Činnost 2. 2. 3. 1 - Faktury vydané účetní

Slouží k pořizování, evidenci, tisku a rušení vydaných účetních faktur.

Po výběru vzoru bude zobrazen vstupní formulář vydané účetní faktury. V horní části jsou k dispozici odkazy, které umožňují další práci s fakturou, Jde o:
- přechod na detailní hlavičky faktury ( viz odkaz "Detail hlavičky"), zobrazení rozúčtování faktury ( viz odkaz "Rozúčtování") a práci s poznámkami ( viz odkazy "Poznámka DZ" a "Poznámky")
- export faktury do EDI ( viz odkaz "Export EDI"), XML ( viz odkaz "Export do XML") a ISDOC(X) ( viz odkaz "Export ISDOC(X)")
- tisk faktury ( viz odkaz "Tisk faktury/jiný jazyk"), dobropisu ( viz odkaz "Tisk dobropisu/jiný jazyk"), likvidačního lístku ( viz odkaz "Tisk.likv.lístku") a sestava všech provedených úhrad ( viz odkaz "Úhrady").
- na fakturu a dobropis je možné tisknout razítko vlastní firmy a QR kód (pro platbu nebo pro importy faktur). V obecném klientovi lze při tisku do PDF vložit XML s fakturou ve formátu ISDOC (pro následný import). Podrobnosti viz odkaz "Tisk faktury/jiný jazyk".

Nad horní částí je ve verzi ESO9START zapojen mechanismus obarvení řádků browse:

  1. <span style=„background-color:#FF0000“><strong><font color=„#FF0000“>STYLE</font></strong></span> červenou barvou se obarvuje řádek v případě, že datum splatnosti faktury je menší než aktuální datum a na faktuře existují nespárované účetní zápisy pohledávek (není uhrazená po datu splatnosti)

Poznámka:
- při označení věty se barva označeného záznamu změní na inverzní barvu

Systém Eso9 podporuje v maximální možné míře zakládání nových dokladů kopií z dokladů již existujících, což se zejména využívá v oblasti obchodu. Vydané faktury účetní mohou být pořizovány ručně nebo vznikat kopií z prodejních objednávek a ze skladových výdejek, viz činnosti 2.2.3.4, 2.2.3.5, 2.2.3.9.

Ze složek typu „Služba“ je možné přejít k rozpouštění vedlejších nákladů pro INTRASTAT (např. dopravné, za palety). Je možné použít následující postup:
Vydaná faktura –> Intrastat VN - Export/Vývoz (doklad, který je neúčetní, nedaňový a nefinanční)
Takováto sekvence je v systému realizována následujícím postupem:
1. pořízení vydané faktury: je třeba pořídit složky typu „Zboží“ (které budou vstupovat do Intrastatu) a složku typu „Služba“
2. rozpuštění vedlejších nákladů pro Intrastat: pomocí odkazu nad složkou faktury typu „Služba“. Částku ze složky typu „Služba“ lze rozpustit jen nad zbožím faktury vydané, z níž se k rozpouštění přešlo.
Podrobnosti viz odkaz 2.2.3.1 Faktury vydané účetní, odkaz "Intrastat VN" na složce.

Výběrový seznam vzorů pro faktury vydané účetní

Slouží k výběru vzoru, podle kterého bude založen nový doklad (viz číselník 9.4.6 Vzory dokladů).
V případě vydaných faktur různé vzory definují různé číselné řady, středisko a účet na straně MD, způsob výpočtu DPH.

Vstupní formulář pro evidenci faktur vydaných účetních

Vstupnímu formuláři předchází filtr. Jeho přesné vyplnění omezuje množství načítaných dat a zrychluje práci!

Vstupní formulář se skládá ze dvou částí. V horní části jsou zobrazeny hlavní údaje z hlavičky faktury, ve spodní části jednotlivé složky faktury.

Klíčové položky hlavičky jsou Odběratel, Datum zd. plnění, Datum splatnosti, Měna, údaje o záloze. Lze změnit cenovou skupinu, nastavit přirážku. Základní přirážku subjektu lze zvýšit v rámci dokladu o další přirážku (sleva je záporná přirážka). Pozor, přirážku na hlavičce má smysl měnit pouze tehdy, když pod hlavičkou ještě není zadaná žádná složka. Pokud je přirážka změněna později, již pořízené složky nebudou podle ní přepočteny. Bude uplatněna až na nově zakládané složky. Pomocí tlačítka „Ověření DIČ v EU“ lze provést ověření existence DIČ. Pozor - protože položka DIČ není položkou hlavičky dokladu, ale navázaného subjektu, je tlačítko funkční až po uložení věty hlavičky dokladu! Viz 9.3.3.0 Subjekt - záložka ARES A DALŠÍ ODKAZY.

Variabilní symbol zálohy lze zadat ručně nebo je možno zobrazit seznam nespárovaných zálohových faktur formou číselníku a z něj variabilní symbol přenést. (Z vybrané zálohové faktury se přenáší pouze variabilní symbol, nikoliv částka!) Používání odkazu na variabilním symbolu zálohy slouží zejména pro odpárování a zrušení zálohy z doúčtovací faktury vydané. Částku zálohy lze zadat ručně nebo s využitím odkazu na položce „Záloha“.

