Činnost 2. 1. 3. 1 - Faktury přijaté účetní

Slouží k pořizování, evidenci, tisku a rušení přijatých účetních faktur. Faktury lze zakládat také pomocí importů, viz níže popis záložky Importy.
Faktury přijaté mohou být tuzemské, zahraniční z EU a zahraniční mimo EU. Rozdíl v práci s nimi je popsán v dokumentu <a href=„http://wiki.eso9.cz/lib/exe/fetch.php?media=startdoc:cz:dph_cz_od_2016.pdf“ target=„_blank“>Práce s DPH od 1.1.2016 – CZ legislativa</a>. V dokumentu jsou také popsány důležité položky a nastavení na fakturách přijatých z hlediska DPH.

Po výběru vzoru a zadání filtru bude zobrazen vstupní formulář hlavičky přijaté účetní faktury, k ní připojené dokumenty a vzniklé rozúčtování.
V záhlaví jsou k dispozici odkazy, které umožňují další práci s fakturou:
- vstupní formulář složek faktury ( viz odkaz "Složky")
- vstupní formulář rozúčtování faktury ( viz odkaz "Rozúčtování")
- založení nové faktury jako kopie existující ( viz odkaz "Kopie")
- tisky: likvidační lístek ( viz odkaz "Tisk.likv.lístku"), sestava všech provedených úhrad ( viz odkaz "Úhrady"), sestava provedených platebních příkazů ( viz odkaz "Provedené PP"), sestava historie faktury ( viz odkaz "Historie")
- činnosti související s úhradou faktury: platba v hotovosti ( viz odkaz "Platba v hotovosti"), vystavení platebního příkazu ( viz odkaz "PP"), její zařazení mezi závazky které se nebudou hradit ( viz odkaz "Neplatit"), definování splátkového kalendáře ( viz odkaz "Spl.kal.")

Nad formulářem přijatých faktur je ve verzi ESO9START zapojen mechanismus obarvení řádků browse a mechanismus obarvení sloupců browse:
Obarvení řádků :

  1. <span style=„background-color:#FF0000“><strong><font color=„#FF0000“>STYLE</font></strong></span> červenou barvou se obarvuje řádek v případě, že datum splatnosti faktury je menší než aktuální datum a na faktuře existují nespárované účetní zápisy závazků (není uhrazená po datu splatnosti)

Obarvení sloupců :

  1. <span style=„background-color:#FF0033“><strong><font color=„#FF0033“>STYLE</font></strong></span> tmavě červenou se obarví položka „Datum splatnosti“, je-li doklad 2 a více dnů po splatnosti
  2. <span style=„background-color:#FF3333“><strong><font color=„#FF3333“>STYLE</font></strong></span> světle červenou se obarví položka „Datum splatnosti“, je-li doklad 1 den po splatnosti
  3. <span style=„background-color:#FF6633“><strong><font color=„#FF6633“>STYLE</font></strong></span> tmavě oranžovou se obarví položka „Datum splatnosti“, je-li doklad dnes splatný
  4. <span style=„background-color:#FF9933“><strong><font color=„#FF9933“>STYLE</font></strong></span> světle oranžovou se obarví položka „Datum splatnosti“, zbývá-li do splatnosti dokladu 1 den
  5. <span style=„background-color:#FFCC33“><strong><font color=„#FFCC33“>STYLE</font></strong></span> tmavě žlutou se obarví položka „Datum splatnosti“, zbývají-li do splatnosti dokladu 2 dny
  6. <span style=„background-color:#FFFF33“><strong><font color=„#FFFF33“>STYLE</font></strong></span> světle žlutou se obarví položka „Datum splatnosti“, zbývají-li do splatnosti dokladu 3 dny

Poznámka:
- při označení věty se barva označeného záznamu změní na inverzní barvu

Systém Eso9 podporuje v co největší možné míře zakládání nových dokladů kopií z dokladů již existujících, což se zejména využívá v oblasti obchodu.
Ideální sekvence dokladů pro nákup skladových položek je následující:
Nákupní objednávka –> fyzický příjem na sklad –> přijatá faktura –> účetní příjem na sklad
Takováto sekvence je v systému realizována následujícím postupem:
1. pořízení nákupní objednávky – ručně
2. fyzický příjem na sklad – příjemka je založena kopií z nákupní objednávky
3. faktura přijatá – hlavičku nutno pořídit ručně, složky typu „Zboží“ založeny kopií z fyzické příjemky, ruční zadání skutečných nákupních cen, složky typu „Služba“ založeny kopií z nákupní objednávky, případné další složky nutno pořídit ručně.
4. účetní příjem na sklad – příjemka je založena kopií z přijaté faktury

Ze složek typu „Služba“ je možné přejít k rozpouštění vedlejších nákladů. Lze rozpouštět vedlejší náklady vztažné a vedlejší náklady pro INTRASTAT.

Při rozpouštění vedlejších nákladů vztažných (např. clo, dopravné) je možné použít následující postup:
Přijatá faktura –> účetní příjem na sklad
Takováto sekvence je v systému realizována následujícím postupem:
1. pořízení přijaté faktury: je třeba pořídit složku typu „Služba“
2. založení záznamu v historii: je nutné pořízenou fakturu přijatou ručně zapojit jako následníka účetní příjemky, na kterou se mají vedlejší náklady rozpustit
3. rozpuštění vedlejších nákladů: odkazem nad složkou faktury typu „Služba“. Jednu fakturu přijatou lze rozpustit na skladovou příjemku účetní právě jednou, na jednu skladovou příjemku účetní je možné rozpustit více faktur přijatých účetních s vedlejšími náklady.
Podrobnosti viz odkaz "Rozpuštění vedlejších nákladů" na formuláři pro složky faktury přijaté účetní.

Při rozpouštění nákladů pro INTRASTAT (např. dopravné, za palety) je možné použít následující postup:
Přijatá faktura –> Intrastat VN - Import/Dovoz (doklad, který je neúčetní, nedaňový a nefinanční)
Takováto sekvence je v systému realizována následujícím postupem:
1. pořízení přijaté faktury: je třeba pořídit složky typu „Zboží“ (které budou vstupovat do Intrastatu) a složku typu „Služba“
2. rozpuštění vedlejších nákladů pro Intrastat: pomocí odkazu nad složkou faktury typu „Služba“. Částku ze složky typu „Služba“ lze rozpustit jen nad zbožím faktury přijaté, z níž se k rozpouštění přešlo.
Podrobnosti viz odkaz "Intrastat VN" na formuláři pro složky faktury přijaté účetní.

Odkaz "Provedené PP" na formuláři pro hlavičku faktury přijaté účetní

Zobrazí tiskovou sestavu všech platebních příkazů, kterými byla hrazena vybraná faktura, ve struktuře:
Číslo platebního příkazu - Datum úhrady - Částka úhrady
Odkazem na čísle PP je možné platební příkaz zobrazit a dále s ním pracovat.
Do sestavy je zahrnut i platební příkaz NEPLAT, na němž jsou doklady závazků, které nemají být hrazeny.

Výběrový seznam vzorů faktur přijatých účetních

Slouží k výběru vzoru, podle kterého bude založen nový doklad (viz číselník 9.4.6 Vzory dokladů).
V případě přijatých faktur různé vzory definují různé číselné řady, středisko a účet na straně DAL, způsob výpočtu DPH.

Vstupní formulář pro hlavičku faktury přijaté účetní a připojených dokumentů

Vstupnímu formuláři předchází filtr. Jeho přesné vyplnění omezuje množství načítaných dat a zrychluje práci!

