Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


help:9:9.2.8

Činnost 9. 2. 8 - Účetní výkazy

Slouží k definici výstupů z hlavní účetní knihy pro účetní výkazy.
Hlavní účetní kniha je realizovaná v účetních zápisech a vyznačuje se relativně jednoduchou strukturou. Aby bylo možno data v ní obsažená zobrazovat dle různých relativně komplikovaných pravidel, je nutno tato pravidla zadat.
V číselníku Účetní výkazy lze definovat libovolný výkaz, který data účetních zápisů zpracovává a zobrazuje je (ve výkazu) v zadané formě řádků a sloupců. Nastavení výkazu je nutné přizpůsobit podle účetní osnovy firmy, toto mohou dělat certifikovaní pracovníci ESO9 international a.s.

Účetní výkazy jsou vždy definovány nad tabulkou účetních zápisů.
Je možno je zadávat buď jednodušším způsobem dle účtů účetní osnovy - ujedná se o jednodušší způsob definice účtů, které mají vstupovat do kterých řádků výkazu.
Další možností je takzvaná obecná definice, kdy je nutno pomocí SQL příkazů zadat vzorec pro každou buňku výkazu. Tento způsob však vyžaduje dobré znalosti jazyka SQL a datových struktur ESO9.

K samotnému přepočtu, prohlížení, tisku a provádění případných korekcí slouží činnost 1.1.2.4 Výkazy AP, ZZ, CF.

Odkaz "Kontrolní sestava" na formuláři pro definici účetního výkazu dle účetní osnovy

Vzhledem k tomu, že definice účetních výkazů je poměrně komplikovaná, je možno zobrazit kontrolní sestavu. Pomocí sestavy lze odhalit některé logické chyby v definici výkazu. Sestava je rozdělena na tři části:
- v části Účty neobsažené ve výkazu se vypisují takové účty účetní osnovy, které nejsou do výkazu vůbec zahrnuty a přitom mají k zadanému nebo předchozímu období nenulový konečný stav (resp. obrat). Zároveň se zde vypisují také účty, které sice jsou ve výkazu obsaženy, ale mají v definici Účtu v řádku výkazu ( viz výše) nastavenu položku „Definice částky“ na hodnotu „žádná“ (považuje se, jako by účet nebyl ve výkazu zahrnut).
- v části Účty obsažené ve výkazu vícekrát se vypisují takové účty účetní osnovy, které vstupují do výpočtu řádků několikrát. Pokud se účet v definici vyskytuje dvakrát, ale jednou pro aktivní zůstatek a jednou pro pasivní, pak se nevyhodnotí jako chybný. Účet se zde nezobrazí.
- v části Vnitropodnikové účty obsažené ve výkazu se vypisují takové účty, které jsou v definici obsaženy, mají v tomto nebo minulém roce nenulový konečný stav (resp. obrat), ale jedná se o vnitropodnikové účty.

Poznámka : tyto kontroly se vypisují pouze pro účetní výkazy, která jsou ve skupině „Aktiva a pasiva“, „Zisky a ztráty“, „Cash-flow“. Pro ostatní typy výkazů sestava nevrací žádná data.

Vstupní formulář pro účetní výkazy

Standardně se zobrazuje formulář určený pro výkazy definované dle účtů účetní osnovy. Pro editaci výkazů definovaných pomocí obecných definic je nutno použít odkaz "Obecné definice".