Položka „Pro výkaz DPH“ má význam zařazení dokladu do výkazu DPH. Její obsah se z hlavičky přenáší do složek při jejich zakládání. Na složkách je možno hodnotu položky měnit.

Položky „INTRASTAT“, „Datum Intrastat“ se týkají zařazení dokladu do výkazu INTRASTAT. Datum určuje období výkazu, položka INTRASTAT definuje, zda zařadit jako dovoz, vývoz, dovoz dobropis či vývoz dobropis.

Klíčové položky složky jsou sortiment, množství, cena. Cenu, která se nabídne z cenové politiky, lze přepsat, a to jak jednotkovou, tak celkovou. Lze přepsat přirážku, která se automaticky nabídla z definované cenové politiky. (Podrobný popis tvorby cen naleznete v odkazu Nápověda - Obchodní pravidla - odkaz „Ceny na dokladu - popis tvorby cen“ - odkaz „Naplňování cen podle pravidel cenové politiky“ a v popisu datové tabulky CESKZBPA.) Přirážka na složce se naplňuje při založení složky jako součet obou přirážek z hlavičky, je možno pro každou složku ručně změnit.

Zakázkou se rozumí číslo prodejní objednávky, ze které faktura vznikla. Číslo zakázky lze měnit. ( Viz 2.2.4.6 Evidence zakázek.)

Zaúčtování přenesené DPH na tuzemských fakturách: Podrobný popis viz dokument <a href=„http://wiki.eso9.cz/lib/exe/fetch.php?media=startdoc:cz:reverse_charge_v_eso9_od_2016.pdf“ target=„_blank“>Reverse-charge mezi dvěma tuzemskými plátci DPH od 1.1.2016</a>. Pro tuzemské doklady s přenesenou DPH na výstupu jsou určeny Kódy pro výkaz DPH 47, 48 a 4712 až 4717 včetně textu preferenční věty. Při použití těchto kódů na dokladech bude ve složce dokladu vždy nastaveno DPH na 0%. Protože se pro tvorbu Výkazu DPH a jeho příloh pro režimy s kódy 1, 5, 11 a 12 až 17 bere rozsah plnění ze složek, je nutné pro tyto kódy pořizovat doklady se složkami. Pokud má zboží (služeb se netýká) jinou MJ, než ve které se pro daný kód vykazuje, musí v Balení zboží existovat přepočet na danou MJ. Pro režimy s kódy 5, 12 a 13 stačí zadat hmotnost (v KG) do položky Měrná hmotnost, dle které se vypočítá celková hmotnost (v KG) na složce dokladu. Přepočet z KG na T se u kódu 12 provede automaticky. Pokud je uveden přepočet v Balení zboží i hmotnost v Měrné hmotnosti, použije se přepočet z Balení zboží. Pro režimy s kódy 1, 5 a 11 je navíc nutné, aby zadané zboží mělo přiřazený celní sazebník s odpovídajícím kódem režimu přenesení DP. - pokud se má přenesená DPH týkat celého dokladu (v jednom režimu), použijte kód přímo na hlavičce dokladu. Pokud se má týkat jenom některé složky (nebo ve složkách budou různé režimy přenesení DP), je nutné na hlavičce nastavit Kód pro DPH 0 a na příslušné složce odpovídající kód pro výkaz DPH.

Při dodání stavebních a montážních prací není nutné zadávat zboží s vazbou na celní sazebník,je nutné zadat kód pro výkaz DPH = 47. Při použití kódu 47 závisí tisk Faktury vydané a nastavení kódu předmětu plnění ve Výkazu DPH na celním sazebníku zboží/služby, které je uvedeno ve složce. Pokud zboží/služba je v celním sazebníku a v celním sazebníku je uveden kód režimu přenesené DPH: - v tisku Faktury vydané se tiskne kód §92a + % sazby DPH z číselníku zboží/služeb. - do přílohy k řádku 25 výkazu DPH vstupuje s kódem předmětu plnění podle kódu režimu přenesené DPH, který je uveden v celním sazebníku. Pokud zboží/služba není v celním sazebníku, nebo v celním sazebníku je, ale není v něm uveden kód režimu přenesené DPH: - v tisku Faktury vydané se tiskne kód §92a + % základní sazby DPH z číselníku sazeb DPH. - do přílohy k řádku 25 výkazu DPH vstupuje vždy s kódem předmětu plnění = 4 (stavební a montážní práce).

Pokud v rámci stavebních a montážních prací dojde k dodání zboží, které při běžném prodeji nikdy není předmětem přenesené DPH, ale může být součástí stavebně montážních prací (například okna, dveře, podlahové krytiny, klimatizace atd.), je možné toto zboží uvést detailně na faktuře a bude předmětem přenesené DPH se sníženou sazbou (pouze tehdy, když příjemce je plátcem DPH). Pro tento případ je nutné na složce (pokud je na hlavičce uveden kód 0), případně na hlavičce (pak bude kód použit u všech složek) nastavit Kód pro výkaz DPH 48. Kód 48 se chová podobně jako kód 47 s těmito rozdíly: - v tisku Faktury vydané se vždy tiskne kód §92a + % snížené sazby DPH z číselníku sazeb DPH. - do přílohy k řádku 25 výkazu DPH vstupuje vždy s kódem předmětu plnění = 4 (stavební a montážní práce).

