Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


help:9:9.2.6

Činnost 9. 2. 6 - Peněžní účty

Obsahuje seznam pokladen a bankovních účtů firmy, na kterých je evidována finanční hotovost.
Pro každý peněžní účet se definuje kód, název, bankovní spojení, měna, účet účetní osnovy.

Vzhledem k tomu, že bankovní výpisy a platební příkazy jsou pořizovány v odlišné struktuře než jiné doklady, je nutno zadat tvar řady pro jejich hlavičky. Zadání je třeba zadat např. ve tvaru BAV01RR. Při vytváření čísla BAV (PP) se pak na místo RR doplní poslední dvojčíslí aktuálního roku. Na místě hvězdiček pak bude prováděno vlastní číslování BAV (PP). Při ručním zakládání se najde již nejvyšší existující číslo BAV (PP) a zvětší se o 1, při automatickém importu bankovních výpisů se na místo hvězdiček doplní číslo bankovního výpisu dle číslování v bance (samozřejmě pouze za předpokladu, že výpis toto číslo obsahuje).

Protože čísla dokladů bankovních výpisů (platebních příkazů) jsou zpravidla tvořeny jako „Číslo hlavičky BAV (PP)“ + „Pořadové číslo v rámci BAV (PP)“, doporučujeme pro číslování hlaviček BAV (PP) využít maximálně 15-16 znaků (tím pádem pro vlastní pořadí bude zbývat 4-5 číslic).
Tvar číselné řady pro číslování dokladů bankovních výpisů (HDOKů) pak musí mít tvar např. BBBBBBBBBBB, kde na místo znaků BBBBBBBBBBB se pak doplní číslo hlavičky BAV (PP), a na místě hvezdiček se pak provádí číslování BAV (PP) v rámci tohoto bankovního výpisu (platebního příkazu).

U všech peněžních účtů je při zahájení provozu systému nutno doplnit období a hodnoty počátečních stavů. Toto je nezbytné pro správný výpočet konečného stavu na peněžním účtu a to jak vlastních hodnot v číselníku peněžních účtů, tak i pro tisk sestav zobrazující stavy na peněžních účtech. Konečný stav na peněžních účtech se počítá vždy jako počáteční stav plus obraty na tomto peněžním účtu, jejichž období je vyšší nebo rovno zadanému období počátečního stavu.

Vstupní formulář pro peněžní účty

Formulář je dostupný pouze z činnosti 9.2.6 Peněžní účty, zpravidla je určen pouze pro správce systému.
Pro běžné uživatele pak slouží zjednodušený formulář peněžních účtů, ve které jsou uvedeny pouze nezbytné identifikační údaje peněžního účtu.

Tlačítko „Přepočet stavu“ slouží k přepočtu konečných stavů. Vychází ze zde zadaného počátečního stavu a všech pohybů, které proběhly po zde zadaném období počátečního stavu.

Tlačítko „Založ BÚ k našemu subjektu“ slouží k založení bankovního účtu do bankovních účtů k našemu subjektu. Není tedy již nutno účet u našeho subjektu znovu zakládat ručně. Přenáší se údaje: Kód banky, Číslo bankovního účtu, Specifický symbol, Název peněžního účtu, IBAN a Kód měny

Položka „Zobrazovat v číselníku“ slouží k určení, zda se má peněžní účet zobrazovat v zjednodušeném číselníku (viz níže) a dále také, zda se má peněžní (bankovní) účet zobrazovat v činnosti 1.2.1.2 Automatické vystavení platebního příkazu (formulář Finance\VytvorPP.htm). Ve stránce Nastaveni\PenUcet_All.htm se peněžní účet zobrazuje vždy a je možno zde tuto položku editovat.

Odkaz "Dokumenty" na formuláři pro peněžní účty

Odkazem lze zobrazit všechny dokumenty připojené k bankovním výpisům vybraného peněžního účtu.

Odkaz "Kopie pen. účtu včetně vzorů" na formuláři pro peněžní účty

Umožňuje založit nový peněžní účet jako kopii stávajícího. Předtím je nutné zadat kód nového peněžního účtu, který musí mít stejný počet znaků jako kód zdrojového peněžního účtu. U nového účtu nastaví prázdný účet účetní osnovy a nulové počáteční a konečné stavy.

Dále provede kopii všech vzorů dokladů, které mají v čísle vzoru uveden původní kód peněžního účtu. Podmínkou je, aby číslo vzoru obsahovalo původní kód peněžního účtu. V čísle nového vzoru nahradí původní číslo pen. účtu novým číslem.
Zároveň pro každý vzor vytvoří novou číselnou řadu, kde opět v kódu číselné řady zamění číslo pen.účtu (pokud v původní číselné řadě byl uveden kód peněžního účtu).
Výsledek kopie se zobrazí v sestavě.

