Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


help:9:9.3.3.0

Činnost 9. 3. 3. 0 - Subjekty

Datový číselník, který slouží k evidenci údajů o obchodních partnerech.

Každý subjekt je v systému identifikován pomocí jednoznačného klíče - identifikátoru, který vstupuje do hlavičky dokladu.

Ke každému subjektu je možné evidovat více adres, z nichž některá slouží jako fakturační, jiná jako dodací atd. Každý subjekt má libovolně mnoho bankovních účtů, stejně tak libovolně mnoho kontaktních osob. Z nich vždy jedna adresa, jedna osoba a jeden bankovní účet jsou pro subjekt defaultní. Na dokladech může být použita kterákoliv adresa, osoba, účet.

Nad formulářem je ve verzi ESO9START zapojen mechanismus obarvení řádků browse:

  1. <span style=„background-color:#FF0000“><strong><font color=„#FF0000“>STYLE</font></strong></span> červenou barvou se obarvují subjekty v insolvenčním řízení


Poznámka:
- při označení věty se barva označeného záznamu změní na inverzní barvu

Subjekty je možno zařadit do skupin (dodavatelé, odběratelé, …) prostřednictvím uživatelsky nastavitelné definice typu subjektu, viz odkaz "Typ". Jeden subjekt může být ve více typech. Se zařazením subjektu k typu subjektu jsou svázány další vlastnosti, které budou automaticky uplatněny na dokladech tohoto subjektu.

Odkaz "Závazky a pohledávky" na formuláři pro subjekty

Sestava, která zobrazuje pro vybraný subjekt kumulované částky ze všech dokladů daného subjektu ve třídění celkem, nedefinováno, pohledávky, závazky, příjmy, výdaje, kursovní a párovací rozdíly.
Zobrazí odděleně sumu všech evidovaných dokladů, sumu nespárovaných za uvedené typy a sumu penále. Na každém řádku lze přejít na detailní sestavu všech dokladů nebo nespárovaných.

Pomocí odkazů lze zobrazit stejnou kumulovanou sestavu buď pouze pro podřízené subjekty, nebo pro podřízené subjekty včetně vybraného subjektu.
Dále je možné přejít přímo na tvorbu zápočtu pro zvolený subjekt (viz 1.3.2.1 Zápočtové doklady) a na tisk inventarizace pohledávek nebo závazků k zadanému datu, což jsou tiskové formuláře ve formě dopisu, které posílá firma jako seznam pohledávek nebo závazků pro vzájemné odsouhlasení. Viz 1.3.4.10 Inventarizace pohledávek a 1.3.4.11 Inventarizace závazků).

Vstupní formulář pro subjekt

Vstupnímu formuláři předchází filtr. Jeho přesné vyplnění omezuje množství načítaných dat a zrychluje práci! Formulář je trojstránkový, přechod mezi stránkami se děje prostřednictvím záložek v horní části formuláře.

záložka ZÁKLADNÍ ÚDAJE: Zadávají se zde základní údaje o subjektu a primární adresa, osoba a bankovní účet. Jako Kód subjektu může sloužit např. IČO nebo rodné číslo, případně jakýkoliv jiný kód (závisí na vnitropodnikové konvenci). Položka IČO je pro PL subjekty (které mají zadané DIČ) kontrolována na správnost formátu a struktury. Položka DIČ je kontrolována na správnost formátu (viz popis např. na <a href=„ http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/faqvies.do#item11“ target=„_blank“>http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/faqvies.do#item11</a>), kontrola se provádí jen tehdy, pokud DIČ začíná kódem státu, pro něhož je způsob kontroly formátu definován. Momentálně je tato kontrola prováděna pro AT, BE, BG, CY, CZ, DE, DK, EE, EL, ES, FI, FR, GB, HU, IE, IT, LT, LU, LV, MT, NL, PL, PT, RO, SE, SI, SK. Navíc se provádí také kontrola struktury pro PL. POZOR, pokud DIČ nezačíná některým z uvedených kódů státu, pak se žádná kontrola neprovádí! Pomocí položky Stav subjektu, je možné označit subjekt jako neaktivní, pak jej nelze zadávat do nových dokladů.