Při dodání vybraného zboží, u kterého závisí režim přenesení DPH na limitu 100 tis. Kč je možné nastavit kódy pro výkaz DPH (a tedy i režim přenesení) tlačítkem „Limitní přenesená DPH“. Podmínkou pro funkčnost tlačítka je: - částka na složce je kladná - zboží na složce má v číselníku zboží nastaven celní sazebník s přiřazeným kódem režimu přenesené DPH - v číselníku Přenesené DPH je u kódu povolena „Kontrola dle limitu“ - v parametru aplikace LimitPreneseneDPH je zadán limit 100 tis. Kč - kód režimu přenesené DPH je zároveň uveden u kódu pro výkaz DPH v číselníku Kódy pro výkaz DPH (4712 až 4717) V případě, že součet částek základů DPH složek faktury vydané účetní přesáhne limit, při stisku tlačítka bude u odpovídajících složek provedeno (dle výše uvedených podmínek): - nastaven příslušný kód pro výkaz DPH - nastavena sazba DPH na 0 % - ceny s DPH nastaveny na ceny bez DPH Pokud je součet základů DPH nižší než limit, pak u odpovídajících složek bude: - nastaven kód pro výkaz DPH na 0 - nastavena sazba DPH dle prodejní sazby uvedené v číselníku zboží - přepočteny ceny s DPH POZOR, v případě jakékoliv změny na složkách (změna množství, smazání některé složky, přidání nové složky apod.) je nutné znovu pomocí tlačítka provést kontrolu složek. Případně lze samozřejmě složky upravit ručně.

Odkaz "VS zálohy" na formuláři pro evidenci faktur vydaných účetních

Slouží k výběru variabilního symbolu zálohy a k odpárování již spárovaných záloh.
Vstupní formulář zobrazuje všechny zaplacené a dosud nevyúčtované zálohové faktury k subjektu, který je uveden na doúčtovací faktuře. Navíc je vždy zobrazena i faktura, která již byla k tomuto dokladu připárována (aby bylo možno případně provést její odpárování).
Přenosem variabilního symbolu zálohy do doúčtovací faktury se nepřenese částka zálohy a nenastane žádné propojení zálohové faktury s doúčtovací.

Tlačítko „Odpárování a zrušení zálohy z doúčtovací FaV“ slouží k odpárování zálohy. Od funkčnosti tlačítka „Odpáruj“ na formuláři účetního zápisu se liší tím, že kromě odpárování účetních zápisů navíc provede související opravy na doúčtovací faktuře (odečte odpárovanou částku od částky „Záloha“, přepočte rozúčtování). Pokud existoval i účetní zápis DPH, který patřil k odpárovávanému základu DPH, bude tento účetní zápis zrušen. Proto je k odpárování záloh nutno používat výhradně toto tlačítko. V opačném případě je pak nutno některé další operace provést ručně (např. smazání účetního zápisu DPH).

Odkaz "Záloha" na formuláři pro evidenci faktur vydaných účetních

Slouží k výběru a spárování jedné či více zálohových faktur s fakturou doúčtovací, <a href=„http://wiki.eso9.cz/lib/exe/fetch.php?media=startdoc:cz:zalohove_a_zuctovaci_faktury.pdf“ target=„_blank“>viz Zálohové a zúčtovací faktury</a>. Přiřazení zaplacených záloh, které byly zdaněny odlišnou sazbou DPH, než je doúčtovací faktura, je vysvětleno v dokumentu <a href=„http://wiki.eso9.cz/lib/exe/fetch.php?media=startdoc:cz:zmena_dph_-_faktury_zalohove_a_zuctovaci.pdf“ target=„_blank“>Změna DPH – faktury zálohové a zúčtovací</a>.

Vstupní formulář se skládá ze dvou částí. V horní části je zobrazena hlavička doúčtovací faktury, ve spodním formuláři nepřiřazené účetní zápisy (základy DPH) zálohových daňových faktur.
Uživatel označí jednu nebo více záloh, které chce připárovat k faktuře.
Stiskem tlačítka „Součet“ se zobrazí celková částka určená ke spárování na označených zálohových fakturách.

Stiskem tlačítka Připárovat označené zálohy „nedaňové“ se připárovávají faktury zálohové, ze kterých nevznikla faktura zálohová daňová (je v rámci jednoho období DPH). Stiskem tlačítka budou označené zálohy spárovány s fakturou a celková částka zálohy bude přenesena do hlavičky doúčtovací faktury. Je nutno provést obnovu dat horní části formuláře.
Pokud je tlačítkem „nedaňové“ připojován daňový doklad (doklad, jehož typ dokladu má nastavenu vlastnost „daňový“ - standardně např. FVZD), pak se hodnota připojené zálohy napočte (kromě již provedeného napočtení do částky Záloha) ještě do částky Mimo daň.

Připárování zálohové daňové faktury s DPH je možno provést dvěma následujícími způsoby:

1. Tlačítkem Připárovat označené zálohy „včetně DPH (kopií složek zálohy)„. Předpokladem pro správné připárování zálohy je to, že daňová zálohová i doúčtovací faktura jsou pořízeny pomocí složek dokladu a nikoliv pouze zadáním částek do hlavičky dokladu. Po označení vět spárovaných účetních zápisů (případná změna hodnot v označených větách se nebere v úvahu a nemá na další činnost žádný vliv) budou k doúčtovací faktuře založeny nové složky jako kopie všech složek příslušejících dokladům označených vět. Záloha bude založena jako složka faktury, množství bude mít opačné znaménko než složka, ze které se kopie provedla. Takto bude napočítána do hlavičky faktury.
Vzhledem k tomu že při tomto způsobu vznikají častěji párovací rozdíly, tak tento způsob moc nedoporučujeme.
Tato činnost slouží pro faktury s DPH, které jsou pořízeny v cizí měně – lze je připárovat pouze přes kopie složek zálohy.