Vstupní formulář je rozdělen na tři části, vypadá jinak v Internet Exploreru a jinak v obecném klientovi, tedy v moderních prohlížečích (jako jsou např. Google Chrome, Microsoft Edge, Apple Safari atd.).
V Internet Exploreru:
V horní části zobrazuje hlavičky faktur přijatých.
V prostřední části lze evidovat dokumenty (nejčastěji skeny faktur přijatých) připojené k hlavičce faktury přijaté, viz 6.4.1.1. Dokumenty.
Ve spodní části jsou zobrazeny účetní zápisy, které jsou dostupné i odkazem z hlavičky, viz odkaz "Rozúčtování".
V obecném klientovi:
V levé horní části zobrazuje hlavičky faktur přijatých.
V levé spodní části jsou zobrazeny účetní zápisy, které jsou dostupné i odkazem z hlavičky, viz odkaz "Rozúčtování".
V pravé části se (pouze v obecném klientovi) zobrazí PDF dokument z dokumentové databáze, který je k ní připojený, viz 6.4.1.1. Dokumenty.
Na oddělovací čáře, kterou lze měnit velikost náhledu, je k dispozici ouško pro zavření a otevření náhledu. U otevřeného náhledu jeho šipky směřují doprava, po zavření se změní směr šipek doleva.
Je možné zde také PDF dokumenty ukládat, např. přetažením myší. POZOR při vkládání více příloh:
- Pokud je již k faktuře nějaké PDF připojeno (a tedy i zobrazeno), nelze další soubor přetáhnout na zobrazené PDF. Otevřel by se PDF prohlížeč integrovaný v prohlížeči, k uložení nového souboru by nedošlo. Jde o vlastnost prohlížečů.
- V takovém případě se musí soubor přetáhnout nad zobrazené PDF, do části se záhlavím a tlačítky pro práci s dokumentem.
Pokud je v náhledu uloženo PDF s ISDOC, lze podle něj zaktualizovat již existující fakturu. K tomu slouží tlačítko „Načtení z dokumentu“. Funkčnost a podmínky jsou obdobné, jako při importu z PDF s ISDOC, viz odkaz "Import z PDF s ISDOC".
U náhledů PDF není k dispozici standardní tlačítko „Smazat“ (vedle tlačítek „Uložit“ a „Nový“). Toto tlačítko je vedle tlačítek pro práci s dokumentem („Vložit dokument“ a „Zobrazit dokument“). Při mazání se chová jinak. Pokud je dokument připojen k více dokladům, smaže se standardně jen vazba na tento dokument. V okamžiku, kdy má dokument jen jednu (poslední) vazbu, smaže se kromě vazby také dokument z dokumentové databáze (z činnosti 6.4.1.1. Dokumenty).

Formulář hlavičky je čtyřstránkový, přechod mezi stránkami se děje prostřednictvím záložek v horní části formuláře. Položky jsou v záložkách rozděleny a seřazeny podle přehlednosti a pořadí důležitosti pro běžné pořizování:
Základní údaje – slouží k zadání základních údajů o faktuře, jako jsou např. datumy, dodavatel, platební podmínka a stav faktury. Je možné zadat částky a sazby DPH, účty a střediska a provést samovyměření DPH (zaúčtování DPH pro režim přenesené DPH a pro faktury ze zahraničí).
Rozšíření údaje – umožňuje změnit kód pro výkaz DPH, zadat datumy a kurzy pro samovyměření, údaje pro Intrastat, dodací a přepravní podmínky.
Subjekt – slouží k zadání jiné adresy a účtu dodavatele na fakturu a k ověření důvěryhodnosti plátce.
Importy – obsahuje odkazy pro importy faktur pomocí EDI ( viz odkaz "Import EDI"), ISDOC(X) ( viz odkaz "Import ISDOC(X)"), QR kódů ( viz odkaz "Import z QR kódu"), PDF s ISDOC ( viz odkaz "Import z PDF s ISDOC") a XML ( viz odkaz "Import z XML").

Nejdůležitější položky hlavičky jsou (důležité položky z hlediska DPH jsou popsány v dokumentu <a href=„http://wiki.eso9.cz/lib/exe/fetch.php?media=startdoc:cz:dph_cz_od_2016.pdf“ target=„_blank“>Práce s DPH od 1.1.2016 – CZ legislativa</a>):
- dodavatel
- datum zdanitelného plnění, musí být v souladu s účetním obdobím
- datum přijetí
- datum splatnosti
- Jejich číslo faktury - nepovinný údaj, pokud bude vyplněn, pak se číselná část přenese do variabilního symbolu. Pokud je již ale VSYM vyplněn, tak se již nemění. Toto naplňování VSYM je zajištěno definicí uživatelských přepočtů na typu dokladu.
- variabilní symbol, bankovní účet, banka pro platbu
- měna a částky k úhradě, záloha a DPH podle přijatého dokladu
- stav: hraje důležitou roli pro automatický vznik rozúčtování. V ESO9 Start je FPU založena ve stavu „rozpracováno“, s tímto stavem standardně nevzniká rozúčtování. Účtuje se až od stavu „schváleno“, přičemž existence rozúčtování je podmínkou pro vystavení platebního příkazu nebo pokladního dokladu výdajového a pro párování s platbou. Stav lze na změnit přímo zde (na každé faktuře zvlášť), případně hromadně zvýšit v činnostech pro schvalování faktur (viz 2.1.3.8 Schvalování faktur přijatých).
- střediska a účty MD a DAL: přenášejí se do rozúčtování podle nastavení účetních předpisů.
- pro výkaz DPH: slouží pro rozlišení přijatých a uskutečněných zdanitelných plnění a určuje, do kterého řádku výkazu DPH (případně i souhrnného hlášení) částky dokladu vstupují. Hodnota se z hlavičky přenáší do složek při jejich zakládání. Na složkách lze hodnotu položky měnit. Změnit hodnotu položky „Pro výkaz DPH“ na hlavičce, k níž už existují složky, není možné provést přepsáním položky na hlavičce. K tomu slouží tlačítko „Změnit Pro výkaz DPH“ na záložce Rozšířené údaje, které nově zadaný kód pro výkaz DPH zapíše do hlavičky i složek.
- INTRASTAT, Datum Intrastat: týkají se zařazení dokladu do výkazu INTRASTAT. Datum určuje období výkazu, položka INTRASTAT definuje, zda zařadit jako dovoz, vývoz, dovoz dobropis či vývoz dobropis.

Při ručním pořizování nebo editaci dokladu se zobrazí upozornění v případě, že je na dokladu uveden subjekt, který má příznak nedůvěryhodného plátce, a v případě, že je na dokladu uveden subjekt, jehož DIČ začíná znaky „CZ“ a současně platba je směrována na bankovní účet, který nemá nastavenu vlastnost Zveřejněný účet MF ČR, nebo je to účet zahraniční nebo účet u subjektu vůbec neexistuje. Doklad se uloží. Tyto kontroly lze nastavit (měkká/tvrdá) v číselníku 9.4.4 Typy dokladů, více <a href=„http://wiki.eso9.cz/lib/exe/fetch.php?media=startdoc:cz:evidence_neduveryhodnych_platcu_dph.pdf“ target=„_blank“>viz Evidence nedůvěryhodných plátců DPH</a>. Do doby, než bude doklad hrazen, se může situace daného subjektu měnit, a proto stav ke dni pořízení dokladu je pouze informativní. POZOR, kontroly neprobíhají online vůči webové službě MF ČR, ale vůči naposledy aktualizovaným údajům v zákaznické aplikaci (v evidenci subjektů a bankovních účtů subjektu, viz 9.3.3 Subjekty).
Tlačítko „Ověření důvěryhodnosti plátce“ na záložce Subjekt slouží k aktualizaci subjektů a jejich účtů pomocí webové služby ministerstva financí ČR. Ověření se provádí pouze pro subjekty uvedené na označených dokladech, pokud není označen žádný doklad, ověřuje se subjekt na aktuálním dokladu.