K ověření údajů o existujícím subjektu, nebo k založení nového subjektu slouží tlačítko „Ověř subjekt“. Lze ověřit DIČ, název a adresu (ulice a číslo, město, PSČ a stát). Tlačítkem se otevře dialog s načtenými údaji z rejstříku: • v levé části jsou zobrazeny informace načtené z rejstříku. • v pravé části jsou zobrazeny původní informace (u existujícího subjektu), případně stejné informace jako vlevo (u nově zakládaného subjektu). Pokud se informace shodují, jsou i nich zelené ikony zaškrtnutí. Jestliže je zjištěn rozdíl, je zobrazen červený křížek. • uprostřed jsou tlačítka pro přenos načtených informací. Lze přenést jen vybrané informace, nebo všechny. U přenesených informací je vpravo zobrazena oranžová tužka, lze je dle potřeby ručně upravit (s výjimkou DIČ). • ve spodní části jsou pro kontrolu zobrazeny informace tak, jak byly získány z rejstříku. • tlačítkem „Uložit“ se údaje u subjektu zaktualizují, případně se založí nový subjekt. Původní informace se tím přepíší, nikam se neuloží. • tlačítkem „Storno“ se dialog zavře, nic se neprovede. Pro ověření se používají různé rejstříky, lze využít jak pro české a slovenské subjekty, tak i pro ostatní. Podle IČO resp. DIČ subjektu se používají tyto rejstříky: • pro české subjekty (dle IČO) rejstřík ARES (<a href=„http://wwwinfo.mfcr.cz/ares/ares.html.cz“ target=„_blank“>http://wwwinfo.mfcr.cz/ares/ares.html.cz</a>), stejný jako u tlačítka „Proveď ARES“ a „Hromadná aktualizace ARES“ na záložce ARES A DALŠÍ ODKAZY, viz popis níže. • pro slovenské subjekty (pro DIČ začínající znaky „SK“) rejstřík Finanční správy SK. POZOR, je nutné mít v parametru aplikace OPENAPISK_API_Key zadaný autorizační klíč - lze jej získat na stránkách <a href=„https://opendata.financnasprava.sk/page/openapi“ target=„_blank“>https://opendata.financnasprava.sk/page/openapi</a>. • pro ostatní subjekty (z jiných členských států EU, pro ostatní DIČ) rejstřík VIES (<a href=„https://ec.europa.eu/taxation_customs/vies“ target=„_blank“>https://ec.europa.eu/taxation_customs/vies</a>). POZOR, v rejstříku jsou údaje zadány v různých formátech v závislosti na státu. Např. pro německé (DE) subjekty rejstřík neobsahuje podrobnější informace, proto se u nich kontroluje jen DIČ.

Pomocí odkazů ve stránce je možné vyvolat vstupní formuláře pro zadání dalších adres ( odkaz "Adresy"), osob ( odkaz "Osoby") a bankovních účtů ( odkaz "Bankovní účty"). Vedle odkazu je zobrazen počet zadaných adres, osob a bankovních účtů. Informace zobrazují pouze aktivní věty. Neaktivní záznamy se do počtu nezahrnují.

záložka ROZŠÍŘENÉ ÚDAJE: Zadávají se zde upřesňující údaje.

V sekci „Údaje k DPH“ lze nastavit vlastnost Plátce DPH. Dále je možné nastavit a ověřit důvěryhodnost plátce (podrobný popis <a href=„http://wiki.eso9.cz/lib/exe/fetch.php?media=startdoc:cz:evidence_neduveryhodnych_platcu_dph.pdf“ target=„_blank“>viz Evidence nedůvěryhodných plátců DPH</a>). Jestliže je v položce „Důvěryhodnost“ nastavena hodnota „Nedůvěryhodný“, pak se při uložení tohoto dokladu v závislosti na nastavení v typu dokladu zobrazí upozornění. Tato kontrola lze nastavit (měkká/tvrdá) v číselníku 9.4.4 Typy dokladů. Pomocí tlačítka „Ověření důvěryhodnosti plátce lze aktualizovat subjekty a jejich účty pomocí webové služby ministerstva financí ČR. Ověření se provádí pouze pro označené subjekty. Pokud není označen žádný subjekt, ověřuje se aktuální subjekt. POZOR, generální finanční ředitelství si vyhrazuje právo omezit nebo znemožnit přístup k WWW službě uživatelům, kteří překročí stanovené limity ověřovaných záznamů (viz <a href=“ http://epodpora.mfcr.cz/33-1218.html„ target=„_blank“>http://epodpora.mfcr.cz/33-1218.html</a>). Z tohoto důvodu NEDOPORUČUJEME provádět ověření nad všemi subjekty. • Volitelně lze ověřovat bankovní účty také u subjektů se slovenským DIČ (začínajícím znaky „SK“). Je nutné mít v parametru aplikace OPENAPISK_API_Key zadaný autorizační klíč - lze jej získat na stránkách <a href=„https://opendata.financnasprava.sk/page/openapi“ target=„_blank“>https://opendata.financnasprava.sk/page/openapi</a>.

V sekci „Údaje k EDI“ se zadávají údaje k elektronické výměně dat.

V sekci „Ostatní“ je možné nastavit informaci o konsolidaci, zadat právní formu subjektu, ověřit zda je subjekt v Insolvenčním rejstříku, případně přejít přímo na webové stránky subjektu. K ověření, zda zadané IČO je mezi dlužníky v Insolvenčním rejstříku, slouží odkaz „ISIR“ (na adrese <a href=„https://isir.justice.cz“ target=„_blank“>https://isir.justice.cz</a>). U odkazu se (dle poznámek k subjektu) zobrazuje hodnota, která vyjadřuje, zda je nebo není subjekt v Insolvenčním rejstříku, podrobnosti viz <a href=“#Help„ target=„_self“ onclick=„OpenNewWindow ('help/cinnosti/ISIR v ESO9.pdf')“>„Práce s insolvenčním rejstříkem v ESO9“</a>. Pokud se jedná o subjekt s Právní formou = „fyzická osoba - občan“, pak se hodnota uvedená v položce IČO považuje pro ISIR za rodné číslo.

