Činnost 1. 1. 2. 4 - Výkazy AP, ZZ, CF

Sdružuje tvorbu výstupů Aktiv a pasiv, Zisků a ztrát, Cash-flow, Výkazu o změnách ve vlastním kapitálu, Přehled vykázaných zisků a ztrát podle platné legislativy.

Pro konstrukci výstupů je využit mechanismus účetních výkazů (popis viz 9.2.8 Účetní výkazy), ve kterých je možno nadefinovat, které účty mají vstoupit do kterého řádku výkazu. Nastavení výkazu je nutné přizpůsobit podle účetní osnovy firmy, toto mohou dělat certifikovaní pracovníci ESO9 international a.s.
Zařazení účtu do konkrétního řádku výkazu je též možné provést přímo v číselníku 9.2.2 Účetní osnova. Takto lze přidávat účty jen do existujících detailních řádků výkazu. Řádky, které vznikají kumulací, vypočítají procedury volané při vytváření výkazu podle definice každého výkazu.
Při pořízení nového účtu do účetní osnovy se tento účet může automaticky doplnit do příslušných řádků výkazu, toto závisí na tom, zda nastavení výkazu platí pro syntetický nebo analytický účet.

Před vlastním vytvářením výkazů je nutné provést přepočet výkazů. Ten na základě účetních zápisů vytvoří pracovní tabulku, ve které jsou obsaženy kumulované obraty za jednotlivé účty účetní osnovy. Při vlastním tisku výkazů se pak využívá tato přepočtená tabulka a nikoliv tabulka účetních zápisů. Výkazy tedy zobrazují hodnoty platné v okamžiku provedení přepočtu výkazů.
Pokud přepočet výkazů trvá neúměrně dlouho (provádí se pro příliš velký počet roků), je možné ovlivnit přepočet v parametrech systému ve skupině Výkazy. V parametrech aplikace „Vykazy_RokuPred“ a „Vykazy_RokuPo“ lze zadat, pro kolik roků zpětně a do budoucna (vůči aktuálnímu roku) se má provádět přepočet výkazů pro výkazy Aktiv a pasiv, Zisků a ztrát a Cash-flow.

Podrobný popis práce a nastavení je uveden v dokumentu <a href=„http://wiki.eso9.cz/lib/exe/fetch.php?media=startdoc:cz:vykaznictvi_v_eso9.pdf“ target=„_blank“>Výkaznictví v ESO9</a>.

Vstupní formulář pro výkazy AP, ZZ, CF

V levé horní části obrazovky jsou zobrazeny informace o posledním provedeném přepočtu výkazů - pro jaké středisko, zakázku a doplňující údaj byl přepočet proveden, zda byly zahrnuty doklady, na nichž je účtováno na NULL účty (účetní zápis nemá přiřazen účet účetní osnovy, účet nebyl zadán), a datum a čas posledního provedeného přepočtu. V pravé horní části obrazovky se zadávají filtrovací podmínky pro nový přepočet výkazů - středisko, zakázka, doplňující údaj, zda zahrnout doklady, na nichž je účtováno na NULL účet (účetní zápis na NULL účet nemá přiřazen účet účetní osnovy). Pokud je třeba přepočítat např. pro všechna střediska začínající 01, je třeba do filtru pro střediska zadat 01% apod. Pro středisko je možné zadat i seznam středisek oddělených znakem „;“ (středník), např. 10;23;44. Přepočet proběhne po stisku tlačítka „Provést přepočet výkazů“, přepočet proběhne pro všechny výkazy (nelze spustit pro každý zvlášť). Vedle tlačítka je zobrazen rozsah období, pro které se bude přepočet provádět. Rozmezí je možné ovlivnit v parametrech aplikace „Vykazy_RokuPred“ a „Vykazy_RokuPo“.

Ve spodní části obrazovky jsou odkazy na vstupní formuláře pro vytváření jednotlivých výkazů: • „Rozvaha aktiv a pasiv“ - dále jen AP • „Výkaz zisku a ztráty“ - dále jen ZZ • „Výkaz Cash-flow“ - dále jen CF • „Výkaz o změnách ve vlastním kapitálu“ - dále jen ZVK • „Výkaz o změnách ve vlastním kapitálu“ - vertikální, dále jen VZVK • „Přehled vykázaných zisků a ztrát“ - dále jen VZZ Každá ze skupin výkazů má svůj vstupní formulář. Princip práce je podobný, případné rozdíly jsou popsány níže. V každém z odkazů se zobrazí jen výkazy, které patří do dané skupiny výkazů.

Výkazy je možné tisknout v cizí měně. Podmínkou je, že pro tuto měnu existuje v kurzovním lístku pro zadané datum kurs „deviza-střed“, jinak budou všechny řádky nulové.