Tlačítko „Provést samovyměření DPH“ na záložce Základní údaje slouží k zaúčtování DPH pro potřeby výkazu DPH na zahraničních fakturách (z EU i mimo EU, viz dokument <a href=„http://wiki.eso9.cz/lib/exe/fetch.php?media=startdoc:cz:dph_cz_od_2016.pdf“ target=„_blank“>Práce s DPH od 1.1.2016 – CZ legislativa</a>), a také pro potřeby zaúčtování přenesené DPH na tuzemských fakturách (rozdíly pro zaúčtování přenesené DPH na tuzemských fakturách jsou popsány níže).
Na zahraničních fakturách se DPH neuvádí, ale je třeba ho vyčíslit a to jak na vstupu, tak na výstupu. Výpočet se provede pouze za předpokladu, že:
- doklad musí být ve stavu, kdy se provádí rozúčtování
- v kursovním lístku musí existovat záznam s odpovídajícím datem a kursem (nebo je možné zadat kurz ručně)
- v rozúčtování nesmí existovat účetní zápisy s účtem DPH (pokud již existují a je třeba provést přepočet, je třeba je nejdříve vymazat)
- na hlavičce musí být nulové hodnoty DPH, složky nesmí mít uvedenu sazbu DPH
- při volbě „ze složek“ na jednotlivých složkách musí být uvedeno existující zboží (služba) a toto zboží (služba) musí mít v číselníku uvedenu nákupní sazbu DPH
- V parametrech aplikace musí být vyplněny parametry DPHxxvstupEU, DPHxxvystupEU (pokud nejsou vyplněny, tak se použijí účty z parametrů DPHxxvstup, DPHxxvystup). Pokud z nějakého důvodu toto nastavení účtů je nedostačující (je třeba např. rozlišovat více analytik apod.), lze je uživatelsky přepsat funkci dbo.fnFapEU_UrciUcet(@idHdok Int, @vlSazbaDPH SmallInt, @Vstup_Vystup SmallInt, @vlDuvod SmallInt), která ve standardní verzi vrací vždy hodnotu NULL. V závislosti na vstupních parametrech je tak možné uživatelsky nadefinovat, na jaký účet se má účtování provádět. Při zakládání účetních zápisů se pak pro určení účtů volá tato funkce a teprve pokud vrátí hodnotu NULL, použijí se účty dle výše uvedených parametrů. Parametry ve funkci mají následující význam - @vlSazbaDPH: 1 = snížená sazba, 2 = základní sazba, 5 = snížená sazba 2, parametr @Vstup_Vystup: 1 = daň na vstupu, 2 = daň na výstupu.
- Obdobně lze přepsat funkci dbo.fnFapEU_UrciStredisko(@idHdok Int), kterou je možné definovat středisko, na které se má účtování provést (standardně se účtuje na středisko MD z hlavičky faktury).

- před stiskem tlačítka „Provést samovyměření DPH“ je nutno nastavit, zda se má výpočet provádět „ze složek“, „z hlavičky - snížená sazba 2“, „z hlavičky - snížená sazba“, nebo „z hlavičky - základní sazba“. Poslední možností je nastavení „zrušit DPH“, čímž se provede zrušení dříve vytvořených účetních zápisů DPH (pouze za předpokladu, kdy je to ještě povoleno – tedy když ještě nebylo uzavřeno období, nebyl proveden odvod DPH apod.).

- pokud k dokladu existuje předchůdce typu FPZD, na kterém bylo provedeno samovyměření DPH, bude hodnota DPH snížena o tuto hodnotu DPH z FPZD

- lze zadat ručně data pro DPH na vstupu a výstupu na záložce Rozšířené údaje. Toto datum se pak použije v účetním zápisu, odvod DPH bude prováděn v období dle tohoto data. Toto datum nesouvisí a nemá vliv na výpočet kurzu - slouží pouze k určení data (období) vznikajících účetních zápisů. Pokud nejsou zadána ručně, určí se funkcí fnFapEU_DatumProDPH (kterou je možné uživatelsky přepsat) takto: je-li použit kód 23 (slouží pro dovoz zboží mimo EU), pak se vezme datum zdanitelného plnění, jinak (pro jiné kódy než 23, tedy pro faktury zahraniční z EU) se pro zboží použije datum vystavení a pro služby datum zdanitelného plnění. Výpočet lze ovlivnit také parametrem FAPEU_Obdobi, pokud je v něm zadána hodnota 1, pak se období DPH nastaví podle účetního období dokladu. Naplnění účetního období se určuje parametrem ZauctDHPFaP_Obdobi ze skupiny Zaúčtování.

- je možné ručně zadat kurzy pro přepočet na záložce Rozšířené údaje, pokud nejsou zadány, použijí se kurzy na základě nastavení parametrů ve skupině „Zaúčtování“, případně přepsáním uživatelských funkcí spHDok_FapEU_vlDruhKurzu a spHDok_FapEU_vlDatumKurzu. Pokud je použit kód 23 (slouží pro dovoz zboží mimo EU), pak se vezme Celní kurz dle data zdanitelného plnění, jinak (pro jiné kódy než 23 a 43, tedy pro faktury zahraniční z EU) se pro zboží použije Kurz ČNB dle data vystavení a pro služby Kurz ČNB dle data zdanitelného plnění.
Určení druhu kurzu - druh kurzu pro přepočet pro faktury přijaté z EU (pro kódy jiné než s kódem 23) lze nastavit v parametru FAPEU_Kurz, standardně je nastavena hodnota 6=ČNB střed. Druh kurzu pro přepočet pro faktury přijaté mimo EU (pro kód 23) je možné nastavit v parametru FAPEU_Kurz_23, standardně je nastavena hodnota 7=Celní kurz. Lze také ovlivnit uživatelským přepsáním funkce dbo.spHDok_FapEU_vlDruhKurzu.
Určení datumu pro výpočet kurzu - datum pro výpočet kurzu na fakturách přijatých z EU (pro kódy jiné než s kódem 23 a 43) je možné nastavit v parametrech FAPEU_Kurz_Dat a FAPEU_Kurz_Dat_Sl, standardně je nastavena hodnota 0=určí se programem. V tom případě se pro zboží použije datum vystavení a pro služby datum zdanitelného plnění. Datum pro výpočet kurzu na fakturách přijatých mimo EU (pro kód 23) lze nastavit v parametru FAPEU_Kurz_Dat_23, standardně je nastavena hodnota 0=určí se programem. V tom případě se pro zboží mimo EU použije datum zdanitelného plnění (jen v případě, že parametr FAPEU_Kurz_23 má hodnotu7=Celní kurz). Je možné také ovlivnit uživatelským přepsáním funkce dbo.spHDok_FapEU_vlDatumKurzu.

Pro výpočet částek DPH je nutné vybrat „Samovyměření DPH“:
- v případě volby „ze složek“ se z jednotlivých vezme celková částka v zahraniční měně, ta se přepočte určeným kurzem (viz výše) a z ní se spočte DPH dle nákupní sazby DPH uvedené v číselníku zboží (služeb). Účetní zápisy se nezakládají pro každou složku zvlášť, ale kumulovaně dle typu složky (zboží / služba), sazeb DPH (základní, snížená 2, snížená), případně dle příznaku „Pro výkaz DPH“.
- v případě volby „z hlavičky – základní sazba“, „z hlavičky – snížená sazba 2“ nebo „z hlavičky – snížená sazba“ se výpočet provádí z valutové částky k úhradě, tato se přepočte určeným kursem a vypočte se DPH dle zvolené možnosti (základní, snížená 2, snížená). Zda je pro kód výkazu DPH povoleno samovyměření z hlavičky závisí na nastavení kódu pro výkaz DPH a na nastavení parametru aplikace KontrProVykazDPH. Pro určení data a kurzu (v závislosti zboží / služba) je rozhodující položka „pro výkaz DPH“ na hlavičce dokladu – v případě nastavení hodnoty 22 se chová jako služba, v ostatních případech jako zboží.
- v případě volby „zrušit DPH“ dojde ke zrušení již zaúčtovaného DPH (pouze za předpokladu, kdy je to ještě povoleno – tedy když ještě nebylo uzavřeno období, nebyl proveden odvod DPH apod.). Poté lze znovu zaúčtovat DPH se zvolenou sazbou.