V sekci „Historie změn“ se zobrazuje datum, čas a jméno uživatele, který subjekt založil nebo změnil.

záložka ARES A DALŠÍ ODKAZY: Obsahuje další odkazy k prověření subjektu: • Odkaz „Obchodní rejstřík“ zobrazí příslušný záznam v obchodním rejstříku na adrese <a href=„https://or.justice.cz“ target=„_blank“>https://or.justice.cz</a> • Odkaz „ARES“ zobrazí příslušný záznam v „Administrativním registru ekonomických subjektů“ na adrese <a href=„http://wwwinfo.mfcr.cz/ares/ares.html.cz“ target=„_blank“>http://wwwinfo.mfcr.cz/ares/ares.html.cz</a> • Odkaz „Ověření DIČ v EU“ otevře stránku na internetovém portálu Evropské unie „VIES“ <a href=„https://ec.europa.eu/taxation_customs/vies“ target=„_blank“>https://ec.europa.eu/taxation_customs/vies</a>, v které lze ručně zadat DIČ pro ověření, zda toto existuje v celoevropské databázi plátců DPH. • Odkaz „Mapa“ vyhledá primární adresu subjektu na mapě na webových stránkách <a href=„http://www.mapy.cz“ target=„_blank“>http://www.mapy.cz</a> • Tlačítko „Ověření DIČ v EU“ provede ověření DIČ na portálu VIES pomocí služby SOAP. Výsledek ověření se zobrazí vpravo vedle tlačítka. Pokud existuje typ poznámky uvedený v parametru KodPozn_OverDIC, pak se zároveň do poznámek k subjektu zapíše informace o provedení ověření, která v případě kladného ověření obsahuje i tzv. unikátní číslo konzultace.

Sekce „Údaje datové schránky“ slouží k nastavení pro práci s datovými schránkami, viz 2.7 Datové schránky.

V sekci „Údaje pro ARES“ je možné zde ověřit nebo aktualizovat údaje o subjektu z ARESu.

Tlačítko „Proveď ARES“ ověřuje nebo aktualizuje data z rejstříku ARESu (viz výše odkaz odkaz „ARES“) dle IČO vybraného subjektu. Lze ověřit/aktualizovat DIČ, název subjektu, adresu subjektu (ulice a číslo, PSČ a město, stát), právní formu subjektu, vlastnost plátce DPH, osoby subjektu (jméno, funkce) a obory činností (poznámky k subjektu typu OC). - Tlačítko lze použít (při aktualizaci, ne ověření) i pro subjekt (resp. IČO), který doposud v číselníku není uložen (vkládá se). V tom případě dojde automaticky k uložení subjektu s údaji, které byly v ARESu nalezeny. Před provedením ověření/aktualizace tlačítkem „Proveď“ je možné vlevo vybrat jednu z možností (automaticky je přednastavena možnost Aktualizace pouze základních údajů bez oborů činností): • Aktualizace všech údajů – aktualizuje všechny data z ARESu. • Aktualizace pouze základních údajů – aktualizuje název subjektu, právní formu, DIČ, plátce DPH, adresu a obory činností z ARESu. • Aktualizace pouze základních údajů bez oborů činností - aktualizuje název subjektu, právní formu, DIČ, plátce DPH a adresu. • Aktualizace pouze osob – aktualizuje osoby subjektu z ARESu. • Aktualizace pouze oborů činností – aktualizuje obory činností z ARESu. • Ověření všech údajů - porovná všechny uložená data k subjektu s nalezenými daty v ARESu. • Ověření pouze základních údajů – porovná název subjektu, právní formu, DIČ, plátce DPH, adresu a obory činností s daty v ARESu. U subjektů, kde se v ARESu nezobrazuje kód oboru činností, nejsou tyto obory založeny. Zároveň musí existovat typ poznámky OC v číselníku 9.3.2 Typy poznámek subjektu. - Jestliže při aktualizaci dat z ARESu dojde ke změně DIČ, založí se poznámka pro původní DIČ (dle typu poznámky uvedeného v parametru KodPozn_PuvDIC, typ poznámky musí zároveň existovat v číselníku 9.3.2 Typy poznámek subjektu). Jako datum konce platnosti původního DIČ (datum v poznámce) se nastaví včerejší datum (skutečné datum změny DIČ zatím ze stahovaných dat nelze zjistit !). Poznámka se zakládá i v případě, že původní DIČ nebylo vyplněno (bylo prázdné). - Obdobně se postupuje, pokud je při aktualizaci zjištěn jiný název subjektu než je název v ARESu - název v subjektu bude přepsán a zároveň bude založena poznámka pro původní název (dle typu poznámky uvedeného v parametru KodPozn_PuvJmeno, typ poznámky musí zároveň existovat v číselníku 9.3.2 Typy poznámek subjektu). Jako datum platnosti původního názvu (datum v poznámce) se také nastaví včerejší datum. Pokud název v subjektu nebyl vyplněn, poznámka se nezakládá. V případě založení některé z těchto poznámek (původní DIČ, původní název) se po provedení aktualizace zobrazí informace o jejím založení jako informační text pod tlačítkem „Proveď ARES“ - v případě potřeby je možno datum platnosti původního DIČ nebo názvu změnit na poznámce ručně. Poznámka o změně DIČ a názvu subjektu se nezakládá v případě, že datum založení subjektu (Subjekt.dtInsert) je dnešní nebo včerejší - v opačném případě by se např. po založení subjektu bez DIČ a následné aktualizaci dle ARESu zakládala poznámka o původním DIČ (prázdném). - Pokud je při aktualizaci zjištěna jiná adresa v ARESu, než je defaultní adresa subjektu v číselníku, a zároveň tato adresa u subjektu neexistuje, založí se nová defaultní adresa. Pokud by již adresa u subjektu existovala, ale nebyla označena jako defaultní, bude nastavena jako defaultní. Pokud je na straně ARESu adresa uložena v nestandardní (nestrukturované) podobě jako jeden text, je v takovém případě provedena standardizace adresy tak, aby mohla být k subjektu založena. Uživatel je ve výsledku volání upozorněn na to, že adresa byla stažena v nestandardním formátu. Původně stažený text je pro kontrolu uložen do položky „Poznámka“ v číselníku adres subjektu k dané adrese. - Jestliže je při aktualizaci z ARESu zjištěno, že subjekt přestal existovat, zapíše se o tom automaticky informace do poznámky k subjektu. K subjektu vznikne poznámka s typem ARSZan (typ poznámky musí existovat v číselníku 9.3.2 Typy poznámek subjektu).

