Činnost 9. 6.19 - Definice exportu GOBD
V této činnosti je možno definovat struktury souborů, které se mají generovat ve formátu GOBD / GDPdU.
Export dat v tomto tvaru byl vyvinut zejména pro potřeby německé legislativy, kde výstup v tomto formátu je vyžadován například pro potřeby auditu.
(GDPdU = Grundsätze zum Datenzugriff und zur Prüfbarkeit digitaler Unterlagen, zásady pro přístup k údajům a ověřitelnost digitálních dokumentů).
Na základě definic je možno provést export z tabulek nebo pohledů ESO9. Výsledkem exportu je popisný soubor (index.XML, ve kterém je uložen popis datových struktur exportovaných souborů) a vlastní datové CSV soubory. Tyto souboru mohou být následně odeslány daňovému auditorovi a zpracovány v jejich programech - například systémem IDEA (Interactive Data Extraction and Analysis).
Vstupní formulář
Pro každý vytvářený soubor je nutno vytvořit jeho definici. Na základě této definice je pak při generování souborů vytvořen SQL příkaz (SELECT), jehož výsledkem je pak jeden vytvořený datový CSV soubor.
V horní formě je uveden seznam všech vytvářených souborů. Pro každý soubor je nutno definovat :
- Kód souboru - kódové označení exportovaného souboru
- Název exportního souboru - pod tímto názvem bude bude vystupovat v exportu pro GOBD
- URL exportního souboru URLEXPORTU - jméno vytvářeného souboru v GOBD (standardně se vytvoří jako název exportního souboru + .CSV)
- Popis souboru - textový popis souboru. Tento popis pak bude i součástí popisného souboru (index.xml)
- Skupina pro generování. Při tvorbě GOBD souborů je možno exportovat buď všechny aktíivní soubory, nebo provést výběr určitých skupin. Je možno zadat i více skupin oddělených středníkem (např. Ucto;DPH;Majetek)
- Pořadí generování - tvorba souborů se provádí v tomto pořadí, v případě shodného pořadí se pak provádí dle idGOBDFile
- Podmínka pro generování - v podmínce je možno zadat parametry (proměnné), např. @Ucet_Obd_OD. Hodnoty těchto parametrů musí být před exportem zadány v definici parametrů exportu. Tato podmínka se doplní do výsledného SQL příkazu (WHERE …)
- Příznak aktivity - pokud je nastaveno 1=Neaktivní, nebude se provádět generování souboru do GOBD.
- Definice třídění - umožňuje definovat třídění výsledného souboru. Toto třídění se doplní do výsledného SQL příkazu (ORDER BY …)
Tlačítkem „Vytvoř definici“ je možno dle zvoleného pohledu vytvořit návrh definice tabulek a položek, tyto je možno pak následně budˇ z definice zrušit, nebo upravit jejich formát.
Prostřední forma obsahuje popis jednotlivých tabulek a jejich vazby (obdoba popisu pohledů v datovém modelu). Základní tabulka musí mít pořadí = 0. Namísto tabulky je možno uvést i funkci vracející tabulku (může obsahovat i paramtery, které pak musí být zadány před vlastní tvorbou souborů).
Tlačítkem „Doplň všechny položky“ lze provést založení všech položek dané tabulky.
Spodní forma obsahuje definice popisu jednotlivých položek, které lze založit ručně, nebo automaticky (tlačítky v horní nebo prostřední formě). Automatické založení položek probíhá na základě popisu datového modelu příslušné tabulky. U textových položek se z datového modelu doplní i délka položky, pro účety exportu je možno tuto délku omezit. Pro položky typu datum je možno zadat formát, ve kterém se datum má exportovat. Zatím je možno použít pouze formát DD.MM.YYYY nebo YYYY.MM.DD. Popis položky bude i součástí popisného souboru (index.xml).