2. Tlačítkem Připárovat označené zálohy „ručním zadáním částek (bez složek)„ je možno provést připárování zálohové faktury bez ohledu na to, zda daňová zálohová nebo doúčtovací záloha obsahuje složky. Dále lze využít v případě, kdy je třeba provést připárování pouze části zálohy.
Pozor, tuto činnost není možno provádět pro faktury s DPH, které jsou pořízeny v cizí měně. V takovém případě je možno používat pouze připárování přes kopie složek zálohy.
Ve spodním formuláři se nabízejí nepřiřazené účetní zápisy (základy DPH) zálohových daňových faktur. Po označení věty se doplní částka a procento daně v případě, že zálohová daňová faktura obsahuje pouze jednu sazbu daně. V opačném případě je třeba procento danění doplnit ručně. Stejně tak je možno ručně zadat způsob výpočtu DPH (DPH ze základu nebo základ z ceny s DPH) a příslušnou částku, druhá částka se pak dopočítá. Výpočet DPH ze základu (nebo DPH z celkové částky) se provádí dle sazby DPH odpovídající datu zdanitelného plnění doúčtovací faktury. V případě, že dodavatel vystavil fakturu, jejíž částky neodpovídají vypočteným hodnotám základu a DPH (například z důvodu jiného zaokrouhlení a podobně), je možno zadat způsob výpočtu DPH „bez přepočtu“ a ručně zadat částku základu i celkovou částku s DPH.
Po stisku tlačítka se pak provede připárování takto:
- U doúčtovací faktury se vytvoří účetní zápisy speciálního typu (mají typ účetního zápisu „Odúčtování zálohy - základ“ nebo „Odúčtování zálohy - DPH“) s částkami podle zadání uživatele.
- Na hlavičce doúčtovací faktury se částka včetně DPH připočte do položky „Záloha“ a tuto částku se sníží částka „K úhradě“.
Při tomto způsobu připárování zálohy tedy nevzniká žádná složka dokladu.

Tlačítko "Recyklační poplatky" na formuláři pro evidenci faktur vydaných účetních

Slouží k vygenerování složek recyklačních poplatků podle zboží uvedeného na všech složkách faktury. Poplatky pro konkrétní zboží se definují v číselníku Zboží, odkaz "Recyklační poplatky".

Stiskem tlačítka bude ke každé složce typu zboží vyhledán poplatek. Pokud je definován, bude k faktuře založena nová složka s tímto poplatkem, v množství a ceně dle definice poplatku. Jestliže je pro zboží zadáno více poplatků s různou časovou platností, použije se ten, který dle data platnosti odpovídá datu zdanitelného plnění faktury. V závislosti na nastavení parametru aplikace „RECYKLACE_VCENE“ (ve skupině parametrů Skladové) se napočte nebo nenapočte cena poplatku do hlavičky dokladu: - hodnota 0-Ne – cena složky se připočte na hlavičku dokladu do hodnoty dokladu - hodnota 1-Ano – cena složky se Nepřipočte na hlavičku doklady do hodnoty

Tato nová složka bude v historii složek zapsána jako následník složky zboží. Po vytvoření recyklačních poplatků se u složek automaticky upraví pořadí tak, aby recyklační poplatky byly za složkou ke které patří. Na složce typu zboží, pro kterou existuje složka poplatku, není možno změnit zboží ani množství. Je možno měnit ostatní položky, tyto nemají na poplatek vliv.

Odkaz "Rozúčtování" na formuláři pro evidenci faktur vydaných účetních

Zobrazuje ve vstupním formuláři účetní zápisy dokladu. Je možno editovat, rušit, pořizovat nové účetní zápisy.
Viz 9.7.1 Odkaz "Rozúčtování"

Odkaz "Tisk likvid.lístku" na formuláři pro evidenci faktur vydaných účetních

Vytvoří a zobrazí tiskový formulář likvidačního lístku.

Odkaz "Tisk faktury/jiný jazyk" na formuláři pro evidenci faktur vydaných účetních

Vytvoří a zobrazí tiskový formulář vydané faktury. Je možno tisknout více faktur najednou. Pro tisk vydané faktury tuzemské použijte odkaz „Tisk faktury“. Pro tisk vydané faktury zahraniční použijte odkaz „jiný jazyk“. Odkaz „jiný jazyk“ nabídne výběr jazykových variant formuláře (momentálně je k dispozici verze slovenská, anglická a německá). Nepoužívejte pro tuzemskou fakturu vydanou tisk v zahraničním formuláři.