V horní formě jsou v záložce Základní údaje uvedeny identifikační údaje a základní vlastnosti výkazu:
Kód a Název - pod tímto kódem a názvem se výkazy zobrazují uživateli. Kód zpravidla obsahuje i rok, od kterého byla tato verze výkazu platná.
Definice výkazu definuje, zda výkaz je definován pomocí účtů účetní osnovy nebo obecnou definicí. Podle této položky se pak také výkaz zobrazuje buď v tomto formuláři, nebo ve formuláři pro obecné definice.
Název pro tisk a Název pro tisk - 2. řádek – obsahují název, který se bude tisknout v odevzdatelném tvaru.
Skupina výkazů - slouží pro identifikaci toho, o jaký výkaz se jedná. V ostatních činnostech se pak uživateli nabízí jen ty výkazy, které mají pro danou činnost smysl - např. při tisku výkazů Aktiv a pasiv se budou nabízet pouze výkazy ze skupiny Aktiva a pasiva.
Rozlišení výkazu - upřesňuje, zda se jedná o plnou nebo zkrácenou verzi výkazu.
Pouze pro legislativu - definuje se zde, pro jakou legislativu je výkaz určen. Uživatelům se pak nabízejí pouze výkazy v odpovídající legislativní verzi.
Priorita pro zobrazení - upřesňuje, které z výkazů a v jakém pořadí se mají uživatelům zobrazovat v nabídkách pro tisk, většinou to jsou poslední platné verze výkazů. Podle zadané číselné hodnoty se budou výkazy zobrazovat v pořadí od nejvyššího čísla k nejnižšímu. Hodnota 0 znamená, že se výkaz nemá zobrazit v nabídce pro tisk.
- v ESO9Start jsou zachovány všechny výkazy, které vznikaly během vývoje v minulosti. Dříve platné výkazy zde tak mohou zůstat (s hodnotou 0) a v případě mimořádné potřeby tisku výkazu z historických dat lze toto nastavení změnit, výkaz se poté uživatelům zobrazí.
Procedura pro vytvoření - zde je nutno uvést volání procedury, která se má spustit před vytvořením výkazu po skončení výpočtu. Používá se například k volání procedury, která provádí kumulaci detailních řádků do součtových řádků v případě, že není možné kumulované řádky zadat jednoduše v definici řádků výkazu.

Ve druhé záložce Pro návrh korekcí se definuje, jakým způsobem se mají vytvářet automatické návrhy korekce výkazu v činnosti 1.1.2.4 Výkazy AP, ZZ, CF.
Aby se mohl automatický návrh korekcí provést, je nutno v definici výkazu zadat:
Způsob zaokrouhlení, Počet desetinných míst, Vykazování je prováděno v (jednotka, ve které je vykazování prováděno).
- Pro CZ legislativu, kde se vykazování provádí v celých tisících CZK, je tedy nutno nastavit na normálně, -3 desetinná místa (=zaokrouhlení na celé tisíce), a vykazování v tisících.
- Pro SK legislativu je třeba nastavit na normálně, 0 míst, v jednotkách.
Do Kódu řídícího řádku se zadává kód řádku, vůči kterému se budou provádět korekce - např. v případě výkazu aktiv a pasiv to bude zpravidla řádek „Výsledek hospodaření běžného účetního období“.
V Seznamu řádků pro provádění korekcí se pak uvádí seznam kódů řádků (oddělených středníkem), na kterých se budou korekce provádět.