Tlačítko „Hromadná aktualizace ARES“ provede aktualizaci údajů z ARESu pro označené subjekty. Při hromadné aktualizaci se provede vždy aktualizace všech údajů. Pokud není žádný subjekt označen, provede se aktualizace pouze vybraného subjektu.

V sekci „Hodnocení firmy - CreditCheck“ se zobrazují informace o důvěryhodnosti firmy z evidence CreditCheck Zobrazuje: - Stav s hodnotami 2-Upozornění, 3-Možné riziko - Stav k datu - datum platnosti informace 4 možné akce (výběr operace a tlačítko Proveď): - „načtení dat a aktualizace všech subjektů“ - načte celou databázi CreditCheck a nastaví příznaky všech subjektů - „načtení dat z webu CreditCheck“ - jen načtení dat z webu CreditCheck, bez nastavení příznaků - „aktualizace všech subjektů“ - jen aktualizace příznaku všech subjektů bez stahování databáze - vhodné v případě pořízení většího počtu nových subjektů - „aktualizace“ - jen aktualizace příznaku jednoho subjektu - je-li nově pořízen Odkaz na web www.creditcheck.cz s detailnější informací pro nastavené IČO: - pokud nemáte od CreditCheck koupen placený přístup, zobrazí se FREE verze - pokud máte koupen placený přístup, vyplňte parametr CREDITCHECK_CODE a bude se zobrazovat plnohodnotný obsah - odkaz se generuje jen pro CZ subjekty (posuzuje se podle DIČ) Stažené informace se propojí pouze se subjekty s IČO doplněnými nulami zleva na 8 znaků. Databázi má smysl stahovat jednou denně pomocí automatické úlohy. V případě ručního stažení může trvat stažení a zpracování dat několik minut. Podrobnosti viz <a href=“#Help„ target=„_self“ onclick=„OpenNewWindow ('help/cinnosti/ISIR v ESO9.pdf')“>„Práce s ISIR a CreditCheck v ESO9“</a>

Pomocí tlačítka „Export souřadnic do KML“ je možné vyexportovat GPS souřadnice vybraných subjektů do formátu KLM (používá většina GPS zařízení nebo např. Google Maps). Pro použití je nutné nainstalovat a v klientské komponentě zaregistrovat doplněk klienta (AddIn) „ESO9_KML_Export“. Pro zobrazení tlačítka je dále třeba v uživatelských akcích ( viz 9.6.14 Uživatelské akce) založit pro stránku subjekt\Subjekt.htm tlačítko „Export souřadnic do KML“. Ze souřadnic defaultních adres vyfiltrovaných subjektů se po spuštění tlačítka vytvoří exportní soubor typu KML, který se nabídne k uložení. Po uložení se pokusí spustit program, který je ke zpracování souborů toho typu v operačním systému zaregistrován (např. Google Earth).

Odkaz "Adresy" na záložce Základní údaje

Slouží k evidenci všech adres daného subjektu.
Položka „Použití adresy“ nastaví způsob vyplnění adresy na dokladu.
Položka „Stav“ umožňuje označit adresu jako neaktivní, pak ji není možno zadávat do nových dokladů.
Vyplnění položky „DIČ“ na adrese subjektu má přednost před DIČ uvedeném přímo na subjektu. V tomto případě se pak například pro některé sestavy uplatní DIČ z adresy subjektu. Může mít vliv na tvorbu souhrnného hlášení. Podrobnější informace jsou uvedeny v samostatných dokumentech <a href=„https://wiki.eso9.cz/lib/exe/fetch.php?media=startdoc:cz:dph_cz_od_2016.pdf“ target=„_blank“>Práce s DPH od 1.1.2016 – CZ legislativa</a> a <a href=„https://wiki.eso9.cz/lib/exe/fetch.php?media=startdoc:cz:call-off_stock_cz.pdf“ target=„_blank“>Call-off stock a SH od 1.1.2020 – CZ legislativa</a>.
Položka „Plátce DPH“ na adrese subjektu má přednost před nastavením vlastnosti Plátce DPH přímo na subjektu.
Adrese lze přiřadit osobu a bankovní účet, případně vazbu pomocí tlačítek zrušit.

