Činnost 3. 1 - Evidence majetku
Slouží k evidenci majetku na evidenčních kartách. Z karty je možno dalšími odkazy vstoupit do evidence pohybů a poznámek k majetku, vyvolat funkce převodu na jiné středisko nebo osobu, rozdělit kartu majetku. Nad kartou jsou přístupné tisky protokolů o majetku.
K evidenci karet majetku jsou využity číselníky Zboží a Zboží na skladě (typ sortimentu: Majetek). Pro potřeby evidence majetku je v číselníku Sklady zaveden speciální sklad (typ skladu: Majetek).
Daňové a účetní odpisy jsou definovány v číselníku Odpisové skupiny majetku.
Podrobnější popis <a href=„http://wiki.eso9.cz/lib/exe/fetch.php?media=startdoc:cz:majetek.pdf“ target=„_blank“>viz Majetek</a>.
Vstupní formulář pro evidenci majetku
Nejdůležitější položky vstupního formuláře:
Inventární číslo - generuje se z řady, je možno ručně měnit.
SKP - pokud jsou v číselníku SKP definovány odpisové skupiny, tak se po zadání čísla SKP v kartě majetku mohou automaticky naplnit daňová a účetní odpisová skupina:
- při založení karty majetku (dokud není záznam uložen) se odpisové skupiny naplní do karty majetku při každé změně SKP (pokud jsou v číselníku SKP vyplněny)
- při opravě záznamu se odpisové skupiny podle číselníku SKP naplní pouze tehdy, pokud na kartě majetku dosud nejsou vyplněny
Sklad - nutno vyplnit sklad, který je typu „Majetek“. Většinou existuje ve firmě jeden takový sklad, ale je možno jich evidovat více. Standardně se při založení nabízí sklad s nejnižším číslem skladu s vlastností Typ skladu = majetek
Středisko - nutno vyplnit, přenáší se do účtování.
Skupina majetku - třídění majetku pro vnitřní potřeby firmy, nesouvisí s účtováním.
Osobní číslo - odkaz do číselníku osobních čísel v databázi systému PAM. Pokud PAM není instalován, odkaz do číselníku nefunguje. Osobní číslo je možno vyplnit i bez vazby na číselník.
Účetní skupina - nutno vyplnit, má zásadní význam pro účtování. Definuje účet z účetní osnovy (např. 013000 Software, 022200 Stroje a zařízení, …), přenáší se do složek dokladu a následně do rozúčtování.
Životnost - uvádí se v měsících, může na ní záviset výpočet odpisů.
Daňový odpis - odkaz do číselníku. Je možno využít již přednastavenou tabulku daňových odpisů (dle platné legislativy) nebo definovat vlastní „Vzorec pro odpis“ v číselníku Odpisové skupiny nebo nastavit vlastnost „Účetní odpis roven daňovému“ (pak se hodnoty kopírují z účetního odpisu). V číselníku je možno nastavit i způsob zaokrouhlení a počet desetinných míst.
Účetní odpis - odkaz do číselníku. Zpravidla se používá „Vzorec pro odpis“. Je zde možno nastavit způsob zaokrouhlení a počet desetinných míst.
Měsíční účetní odpis - pokud je zadáno „dle vzorce“, odepisuje se podle číselníku Účetní odpisy. Pokud je nastaveno „částkou“, odepisuje se přímo zadaná částka.
Účetní zbytková hodnota - pokud je nenulová, tak se účetní odpisy provádějí jen do výše této zadané zbytkové hodnoty
Daňová zbytková hodnota - pokud je nenulová, tak se daňové odpisy provádějí jen do výše této zadané zbytkové hodnoty
50% odpisu - Dle platné legislativy se provádí 50% odpisu při vyřazení majetku, který ještě není odepsán. Provede se automaticky tehdy, použijete-li k vyřazení jeden z pohybů uvedených v parametrech systému jako [MAJ_Vyr50Proc]. Použijete-li jiný pohyb a je nutno přitom provést 50% odpisu, nastavte položku před vyřazením na ANO, poté spusťte přepočet odpisů (generování), přepočteným odpisům nastavte stav „Zaúčtováno“ a teprve pak můžete majetek vyřadit.
Ostatní položky, jako například Název, Poznámka, Čárový kód, Podtyp majetku, Země původu, Výrobní číslo, Umístění, Datum výroby, Dodavatel - tyto položky jsou zde zejména z evidenčních důvodů, zpravidla na ncih nezávisí tvorba odpisů ani účtování.