Při uvedení kódu pro výkaz DPH = 47, 48 a 4712 až 4717 (pro režim přenesené DPH) na hlavičce nebo na složce dokladu se tiskne:
Sazba DPH na řádku dokladu:
- při použití kódu 47 a 4712 až 4717: kód §92a + % sazby DPH z číselníku zboží/služeb.
- při použití kódu 47 a 4712 až 4717 pokud zboží/služba není v celním sazebníku, nebo v celním sazebníku je, ale není v něm uveden kód nebo režim přenesené DPH: kód §92a + % základní sazby DPH z číselníku sazeb DPH.
- při použití kódu 48: kód §92a + % snížené sazby DPH z číselníku sazeb DPH.
Popisek sazby DPH u rekapitulace - 0%; §92a.
Preferenční věta: Předmět plnění označený §92a je v režimu přenesené daňové povinnosti dle §92a zákona č.235/2004 Sb. o dani z přidané hodnoty. Daň odvede zákazník.

Pro tisk preferenční věty se používá položka TextPreferencniVeta z datového zdroje - funkce fnDZ_FormularHDOK. Položka je naplňována hodnotou, kterou vrací funkce fnTxtPreferencniVeta (funkci je možno případně uživatelsky přepsat). Standardně se text naplní takto:
• Jestliže je v číselníku kódů pro výkaz DPH vyplněna preferenční věta (viz 9.2.11 Kódy pro výkaz DPH), tak se tato věta bude tisknout následovně:
o Pokud je na hlavičce dokladu v položce „Pro výkaz DPH“ nastaven jiný kód než 0 (neurčeno), pak se vytiskne preferenční věta, která je u tohoto kódu uvedena v číselníku.
o Jestliže je na hlavičce zadán kód 0 a na složkách jsou uvedeny v položce „Pro výkaz DPH“ jiné kódy než 0, pak se spojí texty preferenčních vět, které jsou u těchto kódů uvedeny v číselníku. Každý text se vezme pouze jednou. Pokud tedy existuje více složek se stejným kódem, nebo některé kódy mají v číselníku uvedený shodný text, vytiskne se každý text pouze jednou.
• V závislosti na legislativě se dále podle nastavení položky „Tisk pref. věty z parametrů aplikace“ tiskne preferenční věta takto:
o CZ legislativa:
- Bez ohledu na to, jak je položka nastavená, se preferenční věta vždy naplní z kódů pro výkaz DPH, které jsou na dokladu použité.
- Jestliže je před tiskem nastavena položka „Tisk pref. věty z parametrů aplikace“ na Ano, pak se k textu, dříve vytvořenému na základě kódů pro výkaz DPH, připojí text z parametru aplikace Tisk_PrefVeta.
o SK legislativa:
- Pokud je před tiskem nastavena položka „Tisk pref. věty z parametrů aplikace“ na Ne, pak se preferenční věta naplní z kódů pro výkaz DPH, které jsou na dokladu použité.
- V opačném případě (položka je nastavena na jednu z hodnot Zboží, Služba nebo Zboží+Služba) se dle zvolené možnosti vytiskne pouze preferenční věta z odpovídajícího parametru aplikace (Tisk_PrefVetaSK_ZB, Tisk_PrefVetaSK_SL, Tisk_PrefVetaSK_ZBSL). Nepoužije se preferenční věta z kódů pro výkaz DPH.

Je možné tisknout razítko vlastní firmy. Podmínkou je mít uložený obrázek s razítkem v poznámce typu RF, a to u uživatele v číselníku 9.1.5 Uživatelé, případně u vlastní firmy v číselníku 9.3.3 Subjekty. Přednostně se tiskne razítko z poznámky u uživatele, pokud u uživatele není, pak se tiskne razítko z poznámky vlastní firmy.

Na konci tiskového formuláře lze tisknout QR kód.
Pro použití je nutné nastavit parametr aplikace Tisk_QRPlatba ve skupině parametrů Prodej. V ESO9 Start se QR kód vytiskne dle toho, jaká je nastavena hodnota v parametru a zda jsou splněny další podmínky, viz dokument <a href=„http://wiki.eso9.cz/doku.php/startdoc:qr_kody“ target=„_blank“>„Práce s QR kódy“</a>. Kód může sloužit pro QR platbu nebo QR fakturu:
QR platba:
Pomocí kódu lze např. ve smartphonech načíst základní údaje pro platební příkaz v aplikacích pro internetové bankovnictví. Podrobnosti viz <a href=„http://qr-platba.cz“>http://qr-platba.cz</a>.
- V Eso9Start obsahuje číslo účtu (IBAN), částku a měnu platby, datum splatnosti, zprávu pro příjemce (prvních 60 znaků z textové poznámky) a symboly platby (variabilní, konstantní a specifický).
QR faktura:
Kód usnadňuje zakládání faktur přijatých pomocí čtečky. Podrobnosti viz <a href=„http://qr-faktura.cz“>http://qr-faktura.cz</a>.
- V Eso9Start obsahuje číslo dokladu, číslo zakázky, popis fakturace (z textové poznámky), datumy (zdanitelného plnění, vystavení a splatnosti), základy daní a daně, celkovou částku ve valutě, měnu dokladu a kurz, bankovní spojení dodavatele, variabilní symbol, IČO a DIČ dodavatele a odběratele.