Tlačítko „Získání GPS souřadnic“ slouží ke stažení GPS souřadnic k vyplněným adresám subjektů. Pro použití je nutné nainstalovat a v klientské komponentě zaregistrovat doplněk klienta (AddIn) „ESO9_GETGPSCOORD“. Pro zobrazení tlačítka je dále třeba v uživatelských akcích ( viz 9.6.14 Uživatelské akce) založit pro stránku subjekt\SubjAdr.htm tlačítko „Získání GPS souřadnic“.
Na stránce adres subjektu pak budou po spuštění tlačítka naplněny GPS souřadnice k vyfiltrovaným adresám.

Odkaz „Ceny sortimentu“ umožňuje definovat cenovou politiku pro zvolenou adresu subjektu a různé cenové skupiny sortimentu nebo jednotlivý sortiment.

Přenosem se adresa nastaví jako defaultní k subjektu.

Ve spodní části lze evidovat poznámky k adrese subjektu.

Odkaz "Osoby" na záložce Základní údaje

Slouží k evidenci všech osob daného subjektu, s nimiž uživatelé přicházejí do kontaktu.
Položka „Stav“ umožňuje označit osobu jako neaktivní.
Pro každou osobu lze identifikovat, ke které adrese subjektu patří, případně vazbu tlačítkem zrušit.

Tlačítko „Synchronizace kontaktů s MS Outlook“ slouží k provedení exportu zobrazeného kontaktu do aplikace MS Outlook, podrobnosti (nastavení a popis funkčnosti) viz dokument <a href=„http://wiki.eso9.cz/lib/exe/fetch.php?media=startdoc:cz:synchronizace_kontaktu_do_ms_outlook.pdf“ target=„_blank“>Synchronizace kontaktů z ESO9 do MS Outlook</a>.

Přenosem se osoba nastaví jako defaultní k subjektu.

Ve spodní části lze evidovat poznámky k osobě subjektu.

Odkaz „Ochrana osobních údajů“ slouží k evidenci právních důvodů a účelů zpracování osobních údajů v sopuvislosti s Obecným nařízením o ochraně osobních údajů (GDPR - General Data Protection Regulation). Popis je uveden v dokumentu <a href=„http://wiki.eso9.cz/lib/exe/fetch.php?media=gdpr:ochrana_osobnich_udaju_v_eso9_start.pdf“ target=„_blank“>Ochrana osobních údajů v ESO9 Start</a>.

Odkaz "Bankovní účty" na záložce Základní údaje

Slouží k evidenci všech bankovních účtů daného subjektu. Slouží při načítání bankovních výpisů z banky k identifikaci subjektu platby, tento subjekt je do bankovního výpisu doplněn.
Položka „Stav“ umožňuje označit bankovní účet jako neaktivní.

Tlačítko „Převod IBAN ←→ číslo účtu“ umožňuje převést číslo bankovního účtu na IBAN a naopak IBAN na číslo účtu. Podmínkou pro převod čísla účtu na IBAN je, že v číselníku 9.1.1 Banky musí být u banky uveden kód státu. Pro provedení převodu je doporučeno výsledek zkontrolovat.

Položka „Zveřejněný účet MF ČR“ byla po instalaci verze 4.6 u všech existujících subjektů nastavena na hodnotu „Ne“. Pokud je na dokladu uveden subjekt, jehož DIČ začíná znaky „CZ“ a současně platba je směrována na bankovní účet, který nemá nastavenu vlastnost Zveřejněný účet MF ČR na „Ano“, nebo je to účet zahraniční nebo účet u subjektu vůbec neexistuje, pak se při uložení tohoto dokladu v závislosti na nastavení v typu dokladu zobrazí upozornění. Tato kontrola lze nastavit (měkká/tvrdá) v číselníku 9.4.4 Typy dokladů, více <a href=„http://wiki.eso9.cz/lib/exe/fetch.php?media=startdoc:cz:evidence_neduveryhodnych_platcu_dph.pdf“ target=„_blank“>viz Evidence nedůvěryhodných plátců DPH</a>.

Přenosem se bankovní účet nastaví jako defaultní k subjektu.