Zjednodušený formulář pro peněžní účty

Zjednodušený formulář (Nastaveni\PenUcet.htm) číselníku peněžních účtů se používá v odkazech na dokladech. V tomto formuláři má uživatel zobrazeny pouze základní informace o peněžním účtu.
Zobrazení peněžních účtů v tomto číselníku je (kromě nastavení v položce „Zobrazovat v číselníku“ - pokud je v položce nastaveno Ne, peněžní účet se nezobrazí) závislé na nastavení parametru PravoPenUcty ve skupině parametrů „Finance“:
- pokud je v parametru nastaveno, že se mají zobrazovat pouze ty účty, na které má uživatel právo, je zobrazení v číselníku dále závislé na nastavení vzorů pro uživatele (nastavuje se v číselníku 9.4.4 Typy dokladů v odkazu „Vzory pro uživatele“), tedy zda má uživatel na peněžní účty právo:
- toto právo se určuje na základě toho, zda má uživatel právo na příslušné vzory dokladů s daným peněžním účtem (tedy na pokladní doklady a bankovní výpisy). V současné době jsou zpravidla definovány jen vzory pro pokladní doklady a ne pro bankovní výpisy (je jen jeden pro všechny bankovní účty).
- právo na pokladní účty se posuzuje na základě existence vzoru jakéhokoliv pokladního dokladu ke konkrétnímu peněžnímu účtu. Pokud tedy uživatel např. nemá právo na vzor pokladního dokladu příjmového pro daný pokladní účet, ale pro stejný pokladní účet má právo na vzor pokladního dokladu výdajového, ve zjednodušeném číselníku se mu tento pokladní účet zobrazí.
- právo na (všechny) bankovní účty má uživatel v případě, že má právo aspoň na jeden vzor bankovního výpisu

Odkaz "EET" na formuláři pro peněžní účty

Odkaz je zobrazen v české legislativě v závislosti na nastavení parametru aplikace DatumPocatkuEET, má význam pro Elektronickou evidenci tržeb (EET). Podrobnosti jsou uvedeny v samostatném dokumentu <a href=„http://wiki.eso9.cz/lib/exe/fetch.php?media=startdoc:cz:elektronicka_evidence_trzeb.pdf“ target=„_blank“>Elektronická evidence tržeb</a>.
V odkazu je nutné zapsat (pro daný peněžní účet) údaje nutné pro komunikaci s EET.

Označení provozovny EET:
• jedná se o číselné označení provozovny. Toto číslo je unikátní v rámci poplatníka, číslo provozovny bude přiděleno na Daňovém portálu po zaevidování provozovny.
• v rámci peněžních účtů nemusí být jednoznačné. Na více peněžních účtech může být zadán stejný kód provozovny. Před zaevidováním na Daňovém portálu si rozmyslete, jestli každá vaše fyzická pokladna bude provozovnou nebo všechny pokladny na jedné adrese budou spadat pod stejnou provozovnu.

Adresa provozovny:
• jedná se o adresu, která se zadává při zaevidování provozovny na Daňovém portálu. Není nutné ji vyplnit. Pokud však bude vyplněna, na účtenkách se vytiskne.

Označení pokladního zařízení EET:
• označení si poplatník určuje sám
• musí být jednoznačné v rámci peněžních účtů. V aplikaci ESO9 platí, že 1 peněžní účet = 1 pokladní zařízení (v ESO9 Prodejna je možné i jinak – viz níže).

Certifikát EET:
• v rámci peněžních účtů nemusí být jednoznačné, lze mít jeden certifikát pro celou firmu nebo i více certifikátů, např. podle provozoven
• v odkazu je třeba připojit certifikát z číselníku 9.8.11 Certifikáty. Pro kontrolu se přenesou vlastnosti načtené v číselníku 9.8.11 tlačítkem „Načti informace z certifikátu“ (sériové číslo, DIČ a jeho platnost).
• při vypršení platnosti certifikátu je nutné tlačítkem „Zruš vazbu na certifikát“ zrušit přiřazení tohoto certifikátu k danému peněžnímu účtu. Teprve poté je možné připojit nový certifikát.
• tlačítkem „Testovací podání EET“ lze ověřit funkčnost komunikace s EET


Dodatek – info o ESO9 Prodejna:
• z aplikace ESO9 se do ESO9 Prodejna přenese certifikát, „Označení provozovny EET“ a „Označení pokladního zařízení EET“
• na prodejně je lokální číselník prodejních míst - pokud používáte pouze jedno prodejní místo, použije se pro něj „Označení pokladního zařízení“ z peněžního účtu
• kdo používá na jedné prodejně více prodejních míst, bude muset zapsat „Označení pokladního zařízení EET“ jednotlivých prodejních míst až do číselníku prodejních míst v Prodejně

help/9/9.2.6.txt · Poslední úprava: 08.02.2025 13:00 autor: 127.0.0.1

Donate Powered by PHP Valid HTML5 Valid CSS Driven by DokuWiki
DokuWiki Appliance - Powered by TurnKey Linux