaticky vytváří rozúčtování, které slouží pro párování s platbou. Ke každé faktuře vzniknou standardně dva účetní zápisy s účtem záloh, které nemají obrat MD ani obrat Dal, částka zálohy se naplňuje do položky „Saldokontní částka“. Z hlediska hlavní účetní knihy se tedy zálohová faktura chová jako doklad neúčetní.
Po úhradě zálohy a jejím spárování s platbou je nutno vytvořit vydanou zálohovou fakturu daňovou jako následníka vydané zálohové faktury. V momentě jejího vytvoření bude tato spárována s původní zálohovou fakturou. Vydaná zálohová faktura daňová zajistí zaúčtování DPH - buď podle zálohové faktury, pokud v ní bylo vyčísleno, nebo podle parametrů zadaných uživatelem při jejím vytváření. Při částečných úhradách zálohy je možno vystavit více zálohových daňových faktur, vždy na příslušnou úhradu.
Ze vstupního formuláře faktury vydané zálohové je možno zobrazit rozúčtování, vytisknout formulář faktury, sestavu provedených úhrad, realizovat platbu v hotovosti, zadat splátkový kalendář.
Slouží k výběru vzoru, podle kterého bude založen nový doklad (viz číselník 9.4.6 Vzory dokladů).
V případě vydaných faktur zálohových různé vzory definují různé číselné řady, středisko a účet záloh.
Vstupnímu formuláři předchází filtr. Jeho přesné vyplnění omezuje množství načítaných dat a zrychluje práci!
Vstupní formulář se skládá ze dvou částí. V horní části je zobrazena hlavička, ve spodní části složky zálohové faktury. Nejdůležitější položky hlavičky : - odběratel - datum splatnosti - variabilní symbol, náš bankovní účet - měna, přirážka, cenová skupina Účty a střediska se při pořizování zálohových faktur standardně nezadávají, naplňují se podle vzorů.
Pomocí tlačítka „Ověření DIČ v EU“ lze provést ověření existence DIČ. Pozor - protože položka DIČ není položkou hlavičky dokladu, ale navázaného subjektu, je tlačítko funkční až po uložení věty hlavičky dokladu! Viz 9.3.3.0 Subjekt - záložka ARES A DALŠÍ ODKAZY.
Zobrazuje ve vstupním formuláři účetní zápisy dokladu. Je možno editovat, rušit, pořizovat nové účetní zápisy.
Viz 9.7.1 Odkaz "Rozúčtování"
Vytvoří a zobrazí tiskový formulář vydané zálohové faktury. Je možno tisknout více faktur najednou. Pro tisk vydané zálohové faktury tuzemské použijte odkaz „Tisk faktury“. Pro tisk vydané zálohové faktury zahraniční použijte odkaz „jiný jazyk“. Odkaz „jiný jazyk“ nabídne výběr jazykových variant formuláře (momentálně je k dispozici verze slovenská, anglická a německá). Nepoužívejte pro tuzemskou fakturu vydanou zálohovou tisk v zahraničním formuláři.
Je možné tisknout razítko vlastní firmy. Podmínkou je mít uložený obrázek s razítkem v poznámce typu RF, a to u uživatele v číselníku 9.1.5 Uživatelé, případně u vlastní firmy v číselníku 9.3.3 Subjekty. Přednostně se tiskne razítko z poznámky u uživatele, pokud u uživatele není, pak se tiskne razítko z poznámky vlastní firmy.
V sestavě zobrazí všechny úhrady dokladu.
Viz 9.7.1 Odkaz "Úhrady"
Slouží k založení příjmového pokladního dokladu. Využívá se při tom kopie dokladů se zápisem do historie, pokladní doklad bude následníkem faktury.
Typ pokladního dokladu je pevně dán, jedná se o PDP - pokladní doklad příjmový. Vzor může uživatel vybírat z těch vzorů, které patří k typu dokladu PDP (číselník Vzory pro uživatele, volá se nad číselníkem Typy dokladů) a zároveň jsou následníky vzoru faktury vydané zálohové.
Ve vstupním formuláři jsou zobrazeny čísla pokladen, přes které je možno fakturu uhradit. (Jedná se o zobrazení ze vzorů pokladních dokladů, volbou čísla pokladny uživatel vlastně volí vzor pokladního dokladu.)
Zadává se datum a částka úhrady (standardně dnes a částka, která zbývá k úhradě). Po stisku tlačítka „Přijmi na pokladnu“ je založen pokladní příjmový doklad a jeho číslo je zobrazeno. Odkazem „Vzniklý příjmový pokladní doklad“ je možno na něj přejít a dále s ním pracovat.
Slouží k založení vydané daňové zálohové faktury jako následníka vydané zálohové faktury. Je nutno provést po spárování zálohové faktury, daňová zálohová faktura zajistí zaúčtování DPH.
Vstupní formulář zobrazuje základní údaje o zálohové faktuře a parametry pro nově vytvářený doklad. Ve spodní formě jsou zobrazeny všechny spárované účetní zápisy, pro které ještě nebyl vytvořen daňový doklad činností „Vytvoření daňového dokladu dle označených účetních zápisů“.
