Činnost 1. 3. 2. 1 - Zápočtové doklady
Umožňuje realizovat vzájemné zápočty závazků a pohledávek a pro vybraný subjekt. Pro každý subjekt je v systému seznam závazků a pohledávek pro zápočet, tj. doklady, které jsou typu pohledávka / závazek (zejména tedy vydané a přijaté faktury), přijaté nebo vydané platby (bankovní výpisy, pokladní doklady), v jejichž rozúčtování figuruje některý saldokontní účet a které dosud nejsou spárované (nebo jsou spárované částečně a zbývá na nich nespárovaná částka). V případě závazků jsou vyloučeny ty, na které již byl vystaven platební příkaz.
Doklady pro zápočet je možno vybrat ručně nebo automaticky (funkcí, která navrhne zápočet v nejvyšší možné částce). Je možno započíst jen část závazku, pohledávky nebo platby. Doklady, které mají vstupovat do automatického návrhu, je možno omezit datem (musí být starší než zadané datum).
Při vytváření zápočtu je možno nejprve vytvořit návrh zápočtu (použije se v případě, že zápočet není druhou stranou odsouhlasený). Vznikne zápočtový doklad včetně rozúčtování, avšak bez obratů MD a DAL (částka je uvedena v položce „Saldokontní částka“) a bez párování, nedojde ke spárování ani ke změně párovacích klíčů (to se stane až po potvrzení zápočtu). Účetní zápisy mají příznak návrhu zápočtu, tím bude zajištěno, že závazek nebo pohledávka v návrhu zápočtu se nebude nenabízet znovu do zápočtů, do platebního příkazu apod. Vlastní zápočet je pak možné realizovat později v činnosti 1.3.2.3 Správa zápočtových dokladů. Pokud je zápočet druhou stranou odsouhlasený, vytváří se zápočet. Na zápočtovém dokladu vzniknou dva účetní zápisy za každý ze započítávaných dokladů (resp. jejich účetních zápisů). První je na účet dle započítávaného dokladu, druhý na převodní účet pro zápočty. Přes převodní účet dojde ke spárování závazků s pohledávkami. Jako párovací klíč je použito „ZAPOCET číslo zápočtového dokladu“. Po vytvoření návrhu zápočtu nebo zápočtu je možné odkazem přejít na jeho zobrazení a dále s ním pracovat (prohlížet, editovat, tisknout, vytvořit z návrhu zápočet, popř. zamítnout návrh, zrušit zápočet). Viz odkazy "Doklad o návrhu zápočtu" a "Doklad o zápočtu".
Při vytvoření zápočtu nebo návrhu zápočtu je založen zápočtový doklad. Pro zápočty je standardně použit typ dokladu ZAP a pro návrhy zápočtů typ ZAPN. Pro návrhy lze použít také typ ZAP, nastavuje se, stejně jako převodní účet pro zápočet v parametrech aplikace. Vzor zápočtového dokladu může být nastaven v typu dokladu nebo jej uživatel vybere před vytvořením zápočtu nebo návrhu zápočtu. Číselná řada může být uvedena na typu dokladu nebo na vzoru dokladu. Podrobný popis nastavení pro zápočty a vytváření zápočtů viz dokument <a href=„http://wiki.eso9.cz/lib/exe/fetch.php?media=startdoc:cz:zapocty.pdf“ target=„_blank“>Zápočty</a>.
Výběrový seznam subjektů pro vytvoření zápočtového dokladu
Nabídnou se všechny subjekty, pro které existují nespárované závazky a pohledávky, a celková suma závazků a pohledávek ve valutě pro tento subjekt. Pokud existují ve více měnách, je v seznamu více řádků pro tentýž subjekt, jeden řádek pro každou měnu. Doklady, na něž je vystaven platební příkaz, do vyhodnocení pro zobrazení subjektů nevstupují.