V prostřední části Definice řádků se zadává popis a definice jednotlivých řádků.
Ve verzi ESO9 Start je zde zapojen mechanismus obarvení řádků browse: <span style=„background-color:#0000FF“><strong><font color=„#0000FF“>STYLE</font></strong></span> modrou barvou se obarvují součtové řádky.
Zadává se zde:
Kód řádku - jednoznačné označení řádku v rámci výkazu, pomocí tohoto kódu se pak řádek uvádí například v definici součtových řádků, v definici korekcí a podobně.
Pořadí zobrazení určuje pořadí tisku řádků v rámci výkazu. Je vhodné provádět číslování například po desítkách, v případě nutnosti pozdějšího vložení řádku pak není nutno celý výkaz přečíslovávat.
Součtový řádek - nastavuje se zde, zda se jedná o detailní nebo součtový řádek. Pro řádky, které nejsou součtové, se pravidla pro jejich výpočet nastavují ve formě Účty v řádku výkazu. Pokud se jedná o součtový řádek, pravidla pro jeho výpočet se nastavují ve formě Definice součtů.
Pořadí součtování - má význam pro součtové řádky. Při vyhodnocení výkazu se nejdříve provádí výpočet detailních řádků, pak se provádí výpočet součtových řádků a to v tomto uvedeném pořadí. Pokud tedy součtový řádek vstupuje do jiného součtového řádku, musí mít vstupující řádek nižší pořadí součtování než ten řádek, do kterého má součet vstupovat (aby byl před vstupem vypočten).
Příznak pro stránkování - je možné využít při tisku výkazů jako informace pro odstránkování.
Text 1, Text 2 a Text 3 obsahují texty řádku uváděné ve výkazech:
- v prvním se uvádí zpravidla označení řádku ve výkazu (např. B.I.1)
- ve druhém je vlastní text (např. Zřizovací údaje)
- ve třetím je pak číslo řádku (např. 005).
POZOR, označení řádku nemusí být shodné s kódem řádku, stejně tak pořadí zobrazení nemusí odpovídat číslu řádku uváděnému ve výkazu.
Pro export do XML - položka má význam pro export podkladů pro Daň z příjmů právnických osob v činnosti 1.1.2.1 Podklady pro DPP - XML.
- Zde zadané číslo musí souhlasit s definicí řádku uvedenou na stránkách daňového portálu MFČR.
- V ESO9 Start jsou tato čísla standardně nastavena u výkazů AP_2014, AP_2016, ZZ_2011U, ZZ_2014D, ZZ_2016D, ZZ_2016U.

V levé spodní části Účty v řádku výkazu se nastavují pravidla pro výpočet řádků, které nejsou součtové:
Účet - účet účetní osnovy, který do řádku vstupuje.
Nastavení platí pro - určuje, zda nastavení platí pro syntetický nebo analytický účet, což má mimo jiné vliv na to, zda se při pozdějším přidání účtu do účetní osnovy tento doplní do příslušných řádků výkazu:
- pokud platí pro syntetický účet, pak se definice pro syntetický účet automaticky zkopíruje pro všechny příslušné analytické účty a na nich již není možno provádět úpravy. Do definice se automaticky doplní všechny odpovídající analytické účty. Jestliže tedy budete později do účetní osnovy doplňovat další analytické účty, automaticky se provede jejich doplnění do příslušných řádků všech výkazů dle zadaných syntetik. Výkaz pak není nutné upravovat.
- pokud platí pro analytický účet, pak do řádku bude vstupovat pouze zadaný analytický účet. Definici je nutné založit pro každý analytický účet zvlášť. Jestliže tedy budete později do účetní osnovy doplňovat další analytické účty, neprovede se jejich doplnění do příslušných řádků. Výkaz je pak třeba upravit a nastavit vlastnosti pro každý analytický účet zvlášť.
Číslo sloupce - identifikuje číslo sloupce v rámci výkazu. Pokud výkaz obsahuje více sloupců, je samozřejmě nutné definovat každý sloupec výkazu zvlášť. Pokud se však jedná o sloupec, který je definován jako součet jiných dvou sloupců, je možno toto součtování provádět až v rámci tisku. Obdobně je možno řešit sloupec typu „minulé období“, kde se až při tisku provede výpočet výkazu aktuálního a předchozího období (dle definice jediného sloupce) a teprve pak se provede spojení těchto dvou výsledků do jediného výkazu.
Definice částky - určuje, jaká částka (obrat, počáteční stav atd.) z účetního zápisu vstupuje do výkazu. Hodnota se vztahuje k období, ke kterému bude výkaz prováděn.
Znaménko - je možné zde zvolit znaménko částky, se kterým bude do výpočtu vstupovat. Mínusovým znaménkem lze nastavit, že se má hodnota odečíst.
Pokud se má hodnota odečíst, je možno toto nastavit Znaménkem.
Dále je možno nastavit, že účet vstupuje do řádku jen v případě, že je například jeho zůstatek kladný nebo záporný.
Do řádku výkazu vstupuje - zde se vybírá podmínka, při jejímž splnění účet vstoupí do řádku výkazu. Je možné například nastavit, že účet vstupuje do řádku jen v případě, že je jeho zůstatek kladný (aktivní). V případě volby „je-li aktivní/pasivní zůstatek/PS analytického účtu“ se podmínka vyhodnocuje v závislosti na tom, jaký je konečný/počáteční stav daného analytického účtu. V případě volby „… syntetického účtu“ bude účet vstupovat do výkazu na základě toho, jaký je celkový součet všech analytických účtů odpovídajících tomuto syntetickému účtu bez ohledu na to, jaký je stav jednotlivých analytických účtů.

