Činnost zobrazuje všechny řádky bankovních výpisů bez jejich hlaviček.
Umožňuje tak rychlé dohledání plateb bez nutnosti výběru kódu bankovního účtu a čísla hlavičky BaV. Neslouží k ručnímu vkládání nových řádků BaV.
Vstupní formulář obsahuje tlačítko pro dopočet kurzovního rozdílu pro vyrovnání konečného zůstatku cizoměnového bankovního účtu.
Nad spodní částí je ve verzi ESO9START zapojen mechanismus obarvení řádků browse:
Poznámka:
- při označení věty se barva označeného záznamu změní na inverzní barvu
Vstupnímu formuláři předchází filtr. Jeho přesné vyplnění omezuje množství načítaných dat a zrychluje práci!
Formulář zobrazuje řádky bankovních výpisů, je zde možno provádět editaci i některých položek, které se při pořizování bankovních výpisů v činnosti 1.2.1.6 Ruční pořízení a oprava bankovních výpisů nezobrazují, např. číslo dokladu (nikoliv číslo BaV), pořadí ve výpisu, období. Tento režim neslouží k ručnímu vkládání nových řádků BaV, protože není možné zadat číslo hlavičky BaV.
Slouží pro vyrovnání konečného zůstatku cizoměnového bankovního účtu tak, aby korunová částka odpovídala částce valut přepočtené aktuálním kurzem.
Provádí se přímo nad dokladem BaV. Uživatel zde založí novou položku BaV, kde vyplní:
- typ dokladu: standardně „BAV“
- vzor dokladu: kvůli vytvoření čísla dokladu a kvůli definici účetního předpisu pro automatické založení rozúčtování
- kód peněžního účtu
- měnu
- datum zdanit. plnění: ke kterému se má přepočet provést
Nový doklad je nutno uložit. Tento doklad nemá vazbu na žádnou hlavičku BaV.
Po stisku tlačítka „Dopočet kurzového rozdílu“ se vypočte aktuální hodnota na účtu.
Jedná se o součet počátečního stavu účtu a všech dokladů, které mají období větší nebo rovno počátečnímu stavu a datum menší nebo rovno datumu dle dokladu, nad kterým se výpočet provádí. Dle valutové částky a kurzu (platnému k zadanému datumu dokladu, nad kterým se výpočet provádí) se vypočte odpovídající korunová částka. Vypočte se rozdíl mezi touto vypočtenou částkou a aktuální korunovou částkou na bankovním účtu. Tento rozdíl se společně s určením, zda se jedná o příjem nebo výdej, doplní do dokladu.
Informace o provedeném výpočtu je zobrazena v okně. Uživatel je požádán o zkontrolování správného zaúčtování.
Zobrazuje ve vstupním formuláři účetní zápisy dokladu. Je možné editovat, rušit, pořizovat nové účetní zápisy.
Viz 9.7.1 Odkaz "Rozúčtování"
Slouží k ručnímu párování. Nabídne se seznam účetních zápisů, které by bylo možno spárovat s účetním zápisem aktuální položky BaV, na kterém je saldokontní účet nebo účet NULL (párování účtu NULL závisí na položce „Párovat NULL účty“ v číselníku 9.2.9 Saldokonta, viz <a href=„http://wiki.eso9.cz/lib/exe/fetch.php?media=startdoc:cz:02_nastaveni_pro_parovani.pdf“ target=„_blank“>dokument Nastavení pro párování</a>). Vybírá takové účetní zápisy, které mají shodný párovací klíč jako aktuální účetní zápis.
Vlastní spárování proběhne až po výběru účetního zápisu z tohoto seznamu. Je možné zde též vyhledat vhodný protidoklad podle subjektu nebo podle částky (musí být vyplněno v BaV).
V sestavě zobrazí všechny úhrady dokladu.
Viz 9.7.1 Odkaz "Úhrady".
Odkaz slouží ke spárování jedné položky BaV s více doklady (jednou platbou dojde k úhradě více dokladů). Používá se v případě, když nám subjekt uhradil více pohledávek (nebo my jemu více závazků) dohromady jednou platbou. Tato platba se nespáruje s jednotlivými doklady pohledávek/závazků automaticky, protože nemá odpovídající variabilní symboly jednotlivých pohledávek/závazků. Je tedy nutné doklady ke spárování vybrat ručně. Podmínkou je vyplnění kódu subjektu na položce BaV.
Vstupní formulář se skládá za dvou částí.
V horní části jsou zobrazeny základní informace o položce BaV a ve spodní části je zobrazen seznam dokladů daného subjektu, které jsou nespárované (nebo jsou spárované částečně a zbývá na nich nespárovaná částka) a které nejsou v návrhu zápočtu (nebo jen část je v návrhu zápočtu). V závislosti na tom, zda se jedná o příjmový nebo výdajový BaV, se nabízí pouze pohledávky (příp. minusové závazky) nebo závazky (příp. minusové pohledávky).
Vybrané doklady ve spodní části je nutné označit, případně je možné na nich změnit částku ke spárování (vytvářet částečné úhrady). Při označení věty se v horní formě automaticky zobrazuje součet označených dokladů. V případě označení dokladů s různými měnami se u součtu zobrazí varování „! různé měny“, spárování pak nelze provést.
Tlačítkem „Spáruj označené“ se spárování provede.
POZOR, funkce nekontroluje, zda součet vybraných dokladů odpovídá částce BaV! Pokud ji překročí, doúčtování rozdílu se vytvoří na BaV.