Odkaz "Typ" na formuláři pro subjekty

Slouží k zařazení subjektu do typu subjektu. Se zařazením subjektu k typu subjektu jsou svázány další vlastnosti (obchodní podmínky, přiřazení účtů účetní osnovy, cenová politika, výpočet penále, nastavení pro vytváření skont apod.) Tyto podmínky budou po zadání subjektu uplatněny na dokladu, v jehož vzoru je definován příslušný typ subjektu.
Pro každý subjekt je možno nastavit různé vlastnosti v závislosti na roli, v níž na konkrétním dokladu subjekt vystupuje. Např. pro roli „Dodavatel“ může mít subjekt stanoveny jiné obchodní, platební a daňové vlastnosti než pro roli „Odběratel“.

Vstupní formulář se skládá za dvou částí. V horní je identifikován subjekt, ve spodní se zadává jeho přiřazení do typu subjektu a obchodní podmínky.
Význam konkrétních položek viz Datový model, tabulka <a href=„esoform.asp?TPage=HELP\DMTable.idc&TABLENAME=SUBJVTSUBJ“ target=„_blank“>SUBJVTSUBJ</a>.
Způsob vyhodnocení limitů odběrových nebo úvěrových je popsán v nápovědě k proceduře <a HREF=„esoform.asp?TPage=help/BRProc.idc&VLBRTYPE=2&BRNAME=spHDOK_TestTypSubj“>spHDOK_TestTypSubj</a>.

Odkazem „Poznámky“ lze evidovat poznámky k subjektu v typu subjektu.

Odkaz "Poznámky" na formuláři pro subjekty

Umožňuje zadávat ke každému subjektu libovolné množství poznámek různých typů. V poznámkách je možné evidovat údaje, na které není místo ve struktuře evidence subjektu.

Některé typy poznámek mají v systému funkčnost. Viz 9.3.2 Typy poznámek k subjektu.

Ve spodní formě se zobrazují informace o provedení ověření DIČ v EU, které byly provedeny tlačítkem Ověření DIČ v EU. Tyto se ukládají do poznámek, jejichž kód je definován v parametru KodPozn_OverDIC, poznámky tohoto typu se již nezobrazují mezi standardními poznámkami.

Odkaz "Ceny sortimentu" na formuláři pro subjekty

Umožňuje definovat cenovou politiku pro zobrazený subjekt a různé cenové skupiny sortimentu nebo jednotlivý sortiment.
Popis cenové politiky viz <a href=„esoform.asp?TURL=HELP\ostatni\Ceny_na_dokladu.htm“ target=„_blank“>Ceny na dokladu - popis tvorby cen</a>.
Popis významu jednotlivých položek při zadávání cenové politiky - viz činnost 9.3.6 Cenová politika.

Odkaz „Skladba ceny“ na formuláři pro cenu sortimentu pro partnera zobrazí sestavu, která vypisuje způsob výpočtu ceny podle kalkulačního vzorce jestliže cena vznikla výrobní kalkulací.

Odkaz "Značení sortimentu" na formuláři pro subjekty

Umožňuje pro konkrétní subjekt definovat odlišné značení zboží a některé jeho vlastnosti. Toto značení bude použito ve složkách dokladů, pokud pro subjekt na hlavičce dokladu a zboží na složce je značení definováno.
Zadává se zde nebo v číselníku 9.5.9 Zboží.

Odkaz "Inventarizace pohledávek" na formuláři pro subjekty

Vytvoří a zobrazí tiskový formulář ve formě dopisu, který předkládá seznam pohledávek pro vzájemné odsouhlasení.
Tisk je možné provést pro aktuální, označené nebo všechny subjekty.
Pro tisk se použije stejná sestava, jako v činnosti 1.3.4.10 Inventarizace pohledávek v odkazu „bez domácí měny“.

Odkaz "Inventarizace závazků" na formuláři pro subjekty

Vytvoří a zobrazí tiskový formulář ve formě dopisu, který předkládá seznam závazků pro vzájemné odsouhlasení.
Tisk lze provést pro aktuální, označené nebo všechny subjekty.
Pro tisk se použije stejná sestava, jako v činnosti 1.3.4.11 Inventarizace závazků v odkazu „bez domácí měny“.

Odkaz "Nastavení řady" na formuláři pro subjekty

Odkazem lze dočasně změnit číselnou řadu pro nově pořizované subjekty.
Číselná řada pro automatické číslování nových subjektů je definována v parametrech systému (parametr SUBJEKT_CISRAD). Pokud si uživatel přeje číslovat nově pořizované subjekty z jiné řady, definuje tuto řadu v této volbě. Zadaná řada je pro aktuálního uživatele platná do jeho odhlášení.

Odkaz "Vztahy" na formuláři pro subjekty

Umožňuje definovat vztahy podřízenosti a nadřízenosti mezi subjekty.
Ke každému subjektu je možno definovat jeden nebo i více podřízených subjektů. Subjekt může být podřízen pouze jednomu subjektu (v daném intervalu platnosti).
U vazeb je dále možné vazbu blíže specifikovat typem a stavem vazby, v Eso9Start však tato možnost není využívána (mají hodnotu „nedefinováno“), v případě potřeby by bylo nutno vlastnosti vazeb definovat v profi řešení a příslušné položky v tomto formuláři upravit.

Vztahy mezi subjekty lze využít například v sestavách v činnostech 1.1.2.1 Hlavní kniha, 1.1.4.5 Výsledovka nebo 1.3.4.8 Výsledovka.