Při tisku do PDF je možné vložit do něj XML s fakturou ve formátu ISDOC. Z takového PDF je pak možné naimportovat fakturu přijatou. Je funkční pouze v obecném klientovi , tedy v moderních prohlížečích (jako jsou např. Google Chrome, Microsoft Edge, Apple Safari atd.).
Podmínkou je mít zapsané sériové číslo certifikátu pro podepisování ISDOC(X) v poznámce typu CrtISD, a to u uživatele v číselníku 9.1.5 Uživatelé, případně u vlastní firmy v číselníku 9.3.3 Subjekty. Přednostně se použije certifikát z poznámky u uživatele, pokud u uživatele není, pak se použije z poznámky vlastní firmy. Kód poznámky je zapsán v parametru aplikace KodPoznCertISDOC ve skupině parametrů Subjekt. Samotný certifikát musí být uložen v činnosti 9.8.11 Certifikáty s vlastností „Účel certifikátu“ nastavenou na hodnotu technologie.
Podrobnější popis viz <a href=„http://wiki.eso9.cz/lib/exe/fetch.php?media=startdoc:cz:eso9_-_import_prijatych_faktur_z_pdf_s_isdoc.pdf“ target=„_blank“>„Import přijatých faktur z PDF s ISDOC“</a>.

Odkaz "Tisk dobropisu/jiný jazyk" na formuláři pro evidenci faktur vydaných účetních

Vytvoří a zobrazí tiskový formulář Opravného daňového dokladu (dobropisu/vrubopisu). Pro tisk dobropisu použijte odkaz „Tisk dobropisu“. Pro tisk dobropisu zahraničního použijte odkaz „jiný jazyk“. Odkaz „jiný jazyk“ nabídne výběr jazykových variant formuláře (momentálně je k dispozici verze slovenská, anglická a německá). Nepoužívejte pro tuzemský dobropis tisk v zahraničním formuláři.
Stejně, jako u tisku faktury, lze i na opravném daňovém dokladu tisknout razítko vlastní firmy a QR kód ( viz odkaz "Tisk faktury/jiný jazyk").

Při uvedení kódu pro výkaz DPH = 47, 48 a 4712 až 4717 (pro režim přenesené DPH) na hlavičce nebo na složce dokladu se tiskne Sazba DPH na řádku dokladu, Popisek sazby DPH u rekapitulace a Preferenční věta stejně, jako je popsáno výše u Tisku faktury/jiný jazyk.

Odkaz "Úhrady" na formuláři pro evidenci faktur vydaných účetních

V sestavě zobrazí všechny úhrady dokladu.
Viz 9.7.1 Odkaz "Úhrady"

Odkaz "Export EDI" na formuláři pro evidenci faktur vydaných účetních

Slouží pro elektronickou výměnu zpráv mezi obchodními partnery podle normy EDIFACT. Konkrétní využití pro export faktur vydaných je součástí implementace ESO9 Profi.

Odkaz "ISDOC/ISDOCX" na formuláři pro evidenci faktur vydaných účetních

Umožňuje vyexportovat fakturu do formátu ISDOC(X). Formát je připraven sdružením SPIS (Sdružení pro informační společnost, viz <a href=„http://www.isdoc.cz“>http://www.isdoc.cz</a>). Formát ISDOCX se oproti formátu ISDOC liší tím, že může obsahovat připojené soubory.
Exportuje se do adresáře ručně zadaného uživatelem do položky „Uložit do:“.
Pro použití formátu ISDOCX je možné nastavit parametr aplikace ISDOCX_FAV ve skupině parametrů ISDOCX. Pokud je v něm uveden existující název sestavy, vygeneruje se při exportu do ISDOCX jako příloha sestava ve formátu pdf.

Podpis vyexportované faktury funguje jinak v Internet Exploreru a jinak v obecném klientovi, tedy v moderních prohlížečích (jako jsou např. Google Chrome, Microsoft Edge, Apple Safari atd.).
V Internet Exploreru:
Pokud je v konfiguraci klienta nastaven certifikát pro podepisování emailů, je tímto certifikátem vyexportovaná faktura podepsána.
V obecném klientovi:
Podmínkou je mít zapsané sériové číslo certifikátu v poznámce typu CrtISD, a to u uživatele v číselníku 9.1.5 Uživatelé, případně u vlastní firmy v číselníku 9.3.3 Subjekty. Přednostně se použije certifikát z poznámky u uživatele, pokud u uživatele není, pak se použije z poznámky vlastní firmy. Kód poznámky je zapsán v parametru aplikace KodPoznCertISDOC ve skupině parametrů Subjekt. Samotný certifikát musí být uložen v činnosti 9.8.11 Certifikáty s vlastností „Účel certifikátu“ nastavenou na hodnotu technologie.

Podrobnější popis viz dokument <a href=„http://wiki.eso9.cz/lib/exe/fetch.php?media=techdoc:isdoc.pdf“ target=„_blank“>„Elektronická fakturace v IS DOC“</a>.

Odkaz "Poznámka DZ" na formuláři pro evidenci faktur vydaných účetních

Zobrazuje formulář pro datovou zprávu, kterou lze připojit jako přílohu k faktuře vydané

Odkaz "Poznámky" na formuláři pro evidenci faktur vydaných účetních

Zobrazuje ve vstupním formuláři poznámky k hlavičce dokladu.
Viz 9.7.1.Odkaz "Poznámky".