- Po nastavení voleb se zobrazí informace o tom, jakým kurzem bude přepočet prováděn a jaká data (období) se použijí pro vzniklé účetní zápisy.

Pokud je v parametrech (skupina Zaúčtování, parametr FAPEU_TypPozn) uveden existující typ poznámky k dokladu, pak se současně se založením účetních zápisů navíc založí i poznámka daného typu, ve které je uveden podrobnější rozpis výpočtu DPH (v případě výpočtu dle složek je vyčísleno DPH pro jednotlivé složky). Tato poznámka je pouze informativní a slouží pro kontrolu správnosti výpočtu. Na tvorbu výkazu DPH nemá žádný význam, do toho vstupují pouze vytvořené účetní zápisy.
V případě volby „Zrušit DPH“ se po stisku tlačítka „Provést samovyměření DPH“ zruší na tomto dokladu i všechny poznámky s uvedeným typem poznámky.

Zaúčtování přenesené DPH na tuzemských fakturách:
Podrobný popis viz dokument <a href=„http://wiki.eso9.cz/lib/exe/fetch.php?media=startdoc:cz:reverse_charge_v_eso9_od_2016.pdf“ target=„_blank“>Reverse-charge mezi dvěma tuzemskými plátci DPH od 1.1.2016</a>.
Princip je podobný jako pro zaúčtování DPH na vstupu a výstupu pro Přijaté faktury zahraniční (viz výše popis tlačítka „Provést samovyměření DPH“). Pro tuzemské doklady s přenesenou DPH na vstupu jsou určeny Kódy pro výkaz DPH 43 a 4312 až 4317. Při použití tohoto kódu na dokladu bude ve složce dokladu vždy nastaveno DPH na 0%.
- Protože se pro tvorbu Výkazu DPH a jeho příloh pro režimy s kódy 1, 5, 11 a 12 až 17 bere rozsah plnění ze složek, je nutné pro tyto kódy pořizovat doklady se složkami. Pokud má zboží (služeb se netýká) jinou MJ, než ve které se pro daný kód vykazuje, musí v Balení zboží existovat přepočet na danou MJ. Pro režimy s kódy 5, 12 a 13 stačí zadat hmotnost (v KG) do položky Měrná hmotnost, dle které se vypočítá celková hmotnost (v KG) na složce dokladu. Přepočet z KG na T se u kódu 12 provede automaticky. Pokud je uveden přepočet v Balení zboží i hmotnost v Měrné hmotnosti, použije se přepočet z Balení zboží. Pro režimy s kódy 1, 5 a 11 je navíc nutné, aby zadané zboží mělo přiřazený celní sazebník s odpovídajícím kódem režimu přenesení DP.
- v parametrech aplikace mohou být vyplněny parametry DPHxxvstup43, DPHxxvystup43 (pokud nejsou vyplněny, tak se použijí účty z parametrů DPHxxvstup, DPHxxvystup).
- pokud se má přenesená DPH týkat celého dokladu (v jednom režimu), je třeba zadat kód přímo na hlavičce dokladu. Pokud se má týkat jenom některé složky (nebo ve složkách budou různé režimy přenesení DP), je nutné na hlavičce nastavit Kód pro DPH 0 a na příslušné složce odpovídající kód pro výkaz DPH.
- částka základu daně pro reverse-charge musí být uvedena v položce Základ 0%.
- doklad musí být ve stavu, kdy se provádí rozúčtování.
- je nutné vybrat „způsob zaúčtování“, stiskem tlačítka „Provést samovyměření DPH“ vzniknou 2 nové účetní zápisy pro zaúčtování DPH na vstupu a na výstupu.
- období DPH se v tomto případě řídí vždy datem zdanitelného plnění.
- pokud má mít doklad i složky, kterých se přenesená DPH netýká, je nutné je založit až po zaúčtování DPH tlačítkem

Pokud je faktura pořízena v cizí měně, použije se pro výpočet částky DPH kurz, kterým je přepočtena hlavička dokladu.

Pokud je v parametrech (skupina Zaúčtování, parametr FAPEU_TypPozn) uveden existující typ poznámky k dokladu, pak se současně se založením účetních zápisů navíc založí i poznámka daného typu, ve které je uveden podrobnější rozpis výpočtu DPH (je vyčísleno DPH pro jednotlivé složky). Tato poznámka je pouze informativní a slouží pro kontrolu správnosti výpočtu. Na tvorbu výkazu DPH nemá žádný význam, do toho vstupují pouze vytvořené účetní zápisy.
V případě volby „Zrušit DPH“ se po stisku tlačítka „Provést samovyměření DPH“ zruší na tomto dokladu i všechny poznámky s uvedeným typem poznámky.

Při přijetí stavebních a montážních prací není nutné uvádět ve Faktuře přijaté složky, je možné zadat částku přímo na hlavičku (např. pokud nám plátce DPH vymaluje kancelář apod.).
V tom případě je nutné na hlavičce nastavit Kód pro výkaz DPH 43 a částku zadat do položky „K úhradě“ a „Základ 0%“. Poté je třeba zvolit způsob zaúčtování (buď „z hlavičky základní sazba“, nebo „z hlavičky snížená sazba“, sazby nelze kombinovat) a stisknout tlačítko „Provést samovyměření DPH„
- do přílohy k řádku 10 nebo 11 výkazu DPH (podle zvolené sazby) vstupuje vždy s kódem předmětu plnění = 4 (stavební a montážní práce).
Při zaúčtování „ze složek“ závisí nastavení sazby DPH na uvedené nákupní sazbě DPH v číselníku zboží/služby, nastavení kódu předmětu plnění ve Výkazu DPH závisí na celním sazebníku zboží/služby, které je uvedeno ve složce:
- pokud zboží/služba je v celním sazebníku a v celním sazebníku je uveden kód režimu přenesené DPH: do přílohy k řádku 10 nebo 11 výkazu DPH (podle nákupní sazby z číselníku zboží/služby) vstupuje s kódem předmětu plnění podle kódu režimu přenesené DPH, který je uveden v celním sazebníku.
- pokud zboží/služba není v celním sazebníku, nebo v celním sazebníku je, ale není v něm uveden kód režimu přenesené DPH: do přílohy k řádku 10 nebo 11 výkazu DPH (podle nákupní sazby z číselníku zboží/služby) vstupuje vždy s kódem předmětu plnění = 4 (stavební a montážní práce).

Pokud je pořízení majetku předmětem přenesené DPH a současně má majetek vstupovat na řádek 47 výkazu DPH, pak je nutné nejprve zaúčtovat DPH ze složek a poté upravit účetní zápis pro DPH na vstupu.
- složka musí být typu služba, musí mít v číselníku služeb navázaný celní sazebník s § 92e, v příslušné složce musí být nastaven v položce „Pro výkaz DPH“ kód 43, provede se zaúčtování DPH ze složek.
- poté se v příslušném účetním zápise pro DPH na vstupu nastaví položka „Doplňující údaj výkazu DPH“ na hodnotu „ř.DPH-pořízený majetek“.
- ve výkazu DPH je pak částka základu i daně na řádku 10 nebo 11 (podle sazby uvedené v číselníku služeb) a zároveň i na řádku 47.
POZOR, protože složka je typu služba, není možné z ní založit kartu majetku (spolu s pohybem „Zařazení“). Kartu majetku je nutné založit ručně v činnosti 3.1. Evidence majetku a poté teprve udělat pohyb „Zařazení“, podrobný popis viz dokument <a href=„http://wiki.eso9.cz/lib/exe/fetch.php?media=startdoc:cz:majetek.pdf“ target=„_blank“>Majetek</a>.

Pokud je potřeba zadat DPH do Výkazu DPH současně na řádek 47 při pořízení majetku fakturou přijatou (např. při nákupu auta), je nutné toto nastavit v rozúčtování (lze také udělat v oblasti majetku při pohybu Zařazení nebo Technickém zhodnocení, popis <a href=„http://wiki.eso9.cz/lib/exe/fetch.php?media=startdoc:cz:majetek.pdf“ target=„_blank“>viz Majetek</a>).
- na hlavičce dokladu nebo v příslušné složce musí být nastaven v položce „Pro výkaz DPH“ kód 0.
- v příslušném účetním zápise účetním zápise pro DPH se nastaví položka „Doplňující údaj výkazu DPH“ na hodnotu ř. DPH - pořízený majetek.