Jako parametr je předvyplněno:
„Typ dokladu“ pro vydanou daňovou zálohovou fakturu (standardně FVZD)
„Vzor dokladu“ - nabízí se vzor, který uveden ve vazbách mezi vzory jako následník vzoru nedaňové zálohové faktury, lze ho změnit
„Datum zd.plnění“ se přebírá z data poslední provedené úhrady zálohové faktury, lze ho změnit
„Sazba DPH“: umožňuje převzít sazbu DPH ze zálohové faktury, pokud tam není uvedena, lze ji zde zadat
„Změnit stav FVZ na“: definuje nový stav zálohové faktury
Stiskem tlačítka „Vytvoření daňového dokladu dle složek dokladů“ proběhne následující:
1. Zkontroluje se, zda doklad je uhrazen úplně - tuto činnost nelze provést pro částečně spárované doklady.
2. Podle zadaných parametrů (typ dokladu, datum zd.plnění a sazba DPH) bude založen nový doklad jako následník zálohové faktury. Podle účetních předpisů z typu dokladu bude rozúčtován.
3. Nově založená vydaná daňová zálohová faktura bude spárována s původní (nedaňovou) zálohovou fakturou.
4. Původní vydaná zálohová faktura bude uvedena do stavu zadaného parametrem „Změnit stav FVZ na“.
Stiskem tlačítka „Vytvoření daňového dokladu dle označených účetních zápisů“ proběhne následující:
1. Na rozdíl od předchozí činnosti se neprovádí kontrola úplného uhrazení - lze použít i pro částečně spárované doklady.
2. Podle zadaných parametrů (typ dokladu, datum zd.plnění) bude založen nový doklad jako následník zálohové faktury.
3. Před stiskem tlačítka je nutno označit příslušný účetní zápis, na základě kterého se má daňový doklad vytvořit. Po označení se nabídnou částky pro jednotlivé sazby DPH. Jedná se o částky včetně DPH, které byly vypočteny na základě zálohové faktury. Protože výpočet částek může být ovlivněn nastavením způsobů zaokrouhlení, je třeba vždy tyto částky nutno zkontrolovat a případně upravit. Sazby DPH vůči původní zálohové faktuře nejsou kontrolovány, proto je možno též mít např. původní zálohovou fakturu mít bez daní (mimo daň) a teprve zde určit, s jakou sazbou DPH bude daňový doklad vytvořen. Součet zadaných částek musí odpovídat celkové uhrazené částce - jinak je hlášena chyba.
4. Na základě označeného spárovaného účetního zápisu a vyplněných částek včetně DPH (v základní sazbě, nižší sazbě, daněno 0 nebo mimo daň) se založí složky dokladu, kde jako celková cena s DPH je uvedena zadaná částka, tato cena je nastavena jako řídící cena pro výpočet ostatních cen na složce (rvCena=6). Protože na složkách dokladu není možno zadat jako řídící cenu ve valutě včetně DPH, tak v případě cizoměnového dokladu je ze zadaných částek vypočten základ daně, a tato hodnota celkové ceny ve valutě bez DPH je nastavena jako řídící cena (rvCena=4).
5. Nově založená vydaná daňová zálohová faktura bude spárována s původní (nedaňovou) zálohovou fakturou.
6. Původní vydaná zálohová faktura bude uvedena do stavu zadaného parametrem „Změnit stav FVZ na“.
Je zobrazeno číslo nově založené vydané daňové zálohové faktury. Odkazem „Vzniklý doklad“ je možné ji zobrazit ve vstupním formuláři a dále s ní pracovat.
Zobrazí formulář, který umožňuje doplnit nebo upravit další údaje na hlavičce faktury, viz 2.2.3.1, Odkaz Detail hlavičky.
Zobrazuje sestavu historie, tj. předchůdců a následníků. Kterýkoliv z dokladů historie je možno zobrazit.
Viz 9.7.1 Odkaz "Historie"
Slouží k založení nového dokladu jako kopie aktuálního, tj. do stejného typu a podle stejného vzoru. Lze využít pro stornování dokladu. Viz 9.7.1.Odkaz "Kopie"
Slouží k definování rozložení plateb v čase, tj. splátkového kalendáře.
Splátkový kalendář je realizován v rozúčtování dokladu. Pro každou splátku bude založen jeden účetní zápis s příslušným datem a částkou splátky.
Ve vstupním formuláři pro definování splátkového kalendáře je na začátku zobrazen pouze automaticky vzniklý účetní zápis s celkovou částkou v položce „Uhradit Val“ pro účetní faktury a v položce „Částka salda Val“ pro zálohové faktury. Uživatel nezakládá splátkový kalendář zakládáním nových účetních zápisů, nýbrž na automatickém účetním zápise upraví datum a částku splátky. Po uložení se tento účetní zápis označí jako ruční a systém založí nový automatický účetní zápis podle účetních předpisů, jeho částku tvoří zbývající částka k úhradě. Na něm uživatel definuje další splátku zadáním data a částky, párovacího symbolu této splátky, předpisu penále pro tuto splátku, atd.
Umožňuje k zálohové faktuře připojit datovou zprávu přijatou jako poznámku. Datová zpráva lze vybrat z číselníku pomocí odkazu „ID zprávy“