Odkaz "Poznámky" na složce na formuláři pro evidenci faktur vydaných účetních - na složce

Zobrazuje ve vstupním formuláři poznámky ke složce dokladu.
Viz 9.7.1.Odkaz "Poznámky"

Odkaz "Historie složky" na formuláři pro evidenci faktur vydaných účetních - na složce

Zobrazuje sestavu historie, tj. předchůdců a následníků. Kterýkoliv z dokladů historie je možno zobrazit.
Viz 9.7.1 Odkaz "Historie"

Odkaz "Detail hlavičky" na formuláři pro evidenci faktur vydaných účetních

Z detailního vstupního formuláře hlavičky je možno provádět:
- tisky: sestava historie faktury
- činnosti související s úhradou faktury: platba v hotovosti, definování splátkového kalendáře
- založení nové faktury jako kopie existující
- vytvoření dokladu JCD z faktury
- uznání výnosů při účtování podle IAS (tj. založení účetních zápisů pro přeúčtování výnosů z účtu 384 na výnosové účty)

Ve formuláři lze doplnit nebo upravit další údaje na hlavičce faktury vydané. Jsou to především položky:
- „Příjemce“, které lze naplnit výběrem z Adres subjektu nebo přepsat ručně
- „Důvod osvobození od DPH“, který se přenese do nově zakládaných složek a rozúčtování
- „Náš účet“ (peněžní) pro poukázání platby. V odkazu se otevírá zjednodušený číselník peněžních účtů, jsou v něm zobrazeny účty dle podmínek popsaných v nápovědě k činnosti 9.2.6 Peněžní účty.

Změnit hodnotu položky „Pro výkaz DPH“ na hlavičce, k níž už existují složky, nelze přepsáním položky na hlavičce. K tomu slouží tlačítko „Změnit 'Pro výkaz DPH' na“, které nově zadanou hodnotu zapíše do hlavičky i složek.

Ve spodní části lze evidovat dokumenty připojené k hlavičce faktury vydané, viz 6.4.1.1. Dokumenty.

Odkaz "Historie" na formuláři pro hlavičku faktury vydané účetní

Zobrazuje sestavu historie, tj. předchůdců a následníků. Kterýkoliv z dokladů historie je možno zobrazit.
Viz 9.7.1 Odkaz "Historie"

Odkaz "Kopie" na formuláři pro hlavičku faktury vydané účetní

Slouží k založení nového dokladu jako kopie aktuálního., tj. do stejného typu a podle stejného vzoru. Lze využít pro stornování dokladu. Viz 9.7.1.Odkaz "Kopie"

Odkaz "Platba v hotovosti" na formuláři pro hlavičku faktury vydané účetní

Slouží k založení příjmového pokladního dokladu. Využívá se při tom kopie dokladů se zápisem do historie, pokladní doklad bude následníkem faktury.

Typ pokladního dokladu je pevně dán, jedná se o PDP – pokladní doklad příjmový. Vzor může uživatel vybírat z těch vzorů, které patří k typu dokladu PDP (číselník Vzory pro uživatele, volá se nad číselníkem Typy dokladů) a zároveň jsou následníky vzoru faktury vydané.

Ve vstupním formuláři jsou zobrazeny čísla pokladen, přes které je možno fakturu uhradit. (Jedná se o zobrazení ze vzorů pokladních dokladů, volbou čísla pokladny uživatel vlastně volí vzor pokladního dokladu.)
Zadává se datum a částka úhrady (standardně dnes a částka, která zbývá k úhradě). Po stisku tlačítka „Přijmi na pokladnu“ je založen pokladní příjmový doklad a jeho číslo je zobrazeno. Odkazem „Vzniklý příjmový pokladní doklad“ je možno na něj přejít a dále s ním pracovat.

Odkaz "Spl.kal." na formuláři pro hlavičku faktury vydané účetní

Slouží k definování rozložení plateb v čase, tj. splátkového kalendáře.
Splátkový kalendář je realizován v rozúčtování dokladu. Pro každou splátku bude založen jeden účetní zápis s příslušným datem a částkou splátky.
Ve vstupním formuláři pro definování splátkového kalendáře je na začátku zobrazen pouze automaticky vzniklý účetní zápis s celkovou částkou v položce „Uhradit Val“ pro účetní faktury a v položce „Částka salda Val“ pro zálohové faktury. Uživatel nezakládá splátkový kalendář zakládáním nových účetních zápisů, nýbrž na automatickém účetním zápise upraví datum a částku splátky. Po uložení se tento účetní zápis označí jako ruční a systém založí nový automatický účetní zápis podle účetních předpisů, jeho částku tvoří zbývající částka k úhradě. Na něm uživatel definuje další splátku zadáním data a částky, párovacího symbolu této splátky, předpisu penále pro tuto splátku, atd.

Odkaz "JCD" na formuláři pro hlavičku faktury vydané účetní

Slouží k založení interního dokladu pro JCD kopií jako následníka vydané faktury. Interní doklad JCD neslouží pro tvorbu tiskového výstupu JCD, nýbrž pro správné rozúčtování a jako podklad pro tvorbu výkaz DPH.

Typ dokladu je pevně dán, jedná se o IDU – interní doklad. Vzor může uživatel vybírat z těch vzorů, které patří k typu dokladu IDU (číselník Vzory pro uživatele, volá se nad číselníkem Typy dokladů) a zároveň jsou následníky vzoru faktury vydané.

Uživatel zadává datum (standardně aktuální datum) a částku (standardně celková částka na faktuře, tedy k úhradě + záloha).
Po stisku tlačítka „Vytvoření dokladu JCD“ je založen nový interní doklad. Pokud měl původní doklad uveden způsob osvobození (nebo byl na složkách), pak se tento přebere do nového dokladu a v původním dokladu a složkách se vymaže. Pokud na původním dokladu nebyl uveden způsob osvobození, na novém dokladu se doplní ze vzoru. Tím je zaručeno, že do výkazu DPH bude vstupovat pouze z nově vytvořeného dokladu.

