Činnost slouží k pořizování pracovních vztahů u evidovaných osob. Každá osoba může mít v dané organizaci uzavřen jeden nebo více pracovních vztahů, a to současně nebo postupně. Výpočet mzdy potom probíhá nad všemi aktuálními pracovními vztahy a například daň z příjmů se počítá nad součtem všech pracovních vztahů.
Vstupní formulář pro činnost Pracovní vztahy - mzdy je rozdělen do čtyř částí:
<ol>
Na základě zadaného rodného čísla se automaticky dopočítá a vyplní datum narození, pohlaví a odchod do důchodu. Zároveň dochází k automatické kontrole správnosti rodného čísla a ke kontrole duplicity rodného čísla. To znamená, že pokud zadané rodné číslo nemá správný formát, který je pro rodná čísla stanovený zákonem, vypíše systém chybové hlášení a neumožní toto rodné číslo uložit. Při kontrole duplicity rodného čísla (tedy pokud je rodné číslo již v databázi zadané u jiné osoby) vypíše systém chybové hlášení s osobním číslem, u kterého je zadáno stejné rodné číslo. V tomto případě je nutné ověřit, zda obě osoby opravdu mají shodná rodná čísla. Pokud ano, je možné rodné číslo zadat u obou osob.
Položka „Je uchazečem „ je určena k evidenci uchazečů o zaměstnání. Pokud má osoba zadáno v položce „Je uchazečem “ - „Ano“ a pokud nemá evidovaný žádný pracovní vztah je možné osobu z evidence smazat. Výmaz se provede tlačítkem „Smazat uchazeče“. Osoby, které jsou v personalistice evidované jako uchazeči, nejsou zobrazovány ve mzdové části aplikace.
Ke každé osobě je možné připojit její
fotografii. Pro připojení fotografie je nutné vložit do
DMS dokument s danou fotografií a u dokumentu zadat „Typ dokumentu“ FOTO.
V záhlaví horní části formuláře jsou k dispozici odkazy umožňující přejít na činnosti, ve kterých se pořizují další údaje k osobě:
Odkaz „Trvalé mzdové složky“ umožňuje přejít na činnost
2.1.2 Trvalé složky k osobě, která slouží k zadávání aktuálních trvalých MS k osobě.
Odkaz „Všechny adresy“ umožňuje přejít na činnost
2.1.1.3 Adresy osoby, která slouží k zadávání adres osoby.
Další odkazy v záhlaví formuláře umožňují:
Evidovat k osobě její vlastnosti, které je pak možné porovnávat s vlastnostmi požadovanými pro pracovní místo (
viz odkaz "Vlastnosti").
Ověřit, zda je osoba evidovaná v ESO9 PAM mezi dlužníky v Insolvenčním rejstříku. K ověření osoby slouží odkaz
„ISIR“. Ověření probíhá na základě zadaného rodného čísla na adrese <a href=„
https://isir.justice.cz“ target=„_blank“>
https://isir.justice.cz</a>.
Tato část formuláře slouží k zadávání pracovních vztahů osoby. Při založení nového pracovního vztahu se automaticky v trvalých mzdových složkách k pracovnímu vztahu založí trvalé mzdové složky povinné pro pracovní vztah (např. složky I001 Kalendář a D000 Nárok na dovolenou).
Při zadávání nového pracovního vztahu se automaticky vyplní následující položky:
„Číslo pracovního vztahu“ - nabízí se první volné číslo z definované
číselné řady, kterou lze nastavit v činnosti
9.1.1 Parametry aplikace. V horní části formuláře vybrat skupinu parametrů s názvem „Číselné řady“ a ve spodní části formuláře nastavit parametr „CISR_PV“ na požadovaný tvar hodnotu. Postup pro nastavování parametrů je podrobně popsán v činnosti
9.1.1 Parametry aplikace.
„Datum nástupu“, „Datum skutečného nástupu“ - vyplní se první den aktuálního období, datum je nutné přepsat dle skutečnosti. Rozdíl mezi datem nástupu a datem skutečného nástupu vznikne v případě, že den, který je uveden v pracovní smlouvě jako datum nástupu, je dnem státního svátku, nebo dnem pracovního klidu. V případě státního svátku se zaměstnancům odměňovaným hodinovou nebo úkolovou mzdou vygeneruje tzv. svátek před nástupem. V druhém případě se dny pracovního klidu nezapočítávají do dnů pro evidenční listy ani do dnů pro výpočet průměrů pro nemocenské dávky.
Středisko - hodnota se přebírá dle střediska nastaveného na osobě. Pokud se jedná o další pracovní vztah zaměstnance, je možné středisko změnit podle toho, na které středisko se mají účtovat mzdové náklady za daný pracovní vztah. Středisko pracovního vztahu se vybírá z číselníku středisek z ekonomické aplikace ESO9. Historii změn střediska pracovního vztahu je možné evidovat trvalou MS k pracovnímu vztahu <i>O006 Středisko PV</i> - na složce se zadává do textového údaje kód střediska a platnost od - do. Složku lze použít i pro změnu střediska do budoucna - v případě zadání kódu nového střediska a platnosti od v budoucím období, dojde uzávěrkou automaticky ke změně střediska podle kódu zadaného v textovém údaji na mzdové složce.
„Na dobu určitou“ - automaticky se zde předvyplňuje „Ne“. V případě, že je pracovní vztah uzavřen na dobu určitou, je nutné tento údaj prostřednictvím rozevíracího seznamu změnit a následně i dovyplnit datum ukončení pracovního vztahu.
Dále je potřeba vyplnit položky:
„Krátit nárok dov. za měsíc nástupu“ – v případě, že za měsíc v němž pracovník nastupuje do zaměstnání, nevzniká nárok na alikvotní díl dovolené, je třeba nastavit „Ne“, v ostatních případech nastavit „Ano“.
„Krátit nárok dov. za měsíc ukončení“ – v případě, že za měsíc ukončení pracovního vztahu nevzniká pracovníkovi nárok na alikvotní díl dovolené, je třeba nastavit „Ne“, v ostatních případech nastavit „Ano“.
V případě ukončení pracovního vztahu je potřeba vyplnit položky:
Ukončení pracovního vztahu je nutné zadávat před ukončením zpracování mezd měsíce, ve kterém pracovní vztah končí, protože součástí uzávěrky měsíce ve mzdách jsou také akce spojené s ukončením pracovního vztahu. Například ukončení platnosti trvalých mzdových složek k ukončovanému pracovnímu vztahu a trvalých mzdových složek k osobě, pokud je ukončovaný pracovní vztah jediný pracovní vztah, který má zaměstnanec s organizací uzavřený.
V záhlaví prostřední části formuláře, která slouží k zadávání pracovních vztahů k osobě, jsou k dispozici odkazy umožňující přejít na činnosti, ve kterých se pořizují další údaje k osobě:
Další odkazy v záhlaví formuláře umožňují:
Slouží k přiřazení pracovního vztahu ke skupině konkrétních uživatelů ESO9 PAM, kteří mají mít přístup k údajům o daném pracovním vztahu. Lze tak jednoduše nastavit různá přístupová práva jednotlivých mzdových účetní k datům zaměstnanců. Uživatelé potom mohou pracovat jenom s daty přiřazených zaměstnanců.
Kód skupiny uživatelů se vybírá z číselníku skupiny uživatelů. Pokud není osoba přiřazená k žádné skupině uživatelů, mají k jejím údajům přístup všichni uživatelé ESO9 PAM.
K nastavení skupin uživatelů slouží činnost 9.2.2 Skupiny uživatelů.