V pravé spodní části Definice součtů se nastavují pravidla pro součtové řádky:
Pro součtový řádek je nutné uvést všechny řádky, které do něj vstupují. Ty mohou být jak detailní, tak i součtové. Kód řádku, který vstupuje do součtového řádku, se vybírá v položce Kód řádku.
V položce Znaménko lze opět nastavit znaménko částky, se kterým bude řádek do součtu vstupovat (zda se má hodnota odečíst nebo přičíst).

Odkaz „Opis definice“ slouží pro opis definice výkazu. Před tiskem je možno zvolit způsob tisku - zkrácený (k řádku se tiskne pouze seznam kódů účtů) nebo úplný (tiskne se seznam účtů včetně jejich názvů).

Odkazy „Export“ a „Import“ slouží pro přenos výkazů mezi databázemi. Definici výkazu je možno vyexportovat do XML souboru nebo načíst z XML souboru.
- Tímto je možno exportovat a importovat pouze výkazy definované dle účtů účetní osnovy (nikoliv výkazy definované pomocí obecné definice).
- Import výkazu se provádí nad konkrétní již existující hlavičkou výkazu. V případě, že chcete importovat nový výkaz, je tedy nutno nejdříve ručně založit jeho hlavičku a import provádět nad ní. V opačném případě by došlo k přesání jiného již existujícího výkazu!

Odkaz "Obecná definice" na formuláři pro účetní výkazy

V horní formě části je definice výkazu, ve spodní jsou definice jednotlivých buněk výkazu (tj. hodnoty řádku ve sloupci), které je nutno definovat pomocí SQL výrazů.
Vytvoření definice výkazu je poměrně složité. Tyto výkazy byly používány v dřívějších verzích ESO9, nyní se zpravidla používají výkazy definované pomocí dle účtů účetní osnovy.

Do položek Počet řádků a Počet sloupců je třeba zadat počet řádků a sloupců výkazu.
Ostatní položky (kód, název, definice výkazu, skupina výkazů, rozlišení výkazu, pouze pro legislativu, priorita pro zobrazení a procedura pro vytvoření) mají stejný význam jako pro definice dle účtů účetní osnovy, popis viz Vstupní formulář pro účetní výkazy.

Odkazy „Export XML“ a „Import XML“ slouží pro přenos výkazů mezi databázemi. Definici výkazu je možno vyexportovat do XML souboru nebo načíst z XML souboru.
- Tímto je možno exportovat a importovat pouze výkazy definované pomocí obecné definice (nikoliv výkazy definované dle účtů účetní osnovy).
- Import výkazu se provádí nad konkrétní již existující hlavičkou výkazu. V případě, že chcete importovat nový výkaz, je tedy nutno nejdříve ručně založit jeho hlavičku a import provádět nad ní. V opačném případě by došlo k přesání jiného již existujícího výkazu!

help/9/9.2.8.txt · Poslední úprava: 08.02.2025 13:00 autor: 127.0.0.1

Donate Powered by PHP Valid HTML5 Valid CSS Driven by DokuWiki
DokuWiki Appliance - Powered by TurnKey Linux