Odkaz "Záloha" na záložce Základní údaje

Slouží k výběru a spárování jedné či více zálohových faktur s fakturou doúčtovací, <a href=„http://wiki.eso9.cz/lib/exe/fetch.php?media=startdoc:cz:zalohove_a_zuctovaci_faktury.pdf“ target=„_blank“>viz Zálohové a zúčtovací faktury</a>. Přiřazení zaplacených záloh, které byly zdaněny odlišnou sazbou DPH, než je doúčtovací faktura, je vysvětleno v dokumentu <a href=„http://wiki.eso9.cz/lib/exe/fetch.php?media=startdoc:cz:zmena_dph_-_faktury_zalohove_a_zuctovaci.pdf“ target=„_blank“>Změna DPH – faktury zálohové a zúčtovací</a>.

Vstupní formulář se skládá ze dvou částí. V horní části je zobrazena hlavička doúčtovací faktury, ve spodním formuláři nepřiřazené účetní zápisy (základy DPH) zálohových daňových faktur.
Uživatel označí jednu nebo více záloh, které chce připárovat k faktuře.
Stiskem tlačítka „Součet“ se zobrazí celková částka určená ke spárování na označených zálohových fakturách.

Stiskem tlačítka Připárovat označené zálohy „nedaňové“ se připárovávají faktury zálohové, ze kterých nevznikla faktura zálohová daňová (např. je v rámci jednoho období DPH). Stiskem tlačítka budou označené zálohy spárovány s fakturou a celková částka zálohy bude přenesena do hlavičky doúčtovací faktury. Je nutno provést obnovu dat horní části formuláře.
Pokud je tlačítkem „nedaňové“ připojován daňový doklad (doklad, jehož typ dokladu má nastavenu vlastnost „daňový“ - standardně např. FPZD), pak se hodnota připojené zálohy napočte (kromě již provedeného napočtení do částky Záloha) ještě do částky Mimo daň.

Připárování zálohové daňové faktury s DPH je možné provést dvěma následujícími způsoby:

1. Tlačítkem Připárovat označené zálohy „včetně DPH (kopií složek zálohy)„. Předpokladem pro správné připárování zálohy je to, že daňová zálohová i doúčtovací faktura jsou pořízeny pomocí složek dokladu a nikoliv pouze zadáním částek do hlavičky dokladu. Po označení vět spárovaných účetních zápisů (případná změna hodnot v označených větách se nebere v úvahu a nemá na další činnost žádný vliv) budou k doúčtovací faktuře založeny nové složky jako kopie všech složek příslušejících dokladům označených vět. Záloha bude založena jako složka faktury, množství bude mít opačné znaménko než složka, ze které se kopie provedla. Takto bude napočítána do hlavičky faktury.
Vzhledem k tomu že při tomto způsobu vznikají častěji párovací rozdíly, tak tento způsob moc nedoporučujeme.
Tato činnost slouží pro faktury s DPH, které jsou pořízeny v cizí měně – lze je připárovat pouze přes kopie složek zálohy.

2. Tlačítkem Připárovat označené zálohy „ručním zadáním částek (bez složek)„ je možné provést připárování zálohové faktury bez ohledu na to, zda daňová zálohová nebo doúčtovací záloha obsahuje složky. Dále lze využít v případě, kdy je třeba provést připárování pouze části zálohy.
POZOR, tuto činnost není možné provádět pro faktury s DPH, které jsou pořízeny v cizí měně. V takovém případě lze používat pouze připárování přes kopie složek zálohy.
Ve spodním formuláři se nabízejí nepřiřazené účetní zápisy (základy DPH) zálohových daňových faktur. Po označení věty se doplní částka a procento daně v případě, že zálohová daňová faktura obsahuje pouze jednu sazbu daně. V opačném případě je třeba procento danění doplnit ručně. Stejně tak je možné ručně zadat způsob výpočtu DPH (DPH ze základu nebo základ z ceny s DPH) a příslušnou částku, druhá částka se pak dopočítá. Výpočet DPH ze základu (nebo DPH z celkové částky) se provádí dle sazby DPH odpovídající datu zdanitelného plnění doúčtovací faktury. V případě, že dodavatel vystavil fakturu, jejíž částky neodpovídají vypočteným hodnotám základu a DPH (například z důvodu jiného zaokrouhlení a podobně), lze zadat způsob výpočtu DPH „bez přepočtu“ a ručně zadat částku základu i celkovou částku s DPH.
Po stisku tlačítka se pak provede připárování takto:
- U doúčtovací faktury se vytvoří účetní zápisy speciálního typu (mají typ účetního zápisu „Odúčtování zálohy - základ“ nebo „Odúčtování zálohy - DPH“) s částkami podle zadání uživatele.
- Na hlavičce doúčtovací faktury se částka včetně DPH připočte do položky „Záloha“ a tuto částku se sníží částka „K úhradě“.
Při tomto způsobu připárování zálohy tedy nevzniká žádná složka dokladu.

Odkaz "VS zálohy" na záložce Rozšířené údaje

Slouží k výběru variabilního symbolu zálohy a k odpárování již připárovaných zálohových faktur, <a href=„http://wiki.eso9.cz/lib/exe/fetch.php?media=startdoc:cz:zalohove_a_zuctovaci_faktury.pdf“ target=„_blank“>Zálohové a zúčtovací faktury</a>.
Vstupní formulář zobrazuje všechny zaplacené a dosud nevyúčtované zálohové faktury k subjektu, který je uveden na doúčtovací faktuře. Navíc je vždy zobrazena i faktura, která již byla k tomuto dokladu připárována (aby bylo možné případně provést její odpárování).
Přenosem variabilního symbolu zálohy do doúčtovací faktury se nepřenese částka zálohy a nenastane žádné propojení zálohové faktury s doúčtovací.

Tlačítko „Odpárování a zrušení zálohy z doúčtovací FaP“
Slouží k odpárování zálohy. Od funkčnosti tlačítka „Odpáruj“ na formuláři účetního zápisu se liší tím, že kromě odpárování účetních zápisů navíc provede související opravy na doúčtovací faktuře (odečte odpárovanou částku od částky „Záloha“, přepočte rozúčtování). Pokud existoval i účetní zápis DPH, který patřil k odpárovávanému základu DPH, bude tento účetní zápis zrušen. Proto je k odpárování záloh nutno používat výhradně toto tlačítko. V opačném případě je pak nutno některé další operace provést ručně (např. smazání účetního zápisu DPH).

Odkaz "Import EDI" na záložce Importy

Slouží pro elektronickou výměnu zpráv mezi obchodními partnery podle normy EDIFACT. Konkrétní využití pro zakládání faktur přijatých je součástí implementace ESO9 Profi.

Odkaz "Import ISDOC(X)" na záložce Importy

Umožňuje založit novou fakturu přijatou importem z formátu ISDOC(X). Formát je připraven sdružením SPIS (Sdružení pro informační společnost, viz <a href=„http://www.isdoc.cz“>http://www.isdoc.cz</a>). Formát ISDOCX se oproti formátu ISDOC liší tím, že může obsahovat připojené soubory.
Odkaz musí být použit z (jakékoliv) již existující faktury. Vzor této faktury je zobrazen, lze jej před importem změnit. Před importem je možné vybrat, zda se mají nebo nemají naimportovat složky. Když nejsou vyfiltrovány/zobrazeny žádné faktury, není import možný.
Pro import se načítá vybraný soubor z adresáře na klientské stanici. Po importu je do poznámky uložen příznak „importováno z dokladu ISDOC(X)“. Importovaný soubor je připojen k vzniklému dokladu.
Pokud je soubor ISDOC(X) podepsaný certifikátem, je tento podpis zkontrolován. Pokud je podpis neplatný není soubor naimportován.
Podrobnější popis viz dokument <a href=„http://wiki.eso9.cz/lib/exe/fetch.php?media=techdoc:isdoc.pdf“ target=„_blank“>„Elektronická fakturace v IS DOC“</a>.