Odkaz "DIČ v EU" na formuláři pro subjekty

Umožňuje evidovat daňová identifikační čísla v jiných členských státech EU. Může být vyplněn jak u vlastního (domácího) subjektu, tak u subjektů zákazníků.

Zadané DIČ v EU u vlastního subjektu má význam pro: - Souhrnné hlášení: Položka Pro výkaz DPH na složce/hlavičce dokladu má hodnotu 31 nebo 54 a DIČ subjektu, který je uveden na hlavičce dokladu, je uveden v Subjektech (číselník subjektů) u vlastního Subjektu (u nás) v odkazu „DIČ v EU“, pak Kód plnění = 1. Jde o případ, kdy má naše firma v jiném státě pobočku. Viz <a href=„https://wiki.eso9.cz/lib/exe/fetch.php?media=startdoc:cz:dph_cz_od_2016.pdf“ target=„_blank“>Práce s DPH od 1.1.2016 – CZ legislativa</a>. - Zasílání zboží nad limit (prodej s DPH jiných států): Zákazníci, kterým se bude zasílat zboží, musí mít v číselníku v adrese zadaný stát. Zároveň nesmí mít vyplněné DIČ. U domácího subjektu musí být v odkazu „DIČ v EU“ zadané DIČ a stát, v kterém je domácí subjekt registrován k DPH. Při splnění podmínek (a správném nastavení sazeb DPH jiných států) se na hlavičce (a i složkách) dokladu nastaví kód pro výkaz DPH = -2. Pak bude základ daně z těchto faktur v českém výkazu DPH na ř. 24-Zasílání zboží do jiného členského státu (§ 8). V aplikaci nelze vytvořit výkaz DPH pro jiný stát. Částky cizí DPH slouží jen jako podklad pro ruční tvorbu výkazu DPH pro jiný stát, kterou je třeba udělat mimo aplikaci. Viz <a href=„https://wiki.eso9.cz/lib/exe/fetch.php?media=startdoc:cz:zasilani_zbozi_nad_limit.pdf“ target=„_blank“>Zasílání zboží nad limit – CZ legislativa</a>. - Registrace k DH v jiném státě (vlastní subjekt je v daném státu registrovaný): je nutné řešit jako profi úpravu. Narozdíl od Zasílání zboží nad limit mohou být odběratelé (zákazníci) i plátci, tedy mít i DIČ (resp. IČ DPH), základ daně nevstupuje do tuzemského výkazu DPH. Na dokladu se musí nastavit kód pro výkaz DPH = -1. POZNÁMKA: Toto řešení lze použít jen pro malý objem dokladů. Pokud by byla cizím státě zřízena provozovna, tak se musí podávat i daň z příjmů, což už v tomto řešení nepůjde udělat. V takovém případě by musely existovat dvě aplikace, jedna s domácí a druhá s cizí legislativou. Mezi těmito aplikacemi by se pak doklady replikovaly.

Zadané DIČ v EU u zákazníka (odběratele) má význam pro: - Kontrolní hlášení DPH: Do kontrolního hlášení se jako DIČ zákazníka standardně převezme DIČ ze subjektu, který je uveden na hlavičce dokladu. Pokud se však na dokladu vyplní (přenese z číselníku) DIČ v EU, použije se toto DIČ v EU jako DIČ zákazníka. Viz <a href=„https://wiki.eso9.cz/lib/exe/fetch.php?media=startdoc:cz:kontrolni_hlaseni_dph.pdf“ target=„_blank“>Kontrolní hlášení DPH – CZ legislativa</a>. - Souhrnné hlášení: má význam pro zištění DIČ pořizovatele zboží/služby . DIČ se totiž zjišťuje postupně v následujících krocích: • DIČ v EU (HDOK.IDDICVEU) uvedeném na hlavičce dokladu • DIČ z fakturační adresy subjektu (SUBJADR.SUBJADR_DIC) uvedené na hlavičce dokladu • DIČ se určí funkcí fnSubjekt_DicDleData s parametry HDOK.IDSUBJEKT, HDOK.DTZDANITPLN. Použije se v závislosti na datumu buď DIČ subjektu (SUBJEKT.DIC), nebo původní DIČ (z poznámky k subjektu). Viz <a href=„https://wiki.eso9.cz/lib/exe/fetch.php?media=startdoc:cz:dph_cz_od_2016.pdf“ target=„_blank“>Práce s DPH od 1.1.2016 – CZ legislativa</a>.

Odkaz "Parametry pro ARES" na formuláři pro subjekty

Umožňuje nastavení parametrů pro přenos souboru ze stránek ARESu. Je možné nastavit:
- jméno proxy serveru
- případně uživatele a heslo pro přístup přes proxy server

Tlačítkem „Uložit parametry“ se provede uložení parametrů. Tyto se pak použijí při vlastním stahování dat z ARESu.
POZOR, zde nastavené parametry se použijí i pro stahování kurzovního lístku ze stránek ČNB (viz 1.2.1.1 Import kurzovního lístku z internetových stránek banky) a pro stahování celního kurzovního lístku (viz 1.2.1.11 Import celního kurzovního lístku).)