V pracovním tvaru i ve tvaru pro odevzdání je možné tisknout sestavy v cizím jazyce. Využívá se PŘEKLADOVÝ SLOVNÍK (tabulka SLOVNIK, oblast ÚČETNÍ VÝKAZY), který umožňuje ke každému českému výrazu nadefinovat jeho ekvivalent v jiných jazycích.

Vstupní formuláře pro tvorbu výkazů na formuláři pro výkazy AP, ZZ, CF

Vstupní formulář zobrazí seznam výkazů. Jako první se vždy zobrazí výkaz, který má nastavenu nejvyšší prioritu pro zobrazení, lze si vybrat jiný výkaz. Jednotlivé výkazy se liší strukturou, a to jak podle roku, tak dle toho zda je o výkaz v plném nebo zkráceném rozsahu.
Před samotným tiskem je nutné pro zvolený výkaz zadat (resp. upravit) podmínky pro tisk. Pro výkazy AP, ZZ a CF je možné zadávat korekce. Korekce se zadávají vždy pouze pro konkrétní výkaz a zvolené období. Korekce lze nechat navrhnout, případně je založit ručně. Podrobnější popis je uveden níže.

Podmínky, které mají vliv pro výpočet, jsou:
„Účetní období od“ – je k dispozici pouze ve výkazech ZZ, CF a VZZ. V položce je naplněno první účetní období aktuálního kalendářního roku.
„Účetní období“ / „Účetní období do“ / „Rok“ – pro výkazy AP, ZZ, CF a VZZ je k dispozici položka „Účetní období“ (resp. „Účetní období do“). V položce je naplněno poslední účetní období aktuálního kalendářního roku. Výkazy ZVK a VZVK je možné tisknout jen za celý rok, je v nich k dispozici položka „Rok“. V položce je zobrazen aktuální kalendářní rok.
„Tisknout prázdné řádky“ – je k dispozici pouze ve výkazech AP, ZZ a CF. Vlastnost se převezme z parametru aplikace „Vykazy_Tisk0“, před tiskem ji lze změnit.
„Měna“ – standardně je prázdná, výkaz se vytiskne v domácí měně. Je možné zadat cizí měnu. V takovém případě je třeba zadat správné datum do položky „kurz k datu“
„Účtování dle“ – lze vybrat mezi možnostmi CZ a IAS.
„Jazyk“ – slouží pro tisk výkazu v jiném jazyce, standardně je přednastaven tisk v jazyce uživatele (možnost „Výchozí“). V položce je možné zvolit jiný jazyk.

Další položky nemají vliv na výpočet, budou se pouze tisknout:
„k datu“ – automaticky se doplní na základě zadaného účetního období (resp. roku) jako poslední den v zadaném účetním období (resp. roku). Toto datum nelze změnit.
„odesláno“ – je naplněno aktuálním datem, před tiskem je možné změnit
• položky „osoba odpovědná za účetnictví“, „osoba odpovědná za účetní uzávěrku“ a „telefon osoby odpovědné za účetní uzávěrku“ – převezmou se z parametrů aplikace, před tiskem je lze změnit.

Tlačítkem Návrh korekcí v horní části je možno provést automatický návrh korekcí. Tyto korekce řeší pouze nesoulad mezi součtem zaokrouhlených detailů a zaokrouhlením součtu nezaokrouhlených detailů v rámci jediného výkazu. Aby se mohl automatický návrh korekcí provést, je nutno v definici výkazu (popis viz 9.2.8 Účetní výkazy) zadat řídící řádek a seznam řádků, na kterých je možno korekce provádět.
Pro provedení návrhu nesmí existovat ve spodní části korekce pro zvolené období. Před spuštěním návrhu je nutné je buď ručně smazat, případně je třeba zatrhnout volbu „zrušit existující korekce“.
Návrh se pak provádí tak, že se výpočet výkazu provede nejprve bez zaokrouhlení a poté s nastaveným zaokrouhlením. Pak se porovnává, zda zaokrouhlená hodnota řídícího řádku z výkazu vypočteného bez zaokrouhlení je shodná s hodnotou řídícího řádku z výkazu vypočteného se zaokrouhlením. Pokud jsou shodné, není třeba korekce provádět. V opačném případě je nutno upravit některý z detailních řádků tak, aby tyto hodnoty souhlasily. Úprava (přičtení nebo odečtení jednoho tisíce) se provádí na řádcích uvedených v seznamu řádků, na kterých je možno korekce provádět, a to v pořadí, jak jsou tyto v seznamu uvedeny. Pokud je počet těchto řádků menší než požadovaná korekce, přičtení (odečtení) dalšího tisíce se provádí cyklicky znovu od prvního uvedeného řádku. Vytvořené korekce jsou doplněny do spodní části, do poznámky se naplní informace o automatickém vytvoření spolu s datem a časem vytvoření korekce.