Odkazem na názvu subjektu přejdete k formuláři pro tvorbu zápočtu ve stejné měně - tento odkaz se zobrazuje pouze v případě, že pro danou měnu existují jak závazky, tak i pohledávky. Odkaz "Zápočty v různých měnách" umožňuje tvorbu zápočtu pro doklady s různými měnami.
Vstupní formulář pro vytvoření zápočtového dokladu ve stejné měně
Vstupní formulář se skládá ze dvou částí.
V horní části jsou zobrazeny základní údaje o subjektu, součty momentálně označených pohledávek a závazků pro zápočet, tlačítka pro návrh zápočtu a jeho vytvoření, odkazy pro výběr vzoru pro zápočtový doklad. Položka „k datu“ slouží k určení data, ke kterému se má zápočet vytvářet (určuje datum zdanitelného plnění zápočtového dokladu), standardně se nabízí aktuální datum. Položkou „Maximální splatnost do“ je možno omezit výběr dokladů pro automatický návrh zápočtu podle data splatnosti. Pokud změníte položku „k datu“ nebo „Maximální splatnost do“, data ve spodní formě se nefiltrují automaticky, ale filtrování dle těchto dvou položek se provede až po obovení dat ve spodní formě.
Zápočtový doklad nebo doklad návrhu zápočtu bude založen podle vzoru, který uživatel zvolí. Pokud uživatel nezadá vzor, bude použit vzor uvedený v typu dokladu. Použití více vzorů umožňuje používat více číselných řad.
Ve spodní části formuláře jsou zobrazeny doklady (závazky a pohledávky), které lze dát do návrhu zápočtu nebo do zápočtu pro vybraný subjekt. V případě, že se nevytváří víceměnový zápočet, tak se nabízí pouze doklady v té měně, pro kterou bylo vytváření zápočtu zvoleno. Zobrazují se pouze ty doklady (účetní zápisy), jejichž datum účetního zápisu je menší nebo rovno položce „K datu“ (datum, ke kterému se vytváří zápočet). Pokud je v horní formě zadáno datum „Maximální splatnost do“, pak se navíc provádí filtrování dle data splatnosti účetního zápisu.
Jednotlivé doklady je možno vybrat ručně nebo výběr provést použitím tlačítka „Navrhni zápočet“ v horní části (a poté třeba ručně upravit). Výběr dokladů probíhá nad pohledem QUCETZAP_ProZapocty, a nelze jej ovlivnit například nastavením filtru. Tuto činnost je tedy vždy nutno provádět nad nefiltrovanými daty.
Částku vstupující do zápočtu lze pro každý doklad změnit přepsáním nabídnuté částky v poli „Ke spárování“. Při změně částek je potřeba dát pozor na znaménko. Pohledávky jsou s kladným znaménkem, závazky se záporným.
Suma označených pohledávek a závazků se musí v případě tvorby zápočtu rovnat. Pokud se nerovná, lze vytvořit pouze návrh zápočtu. Pokud se bude později z nevyrovnaného návrhu vytvářet zápočet, tak opět musí být částky vyrovnány (POZOR, pro zápočty v různých měnách toto neplatí, více viz "Zápočty v různých měnách").
K vytvoření zápočtového dokladu slouží tlačítka „Vytvoř návrh zápočtu“ nebo „Vytvoř zápočet“.
Číslo zápočtového dokladu je zobrazeno a odkazem "Doklad o návrhu zápočtu" nebo "Doklad o zápočtu" je možno jej zobrazit a dále s ním pracovat. Doklad lze najít také v činnosti 1.3.2.3 Správa zápočtových dokladů.
Při zápočtu dokladů v cizí měně je spočten a zaúčtován kurzovní rozdíl.
Tlačítko "Navrhni zápočet" na formuláři pro vytvoření zápočtového dokladu
Navrhne zápočet v nejvyšší možné částce. Nevytváří žádný doklad, pouze označí doklady, nad nimiž je pak možno založit návrh zápočtu ve formě zápočtového dokladu nebo přímo realizovat zápočet tlačítky „Vytvoř návrh zápočtu“ a „Vytvoř zápočet“.