Odkaz "Import z QR kódu" na záložce Importy

Umožňuje založit novou fakturu přijatou importem z QR kódu. Pomocí čtečky je nejprve nutné načíst účetní data pro import faktury. Formát je připravený Komorou daňových poradců ČR (viz <a href=„http://qr-faktura.cz“>http://qr-faktura.cz</a>).
Pokud je odkaz vyvolán z již existující faktury, použije se pro založení nové faktury vzor této faktury. Tento vzor je zobrazen a nelze jej změnit. V opačném případě (když nejsou vyfiltrovány/zobrazeny žádné faktury) je před importem nutné v rozklikávací nabídce vybrat vzor faktury, podle které má být faktura založena.
Pro použití je možné nastavit parametr aplikace TypPoznQR ve skupině parametrů Nákup. Pokud je v něm uveden existující typ poznámky, založí se po importu k hlavičce faktury poznámka tohoto typu. V ní bude zapsaný načtený text (QR kód), případně i chyby nebo upozornění.
Podrobnější popis viz dokument <a href=„http://wiki.eso9.cz/doku.php/startdoc:qr_kody“ target=„_blank“>„Práce s QR kódy“</a>.

Odkaz "Import z PDF s ISDOC" na záložce Importy

Umožňuje založit novou fakturu přijatou importem z PDF souboru, který v sobě obsahuje skryté XML s fakturou ve formátu ISDOC (viz viz odkaz "Import ISDOC(X)"). Odkaz je k dispozici pouze v obecném klientovi, tedy v moderních prohlížečích (jako jsou např. Google Chrome, Microsoft Edge, Apple Safari atd.).
Odkaz musí být použit z (jakékoliv) již existující faktury. Vzor této faktury je zobrazen, lze jej před importem změnit. Před importem je možné vybrat, zda se mají nebo nemají naimportovat složky. Pokud subjekt dodavatele doposud v aplikaci neexistuje, je možné jej při importu založit. Když nejsou vyfiltrovány/zobrazeny žádné faktury, není import možný.
Pro import se načítá vybraný soubor z adresáře na klientské stanici. Importovaný soubor je připojen k vzniklému dokladu.
Podrobnější popis viz <a href=„http://wiki.eso9.cz/lib/exe/fetch.php?media=startdoc:cz:eso9_-_import_prijatych_faktur_z_pdf_s_isdoc.pdf“ target=„_blank“>„Import přijatých faktur z PDF s ISDOC“</a>.

Odkaz "Import z XML" na záložce Importy

Umožňuje založit novou fakturu přijatou importem z XML souborů. Odkaz je k dispozici pouze v Internet Exploreru (ve starém klientovi).
Odkaz musí být použit z (jakékoliv) již existující faktury. Vzor této faktury lze před importem změnit. Když nejsou vyfiltrovány/zobrazeny žádné faktury, není import možný.
Pro import se načítají XML soubory z adresáře zadaného ve skupině parametrů XMLImpExp.
Pro použití se musí nastavit adresáře uvedené ve skupině parametrů XMLExpImp na sdílené adresáře a zkopírovat do nich vzorové specifikace z adresářů XMLDocs\DocsSpec a XMLDocs\Maps ve start webu. Podrobnější popis viz dokument <a href=„http://wiki.eso9.cz/lib/exe/fetch.php?media=techdoc:vymena_dokladu_v_xml.pdf“ target=„_blank“>„Výměna dokladů v XML“</a>.

Odkaz "Rozúčtování" na formuláři pro hlavičku faktury přijaté účetní

Zobrazuje ve vstupním formuláři účetní zápisy dokladu. Lze je editovat, rušit, pořizovat nové účetní zápisy.
Viz 9.7.1 Odkaz "Rozúčtování".

Odkaz "Historie" na formuláři pro hlavičku faktury přijaté účetní

Zobrazuje sestavu historie, tj. předchůdců a následníků. Kterýkoliv z dokladů historie je možné zobrazit.
Viz 9.7.1 Odkaz "Historie".

Odkaz "Kopie" na formuláři pro hlavičku faktury přijaté účetní

Slouží k založení nového dokladu jako kopie aktuálního, tj. do stejného typu a podle stejného vzoru. Lze využít pro stornování dokladu. Viz 9.7.1.Odkaz "Kopie".

Odkaz "Tisk likvid. lístku" na formuláři pro hlavičku faktury přijaté účetní

Vytvoří a zobrazí tiskový formulář likvidačního lístku. Jsou 3 možné varianty tisku rekapitulace:
- u běžných tuzemských faktur: sekce Rekapitulace DPH.
- u faktur, na kterých proběhlo samovyměření DPH: samostatně sekce DPH reverse charge.
- u tuzemských kombinovaných faktur (tj. takových, které obsahují složky s DPH i složky podléhající samovyměření): tisknou se obě sekce - Rekapitulace DPH + DPH reverse charge.

Odkaz "Platba v hotovosti" na formuláři pro hlavičku faktury přijaté účetní

Slouží k založení výdajového pokladního dokladu. Uživatel vybírá číslo pokladny, zadává datum a částku úhrady (standardně dnešní datum a celá částka k úhradě). Po stisku tlačítka „Vydej z pokladny“ je založen pokladní výdejový doklad a jeho číslo je zobrazeno. Odkazem „Vzniklý výdejový pokladní doklad“ je možné na něj přejít a dále s ním pracovat.

Odkaz "Úhrady" na formuláři pro hlavičku faktury přijaté účetní

V sestavě zobrazí všechny úhrady dokladu.
Viz 9.7.1 Odkaz "Úhrady".

Odkaz "Spl.kal." na formuláři pro hlavičku faktury přijaté účetní

Slouží k definování rozložení plateb v čase, tj. splátkového kalendáře.
Splátkový kalendář je realizován v rozúčtování dokladu. Pro každou splátku bude založen jeden účetní zápis s příslušným datem a částkou splátky.
Ve vstupním formuláři pro definování splátkového kalendáře je na začátku zobrazen pouze automaticky vzniklý účetní zápis s celkovou částkou v položce „Uhradit Val“ pro účetní faktury a v položce „Částka salda Val“ pro zálohové faktury. Uživatel nezakládá splátkový kalendář zakládáním nových účetních zápisů, nýbrž na automatickém účetním zápise upraví datum a částku splátky. Po uložení se tento účetní zápis označí jako ruční a systém založí nový automatický účetní zápis podle účetních předpisů, jeho částku tvoří zbývající částka k úhradě. Na něm uživatel definuje další splátku zadáním data a částky, párovacího symbolu této splátky, předpisu penále pro tuto splátku, atd.

Odkaz "Neplatit" na formuláři pro hlavičku faktury přijaté účetní

Umožňuje zařadit fakturu přijatou (celou nebo jen zadanou částku) mezi doklady, které nebudou hrazeny. Děje se tak vystavením speciálního (fiktivního) platebního příkazu.
Číslo tohoto PP je „NEPLAT“ a jsou na něj zařazovány všechny doklady závazků, které nemají být hrazeny. Tím je zaručeno, že se nebudou nabízet při tvorbě skutečných PP a nemůže tak omylem dojít k jejich proplacení. Pokud nastane v budoucnu potřeba závazek skutečně uhradit, může být z platebního příkazu NEPLAT vymazán. (Odkazem „Provedené PP“ na hlavičce faktury lze přejít na zobrazení plat. příkazu, odkud je možné výmaz faktury z PP provést.)
Postup při vystavování PP je podrobně popsán v činnosti 1.2.1.2 Automatické vystavení platebního příkazu.