V dolní části je možno ručně zadávat korekce - tím je umožněno upravit nesoulad mezi různými výkazy (např. mezi výkazy AP a ZZ), který vzniká z důvodů zaokrouhlení detailních řádků výkazů na tisíce (v nezaokrouhlených verzích by měly souhlasit). Zadává se „období“ (stejné, jako je období uvedené v horní části v položce „Účetní období“ / „Účetní období do“), „kód řádku“, „sloupec“, „typ korekce“, „částka korekce“ a „poznámka pro zapsání důvodu zadání korekce“. V položce „typ korekce“ je možné vybrat mezi následujícími možnostmi:
- při volbě Zaokrouhlení korekce vstupuje jen do zaokrouhlených výkazů (v odevzdatelném tvaru), částka korekce se zadává v celých tisících.
- při volbě Ruční vstup se korekce uplatní jak v zaokrouhlených (odevzdatelném tvaru), tak v nezaokrouhlených (pracovních) výkazech. Částka se zadává v jednotkách, přičte se k nezaokrouhlené částce ve výkazu a poté teprve dojde v plném tvaru k zaokrouhlení.
Pro správné provedení korekce v minulém období je třeba zadat poslední období minulého roku a sloupec č.1. Popis ostatních položek viz výše.

Odkazy na tiskové sestavy na formulářích jednotlivých výkazů

Výkazy lze vytisknout v pracovním nebo odevzdatelném tvaru. Pokud pro výkaz a období existují korekce, jsou v sestavě zohledněny. Korekce se vytisknou buď jen v odevzdatelném tvaru, nebo jak v pracovním tak i v odevzdatelném tvaru, viz výše.
Sestavy lze tisknouts částkami skutečnými, plánovanými nebo jako porovnání plánu a skutečnosti. Pro zadávání plánovaných dokladů (a účetních zápisů) je v ESO9Start určena oblast 1.4.2 Plánování. K tisku slouží odkazy „Pracovní sestava“ / „Plán“, „Odevzdatelný tvar“ / „Plán“, „Výstup do XLS (skutečnost + plán)“.

• odkazy „Pracovní sestava“ / „Plán“
Odkaz „Pracovní sestava“ slouží k tisku sestavy se skutečnými částkami, odkaz „Plán“ je určen pro tisk sestavy s plánovanými částkami. Sestava je zobrazena ve formátu Stimulsoft HTML.
Částky v sestavě nejsou zaokrouhleny. Ze zobrazené sestavy je možné odkazem přejít na detailní sestavu s částkami, které vstupují do daného řádku.
- odkazem z detailního řádku (ne součtového) se zobrazí sestava účtů účetní osnovy s částkami, které vstupují do daného řádku. Tato detailní sestava je tříděná dle čísla účtu a součtovaná za syntetiku a třídu. U výkazů AP, ZZ, CF a VZZ je dále možné se pomocí odkazů dostat na sestavu se seznamem dokladů.
- odkazem ze součtového řádku se zobrazí sestava detailních řádků s částkami, které vstupují do daného součtového řádku. Z této sestavy nejde přejít na další detaily.

• odkazy „Odevzdatelný tvar“ / „Plán“
Odkaz „Odevzdatelný tvar“ slouží k tisku sestavy se skutečnými částkami, odkaz „Plán“ je určen pro tisk sestavy s plánovanými částkami. Sestava je zobrazena ve formátu Stimulsoft nativní.
Částky v sestavě jsou zaokrouhleny na celé tisíce, způsob součtování a zaokrouhlení se nastavuje v parametru aplikace „Vykazy_Soucty“.

• odkaz „Výstup do XLS (skutečnost + plán)
Odkaz slouží k porovnání skutečných a plánovaných částek. Nejprve jsou na každém řádku uvedeny částky skutečné, vedle nich pak částky plánované. Sestava je zobrazena ve formátu XLS.
Částky nejsou zaokrouhleny.

Odkaz "Kontrola výkazu" na formulářích pro tvorbu výkazů

Odkaz je k dispozici pouze u výkazů AP a ZZ, slouží k tisku kontrolní sestavy.

Pro výkaz AP se vypíší všechny účty s nastavenou vlastností „Typ účtu“ = rozvahový, které:
- buď nejsou obsaženy v definici zvoleného výkazu a přitom mají nenulový konečný stav k zadanému nebo předchozímu období
- nebo jsou obsaženy, ale jedná se o vnitropodnikové účty, a přitom mají nenulový konečný stav k zadanému nebo předchozímu období

Pro výkaz VZZ se vypíší všechny účty s nastavenou vlastností „Typ účtu“ = nákladový nebo výnosový, které:
- buď nejsou obsaženy v definici zvoleného výkazu a přitom mají nenulový obrat v zadaném období nebo v minulém období
- nebo jsou obsaženy, ale jedná se o vnitropodnikové účty, a přitom mají nenulový obrat v zadaném období nebo v minulém období

DokuWiki Appliance - Powered by TurnKey Linux