Algoritmus výběru dokladů:
1. spočte všechny závazky a všechny pohledávky a menší z hodnot navrhne jako celkovou částku zápočtu. Pokud je zadáno datum v položce „Maximální splatnost do“, tak se spočtou pouze doklady, které jsou starší než zadané datum. Pro další popis algoritmu předpokládejme, že je celková hodnota pohledávek menší než celková hodnota závazků (v dalším kroku se tedy nejdříve označí pohledávky). V případě, že se nevytváří víceměnový zápočet, pracuje se pouze s doklady vybrané měny.
2. označí se pro zápočet všechny pohledávky.
3. postupně budou označovány a sčítány jednotlivé doklady závazků tak dlouho, dokud jejich součet bude nižší než hodnota pohledávek.
4. pokud označení dalšího závazku vyrovná hodnotu pohledávek, tento závazek je označen a návrh je ukončen.
5. pokud označení dalšího závazku překročí hodnotu pohledávek, tento závazek je označen a do položky „Ke spárování“ je naplněna taková částka, která hodnotu pohledávek vyrovná (tj. tento doklad vstupuje do zápočtu pouze částečně). Návrh je ukončen.
Pořadí, v jakém budou do výpočtu vstupovat doklady závazků, může uživatel určit setříděním dokladů zobrazených ve spodní části formuláře (např. podle data splatnosti nebo podle částky vzestupně či sestupně).
Takto navržený zápočet je poté možné ručně měnit.
Vstupní formulář pro vytvoření zápočtového dokladu v různých měnách
Činnost je shodná jako pro vytvoření standardního zápočtového dokladu (ve stejné měně) s těmito odlišnostmi:
Do zápočtu lze vložit doklady různých měn a to jak při ručním výběru, tak při automatickém výběru pomocí tlačítka „Navrhni zápočet“.
Při označení věty účetního zápisu, který má vstoupit do návrhu zápočtu, se korunová částka přepočte kursem dle nastaveného data uživatele, druh použitého kursu se určí dle dokladu (typu dokladu), který vstupuje do zápočtu. Tento kurs se rovněž použije v případě ručního zadání korunové částky, která má vstoupit do zápočtu.
Při úpravě návrhu zápočtu je možno obdobně jako u standardního zápočtu přidávat nebo mazat doklady vstupující do zápočtu. Navíc je možno změnit datum návrhu zápočtu, což způsobí přepočet korunových částek dle kursu platnému k tomuto datu. V tom případě pak již na návrhu zápočtu nemusí souhlasit ani korunové ani valutové částky, proto se v případě vytvoření zápočtu z návrhu nekontroluje jejich vyrovnanost tak jako u standardního zápočtu. Je tedy pouze na uživateli, aby zajistil správnost dokladů vstupujících do zápočtu.
Po vytvoření zápočtu vzniknou kursovní rozdíly vypočtené jako rozdíl korunových dokladů mezi původním dokladem a částkou vstupujícím do zápočtu.
Odkazy "Doklad o návrhu zápočtu" a "Doklad o zápočtu"
Odkazy lze přejít na vytvořený návrh zápočtu nebo zápočet, otevře se stejný formulář, jako se používá v činnosti 1.3.2.3 Správa zápočtových dokladů.
Vytvořený návrh zápočtu je možno buď zamítnout, nebo potvrdit, případně jej upravit. Je možné rušit doklady, vstupující do návrhu zápočtu a přidávat do něj nové doklady. Pro tyto změny je nutno přejít do vstupního formuláře k provádění úprav návrhů.
Doklady návrhů vyrovnaných zápočtů je možno potvrdit a tím vytvořit zápočet.
V dokladech provedených zápočtů již není možno provádět změny rozúčtování ani rušit doklady, vstupující do zápočtu, jinak by došlo k porušení konzistence zápočtu. Zápočet je pouze možno zrušit jako celek.
Podrobný popis viz 1.3.2.3 Správa zápočtových dokladů.