Po založení nového dokladu je jeho číslo zobrazeno. Odkazem „Vytvořený doklad“ je možno na něj přejít a dále s ním pracovat.

Odkaz "Uznání výnosu" na formuláři pro hlavičku faktury vydané účetní

V případě, že je prováděno účtování dle IAS, neúčtují se výnosy přímo na výnosové účty, ale na účet 384 (výnosy příštích období, nebo jiný účet zadaný v parametrech úlohy). Tento způsob účtování je nutno mít nastaven v účetních předpisech.
Činnost uznání výnosů pak slouží k přeúčtování z účtu 384 na výnosové účty. Ve spodní formě jsou zobrazeny všechny výnosy na faktuře sumárně dle jednotlivých účtů a případně již dříve přeúčtované hodnoty. Požadovanou hodnotu uznaných výnosů je možno zadat buď částkou, nebo procentní hodnotou. Zadává se vždy celkově požadovaná částka (procento) z celkových výnosů, nikoliv jen nově požadované částka (procento). Po stisku tlačítka Proveď uznání výnosů (a případně určení období, ve kterém se má provést) se provede přeúčtování z účtu 384 na výnosový účet, účetní zápisy účtu 384 se spárují. Všechny takto vzniklé účetní zápisy mají příznak zaúčtování „jen pro IAS“.

Odkaz "Intrastat VN" na složce na formuláři pro evidenci faktur vydaných účetních - složky

Slouží k rozpuštění fakturovaných vedlejších nákladů, které mají vstupovat do hlášení Intrastatu při Exportu/Vývozu. Je třeba, aby vzor FVU (z níž se k rozpouštění provádí) byl předchůdcem vzoru dokladu, na kterém budou VN pro Intrastat rozpuštěny (viz číselník Vazby mezi vzory, popsáno v číselníku 9.4.6 Vzory dokladů). V ESO9 Start je standardně nastavena vazba mezi vzory FVU zahraniční v EU a Intrastat VN - Export/Vývoz.

Vedlejší náklady jsou na faktuře uvedeny ve složce typu „Služba“. Nad takovou složkou uživatel odkazem „Intrastat VN“ přejde na vstupní formulář pro rozpouštění VN pro Intrastat.

Vstupní formulář pro rozpuštění VN se skládá ze dvou částí.
V horní části jsou uvedeny parametry akce, jako je vzor a pohyb zakládaného dokladu (posunem mezi řádky je možné vzor vybírat) a hodnota vedlejších nákladů (přenese se ze složky faktury, lze ji změnit). Odkaz „Historie hlavičky“ zobrazuje sestavu historie dané faktury, odkaz „Historie složky“ zobrazuje sestavu historie složky faktury, z níž se k rozpouštění VN přešlo. Kterýkoliv z dokladů historie je možné zobrazit. Viz 9.7.1 Odkaz "Historie".
Ve spodní části jsou zobrazeny složky typu „Zboží“ dané faktury. Pro rozpuštění VN musí být vybrané složky označeny. Odkaz „Historie složky“ zobrazuje sestavu historie složky faktury zobrazené v dolní části. Kterýkoliv z dokladů historie je možné zobrazit. Viz 9.7.1 Odkaz "Historie".

Stiskem tlačítka „INTRASTAT-VN“ bude založena nová hlavička (doklad Intrastat VN - Export/Vývoz) a pod ni označené složky. Tyto složky se zapíší do historie vybrané složky FVU jako následníci. Ke každé stávající složce faktury bude založena nová složka se stejným zbožím, nulovým množstvím a částkou odpovídající poměrné části vedlejších nákladů připadajících na toto zboží. Složka bude mít nastaven pohyb cenový výdej. Po provedeném rozpuštění VN je zobrazeno číslo nově založeného dokladu. Odkazem „Intrastat VN - Export/Vývoz“ je možno na něj přejít a dále s ním pracovat. Doklady lze také editovat nebo rušit v činnosti 2.2.3.13 Intrastat VN - Export/Vývoz.

Odkaz "Zálohované obaly" na formuláři pro faktury vydané účetní (SK legislativa)

Slouží k vygenerování složek zálohovaných obalů podle zboží uvedeného na všech složkách faktury.
Zálohované obaly pro konkrétní zboží se definují v číselníku Zboží, odkaz "Zálohované obaly".

Stiskem tlačítka budou ke každé složce typu zboží založeny nové složky zalohovaných obalů, v množství a ceně dle definice příslušného zálohovaného obalu. Jestliže je pro zboží zadáno více zálohovaných obalů s různou časovou platností, použijí se ty, které dle data platnosti odpovídá datu zdanitelného plnění faktury. Tyto nové složky budou v historii složek zapsány jako následníci složky zboží.
Po vytvoření zálohovaných obalů se u složek automaticky upraví pořadí tak, aby zálohované obaly byly za složkou ke které patří.
Na složce typu zboží, pro kterou existují zálohované obaly, není možno změnit zboží ani množství. Je možno měnit ostatní položky, tyto nemají na poplatek vliv.

DokuWiki Appliance - Powered by TurnKey Linux