Odkaz "Adresy" na formuláři pro subjekty

Slouží k evidenci všech adres daného subjektu. Funkčnost je podobná, jako v odkazu "Adresy" ze záložky „Základní údaje“.
Vstupní formulář je rozdělen na pět částí. V horní části jsou zobrazeny základní údaje o subjektu.
V druhé části lze přidávat a editovat adresy subjektu, tlačítkem lze nastavit, která adresa subjektu je defaultní. Ve verzi ESO9START je zapojen mechanismus obarvení řádků browse:

  1. <span style=„background-color:#99FF99“><strong><font color=“#99FF99“>STYLE</font></strong></span> světle zelenou barvou se obarvuje defaultní adresa

V dalších dvou částech lze ke zvolené adrese přidávat a editovat osoby a bankovní účty, pomocí tlačítka je možné nastavit defaultní osobu/účet k adrese.
Ve spodní části lze evidovat poznámky k adrese subjektu.

Odkaz "Osoby" na formuláři pro subjekty

Slouží k evidenci všech osob daného subjektu. Funkčnost je podobná, jako v odkazu "Osoby" ze záložky „Základní údaje“.
Vstupní formulář je rozdělen na tři části. V horní části jsou zobrazeny základní údaje o subjektu.
V prostřední části lze přidávat a editovat osoby subjektu, tlačítkem lze nastavit, která osoba subjektu je defaultní. Ve verzi ESO9START je zapojen mechanismus obarvení řádků browse:

  1. <span style=„background-color:#99FF99“><strong><font color=“#99FF99„>STYLE</font></strong></span> světle zelenou barvou se obarvuje defaultní osoba

Pro každou osobu lze identifikovat, ke které adrese subjektu patří, případně vazbu tlačítkem zrušit.
Ve spodní části lze evidovat poznámky k osobě subjektu.

Odkaz "Bankovní účty" na formuláři pro subjekty

Slouží k evidenci všech bankovních účtů daného subjektu. Funkčnost je podobná, jako v odkazu "Bankovní účty" ze záložky „Základní údaje“.
Vstupní formulář je rozdělen na dvě části. V horní části jsou zobrazeny základní údaje o subjektu.
Ve spodní části lze přidávat a editovat bankovní účty subjektu, tlačítkem lze nastavit, který bankovní účet subjektu je defaultní. Ve verzi ESO9START je zapojen mechanismus obarvení řádků browse:

  1. <span style=„background-color:#99FF99“><strong><font color=“#99FF99„>STYLE</font></strong></span> světle zelenou barvou se obarvuje defaultní bankovní účet

Pro každý bankovní účet lze identifikovat, ke které adrese subjektu patří, případně vazbu tlačítkem zrušit.

Odkaz "Mandátní smlouvy" na formuláři pro subjekty

Slouží pro evidenci mandátních smluv.
Mandátní smlouvu je nutno uzavřít v případě, že chceme vystavovat inkasní příkazy, viz 1.2.1.13 Tvorba inkasního příkazu. Mandátní smlouva (smlouva o povolení provádět inkasní platby) je smlouvou mezi bankou, plátcem (debtorem) a příjemcem platby (creditorem) o tom, že příjemce platby může vystavovat inkasní příkazy bance, na základě kterých bude proveden převod peněz z účtu plátce na účet příjemce.
Ve formuláři je nutno vyplnit:
- číslo mandátní smlouvy - standardně se čísluje MRR*, kde RR je aktuální rok (číslování lze upravit přepsáním uživatelské funkce fnMandSml_CisloSmlouvy_Uziv)
- identifikaci plátce (Creditor ID - CID). Toto číslo slouží bance k identifikaci příjemce, může být vyžadováno v inkasním příkaze. Lze ho přednastavit v parametru Finance/MandSml_CreditorID
- kód našeho peněžního účtu - účet, na který budou přicházet inkasované platby, lze přednastavit v parametru Finance/MandSml_KodPenNU
- účet plátce, ze kterého bude prováděno inkaso
- adresa plátce
- typ smlouvy (v současné verzi ESO9START jsou možnosti Basic a Business)
- stav smlouvy (neaktivní, odeslaná, aktivní, zrušená)
- datum podpisu a datum ukončení smlouvy

Položka Datum posledního použití se automaticky naplňuje při vystavení inkasního příkazu.
Inkasní příkaz lze vystavit pouze v případě, že na dokladu je uvedena platební podmínka s příznakem „inkasní příkaz“ a subjekt se stejným účtem, jako je účet na mandátní smlouvě. Mandátní smlouva musí být ve stavu aktivní.

Odkazem „Tisk smlouvy“ je možno smlouvu na základě zadaných údajů vytisknout. POZOR, tiskový formulář je nutno přizpůsobit dle konkrétních požadavků banky.

help/9/9.3.3.0.txt · Poslední úprava: 08.02.2025 13:00 autor: 127.0.0.1

Donate Powered by PHP Valid HTML5 Valid CSS Driven by DokuWiki
DokuWiki Appliance - Powered by TurnKey Linux