Poznámka :
Platební příkaz „NEPLAT“ však již nedoporučujeme používat - je zde ponechán pouze z historických důvodů.
To, aby se faktura nenabízela do výběru platebních příkazů, lze jednoduše zajistit tak, že na faktuře bude vybrána platební podmínka, která má vlastnost „Nabízet do platebního příkazu“ nastavenu na hodnotu NE.

Odkaz "PP" na formuláři pro hlavičku faktury přijaté účetní

Slouží k vystavení platebního příkazu na fakturu přijatou.
Postup při vystavování PP je podrobně popsán v činnosti 1.2.1.2 Automatické vystavení platebního příkazu.

Odkaz "Poznámky" na formuláři pro hlavičku faktury přijaté účetní

Zobrazuje ve vstupním formuláři poznámky k hlavičce dokladu.
Viz 9.7.1.Odkaz "Poznámky".

Odkaz "Složky" na formuláři pro hlavičku faktury přijaté účetní

Slouží k pořizování, evidenci a rušení složek přijaté účetní faktury. Vstupní formulář se skládá ze tří částí.

V horní části jsou zobrazeny základní informace o hlavičce dokladu.
- Stejně jako na vstupním formuláři pro hlavičku je možné zobrazit "Rozúčtování".
- Odkaz „Přiřazení historie“ se skládá ze tří částí. V horní je zobrazena faktura, v levé spodní části předchůdci této faktury a v pravé spodní části její následníci. Do obou spodních částí je možno zadávat předchůdce / následníky faktury přijaté z horní části obrazovky. Odkaz má význam zejména pro rozpouštění vedlejších nákladů, viz odkaz "Rozpouštění vedlejších nákladů" ve spodní části.
- V odkaze „Záloha“ lze připojit zálohovou fakturu. Jedná se o stejný odkaz "Záloha" jako na formuláři pro hlavičku faktury přijaté účetní.

V prostřední části je zobrazeno porovnání základů mezi hlavičkou a sumou ze složek. Jsou zde zobrazeny základy zadané v hlavičce a ve složkách, a jejich rozdíly. Částky by se měly rovnat. Pokud se částky nerovnají, znamená to, že byla některá částka zadána přímo na hlavičku. Tato částka na hlavičce se již ze složek na hlavičku nedopočte, nepřepočte se. POZOR, rozdíl mezi částkou zadanou v hlavičce a částkou zadanou ve složce se zaúčtuje na účet NULL a nevstoupí tedy do výkazu DPH.

Spodní část slouží pro ruční pořizování a evidenci složek, které patří pod hlavičku zobrazenou v horní části. Lze vybírat z celého sortimentu (zboží, služby…) v položce „Identifikace složky“. Ze složek typu majetek je možné odkazem "Založení majetku" založit kartu majetku.
Pokud se jedná o fakturu, která patří do řetězce dokladů obchodního případu (jak byl popsán výše), není vhodné její složky pořizovat ručně. Kvůli zachování kontinuity dokladů je vhodné pořídit ručně pouze hlavičku faktury a její složky typu „Služba“ zakládat kopií z nákupní objednávky a složky typu „Zboží“ zakládat kopií ze skladové příjemky (fyzické nebo účetní). Faktura přijatá bude zařazena do historie jako následník těchto dokladů. K zakládání složek kopií slouží odkazy "Kontrola nákupní objednávky", "Kontrola fyzické příjemky" a "Kontrola účetní příjemky".
Z faktury přijaté lze dále založit skladovou příjemku účetní odkazem "Založení účetní příjemky". Účetní příjemka bude do historie zařazena jako následník faktury přijaté.

Odkaz "Kontrola nákupní objednávky" na formuláři pro složky faktury přijaté účetní

Slouží ke zkopírování služeb z nákupních objednávek (NOB) do faktur přijatých účetních (FPU). Při kopii se do FPU doplní složky typu „Služba“.
Využívá stejný vstupní formulář popsaný v 2.1.3.7 Složky nákupní objednávky do faktury přijaté s tím rozdílem, že vyfiltrovat (zobrazit) lze pouze hlavičky NOB, na nichž figuruje stejný dodavatel jako na vybrané FPU, a zároveň je vzor NOB předchůdcem vzoru FPU (viz číselník Vazby mezi vzory, popsáno v číselníku 9.4.6 Vzory dokladů). Číslo vybrané FPU se přednaplní do položky Číslo faktury přijaté.

Odkaz "Kontrola fyzické příjemky" na formuláři pro složky faktury přijaté účetní

Slouží ke zkopírování zboží z fyzických skladových příjemek (SPF) do faktur přijatých účetních (FPU). Při kopii se do FPU doplní složky typu „Zboží“.

Vstupnímu formuláři předchází filtr. Jeho přesné vyplnění omezuje množství načítaných dat a zrychluje práci! Po zadání filtru je zobrazen vstupní formulář, který se skládá ze dvou částí.
V horní části jsou zobrazeny všechny hlavičky SPF, na nichž figuruje stejný dodavatel jako na vybrané FPU, a zároveň je vzor SPF předchůdcem vzoru FPU (viz číselník Vazby mezi vzory, popsáno v číselníku 9.4.6 Vzory dokladů). Číslo vybrané FPU se přednaplní do položky Číslo faktury přijaté.
Ve spodní části jsou pro každou příjemku zobrazeny všechny její složky s informací o již dříve fakturovaném množství. Zadávat lze pouze kopírované množství a nákupní cenu. Pokud uživatel mění cenu, musí v horní části formuláře specifikovat, zda jím zadaná nákupní cena je jednotková nebo celková.

Stiskem tlačítka „Připojit k faktuře“ budou označené složky zkopírovány se zadaným množstvím a cenou do FPU. Pokud není označena žádná složka, zkopírují se všechny.

Odkaz "Kontrola účetní příjemky" na formuláři pro složky faktury přijaté účetní

Slouží ke zkopírování zboží z účetních skladových příjemek (SPU) do faktur přijatých účetních (FPU). Při kopii se do FPU doplní složky typu „Zboží“.
Využívá stejný vstupní formulář popsaný v 2.1.3.6 Složky skladové příjemky do faktury přijaté, s tím rozdílem, že vyfiltrovat (zobrazit) lze pouze hlavičky SPU, na nichž figuruje stejný dodavatel jako na vybrané FPU, a zároveň je vzor SPU předchůdcem vzoru FPU (viz číselník Vazby mezi vzory, popsáno v číselníku 9.4.6 Vzory dokladů). Číslo vybrané FPU se přednaplní do položky Číslo faktury přijaté.

Odkaz "Založení účetní příjemky" na formuláři pro složky faktury přijaté účetní

Slouží k založení skladové příjemky účetní (SPU) kopií jako následníka přijaté faktury účetní (FPU). Je třeba, aby vzor vybrané FPU byl předchůdcem vzoru SPU (viz číselník Vazby mezi vzory, popsáno v číselníku 9.4.6 Vzory dokladů).

Vstupní formulář se skládá ze dvou částí. V horní části jsou zobrazeny základní údaje z hlavičky FPU, její typ a vzor. Zároveň je zobrazen typ a vzor vznikající SPU. Pokud má vzor FPU jako následníky více vzorů SPU (viz výše), je v horní části zobrazeno vícekrát. Je třeba si vybrat (např. šipkami) odpovídající vzor SPU, podle kterého se má SPU založit. Ve spodní části jsou zobrazeny složky faktury, které jsou typu „Zboží“, s informací o již dříve přijatém množství a o aktuálním stavu skladových zásob dotyčného zboží. Zadávat lze pouze kopírované množství a nákupní cenu.

Stiskem tlačítka „Příjem označených složek“ v horní části bude založena SPU. Označené složky budou zkopírovány se zadaným množstvím a cenou do SPU. Pokud není označena žádná složka, zkopírují se všechny. - Po akci je zobrazeno číslo založené příjemky. Odkazem „Vzniklá příjemka“ lze na příjemku přejít a dále s ní pracovat. - Při vzniku SPU může dojít k automatickému spárování účetních zápisů těchto dokladů. Je třeba, aby FPU i SPU (resp. jejich účetní zápisy) splňovaly párovací podmínky (viz samostatný dokument <a href=„https://wiki.eso9.cz/lib/exe/fetch.php/startdoc:cz:01_princip_parovani.pdf“ target=„_blank“>Princip párování</a>). Zároveň musí mít složka SPU stejnou hodnotu, jako na FPU (tedy nedošlo ke změně kopírovaného množství nebo nákupní ceny).

Odkaz "Poznámky" na formuláři pro složky faktury přijaté účetní

Zobrazuje ve vstupním formuláři poznámky ke složce dokladu.
Viz 9.7.1.Odkaz "Poznámky".

Odkaz "Historie složky" na formuláři pro složky faktury přijaté účetní

Zobrazuje sestavu historie, tj. předchůdců a následníků. Kterýkoliv z dokladů historie je možné zobrazit.
Viz 9.7.1 Odkaz "Historie".

Odkaz "Rozpuštění vedlejších nákladů" na formuláři pro složky faktury přijaté účetní

Slouží k rozpuštění fakturovaných vedlejších nákladů vztažných (VNV) na skladové příjemce účetní (SPU). Podmínkou je, aby pro danou fakturu existoval předchůdce typu účetní skladová příjemka a aby zboží na této příjemce nemělo žádný další pohyb. Náklady lze rozpustit i na více příjemek, tyto musí být všechny zapsány v historii jako předchůdci faktury. K přiřazení příjemky (příjemek) jako předchůdce slouží odkaz „Přiřazení historie“ v horní části formuláře složek. Je třeba, aby vzor zvolené SPU byl předchůdcem vzoru vybrané FPU, zároveň musí být vzor SPU pro rozpouštění VNV následníkem vybrané FPU (viz číselník Vazby mezi vzory, popsáno v číselníku 9.4.6 Vzory dokladů). Pokud nelze vedlejší náklady rozpustit na existující příjemce (např. je v uzavřeném účetním období), je možné založit pro vedlejší náklady příjemku novou.

Vedlejší náklady jsou na faktuře uvedeny ve složce typu „Služba“. Nad takovou složkou uživatel odkazem „Rozpuštění vedlejších nákladů“ přejde na vstupní formulář pro rozpouštění VNV.

Vstupní formulář pro rozpuštění VNV se skládá ze dvou částí. V horní části jsou uvedeny parametry akce, jako je vzor a pohyb zakládaného dokladu (posunem mezi řádky je možné vzor vybírat), hodnota vedlejších nákladů (přenese se ze složky faktury, lze změnit) a určení, zda zakládat novou příjemku nebo přidat složky k existující. Odkazem „Doklady s rozpuštěnými VN“ je možné ve vstupním formuláři skladových příjemek zobrazit všechny doklady, na které někdy byly rozpuštěny VN. Nemá vazbu na aktuální fakturu! Ve spodní jsou zobrazeny hlavičky příjemek, které jsou předchůdci vybrané faktury. Pro rozpuštění VNV musí být vybrané příjemky označeny.

Stiskem tlačítka „Rozpuštění VN“ budou na označenou příjemku/příjemky založeny nové složky. Tyto složky se zapíší do historie vybrané složky FPU jako následníci. Ke každé stávající složce příjemky bude založena nová složka se stejným zbožím, nulovým množstvím a částkou odpovídající poměrné části vedlejších nákladů připadajících na toto zboží. Pokud byl nastaven parametr „Nový doklad“ na ANO, nové složky nevzniknou pod původními příjemkami, ale je pro ně založena nová hlavička příjemky.

Odkaz "Založení majetku" na formuláři pro složky faktury přijaté účetní

Umožňuje založení karty majetku na základě údajů z dané složky.
Do vstupního formuláře pro založení majetku se předvyplní hodnoty na základě složky faktury přijaté, po jejich doplnění a případných úpravách a stisku tlačítka Založení majetku se provede založení karty majetku včetně pohybu zařazení. Dalším odkazem je možné přejít na kartu majetku. Podrobný popis <a href=„http://wiki.eso9.cz/lib/exe/fetch.php?media=startdoc:cz:majetek.pdf“ target=„_blank“>viz Majetek</a>.

Odkaz "Intrastat VN" na formuláři pro složky faktury přijaté účetní

Slouží k rozpuštění fakturovaných vedlejších nákladů, které mají vstupovat do hlášení Intrastatu při Importu/Dovozu. Je třeba, aby vzor FPU (z níž se k rozpouštění provádí) byl předchůdcem vzoru dokladu, na kterém budou VN pro Intrastat rozpuštěny (viz číselník Vazby mezi vzory, popsáno v číselníku 9.4.6 Vzory dokladů). V ESO9 Start je standardně nastavena vazba mezi vzory FPU nákup na sklad zahraniční v EU a Intrastat VN - Import/Dovoz.

Vedlejší náklady jsou na faktuře uvedeny ve složce typu „Služba“. Nad takovou složkou uživatel odkazem „Intrastat VN“ přejde na vstupní formulář pro rozpouštění VN pro Intrastat.

Vstupní formulář pro rozpuštění VN se skládá ze dvou částí.
V horní části jsou uvedeny parametry akce, jako je vzor a pohyb zakládaného dokladu (posunem mezi řádky je možné vzor vybírat) a hodnota vedlejších nákladů (přenese se ze složky faktury, lze ji změnit). Odkaz „Historie hlavičky“ zobrazuje sestavu historie dané faktury, odkaz „Historie složky“ zobrazuje sestavu historie složky faktury, z níž se k rozpouštění VN přešlo. Kterýkoliv z dokladů historie je možné zobrazit. Viz 9.7.1 Odkaz "Historie".
Ve spodní části jsou zobrazeny složky typu „Zboží“ dané faktury. Pro rozpuštění VN musí být vybrané složky označeny. Odkaz „Historie složky“ zobrazuje sestavu historie složky faktury zobrazené v dolní části. Kterýkoliv z dokladů historie je možné zobrazit. Viz 9.7.1 Odkaz "Historie".

Stiskem tlačítka „INTRASTAT-VN“ bude založena nová hlavička (doklad Intrastat VN - Import/Dovoz) a pod ni označené složky. Tyto složky se zapíší do historie vybrané složky FPU jako následníci. Ke každé stávající složce faktury bude založena nová složka se stejným zbožím, nulovým množstvím a částkou odpovídající poměrné části vedlejších nákladů připadajících na toto zboží. Složka bude mít nastaven pohyb cenový příjem. Po provedeném rozpuštění VN je zobrazeno číslo nově založeného dokladu. Odkazem „Intrastat VN - Import/Dovoz“ je možno na něj přejít a dále s ním pracovat. Doklady lze také editovat nebo rušit v činnosti 2.1.3.13 Intrastat VN - Import/Dovoz.

Odkaz "Zálohované obaly" na formuláři pro složky faktury přijaté účetní (SK legislativa)

Slouží k vygenerování složek zálohovaných obalů podle zboží uvedeného na všech složkách faktury.
Zálohované obaly pro konkrétní zboží se definují v číselníku Zboží, odkaz "Zálohované obaly".

Stiskem tlačítka budou ke každé složce typu zboží založeny nové složky zalohovaných obalů, v množství a ceně dle definice příslušného zálohovaného obalu. Jestliže je pro zboží zadáno více zálohovaných obalů s různou časovou platností, použijí se ty, které dle data platnosti odpovídá datu zdanitelného plnění faktury. Tyto nové složky budou v historii složek zapsány jako následníci složky zboží.
Po vytvoření zálohovaných obalů se u složek automaticky upraví pořadí tak, aby zálohované obaly byly za složkou ke které patří.
Na složce typu zboží, pro kterou existují zálohované obaly, není možno změnit zboží ani množství. Je možno měnit ostatní položky, tyto nemají na poplatek vliv.

DokuWiki Appliance - Powered by TurnKey Linux