Needitovatelné položky:
Počet kusů, Účtovat od data, Vstupní Datum zařazení, Datum vyřazení - tyto položky nejsou součástí evidenční karty, ale pohybů. Zobrazují se u karty z informativních důvodů.
Ve spodní části formuláře jsou pak zobrazeny (rovněž needitovalené) položky, jejichž hodnota je závislá na nastaveném období - jedná se o daňové a účetní hodnoty: Vstupní cena, Zvýšená cena, Zůstatková hodnota, Hodnota odpisů.
Odkaz "Pohyby" na formuláři pro evidenci majetku
Slouží k evidenci pohybů s majetkem, je možno provádět zařazení majetku, technické zhodnocení, zadávání nebo výpočet odpisů a vyřazení majetku. Popis viz 3.2 Doklady majetku.Výpočet odpisů lze též provést hromadně pro všechny karty majetku.
Tlačítkem Zařazení se založí pohyb zařazení majetku (dle zadaného kódu pohybu zařazení). Pokud je zadáno konkrétní datum, pak se zařazení provede k zadanému datu. Je li zadáno období (a datum není vyplněno), tak se založí k s datem posledního dne tohoto zadaného období. Není li zadáno ani období ani datum, doplní aktuální datum přihlášeného uživatele. V případě zadání částky pohybu se složka zařazení majetku založí na tuto uvedenou částku. Pokud částka není vyplněna, založí se nulová složka, a částku je tak nutno přímo na složce změnit.
Pokud kód pohybu pro zařazení majetku je uveden v parametru „Kód pohybu pro zařazení vložením“, pak je pohyb nastaven s vlastností neúčetní (SetUcStav=0), současně se nastaví na kartě majetku datum „Účtovat od data“ (je to položka Zbozi.dtKalkulace) - toto se pak využívá pro omezení účtování v účetním předpisu majetku.
Tlačítkem Technické zhodnocení se založí pohyb technického zhodnocení majetku (dle zadaného kódu pohybu technického zhodnocení). Pokud je zadáno konkrétní datum, pak se zhodnocení provede k zadanému datu. Je li zadáno období (a datum není vyplněno), tak se založí k s datem posledního dne tohoto zadaného období. Není li zadáno ani období ani datum, doplní aktuální datum přihlášeného uživatele. V případě zadání částky pohybu se složka zařazení majetku založí na tuto uvedenou částku. Po provedení vyřazení se automaticky provede přepočet odpisů.
Pokud je založeno technické zhodnocení majetku s kódem pohybu zadaným v parametru MAJ_KodPohybuTZdo40, pak se toto TZ nezahrnuje do zvýšené vstupní ceny, ale pouze se provede jeho zaúčtování na základě definovaných účetních předpisů. Tento pohyb bude mít vlastnost SetUcStav=0, hodnota zvýšené vstupní ceny majetku se nezmění.
Pokud součet pořizovaného TZ a dřívějších TZ s kódem pohybu zadaným v parametru MAJ_KodPohybuTZdo40 překročí částku danou v parametru MAJ_HodnotaTZdo40 (pokud je zde uvedena nenulová hodnota), pak se automaticky založí pohyb TZ s kódem pohybu MT a s částkou rovnou tomuto součtu a současně se provede jejich odúčtování. Toto automatické založení pohybu MT při překročení zadané hranice je funkční jen v případě, že hodnota zvýšení zadána před stiskem tlačítka „Technické zhodnocení“. Pokud se takto založí nulové TZ a hodnota TZ se zadá přímo ve složce, pak se automatické založení nového pohybu ani přeúčtování neprovádí.
Při zařazení majetku nebo technickém zhodnocení majetku je možno určit, zda se hodnota zařazeného majetku (zhodnocení) má projevit v řádku 47 výkazu DPH. Pokud je při zařazení (tech. zhodnocení) majetku nastavena vlastnost „do řádku poř. majetku výkazu DPH“ na některou ze sazeb daně, pak se hodnota pohybu přebere do položky „částka základu DPH pro výkaz DPH“, podle zadaného data pohybu se vypočte částka daně do položky „částka DPH pro výkaz DPH“. Je možné však jak základ, tak částku DPH zadat ručně. Pokud je ručně zadána jen jedna z částek, druhá se automaticky dopočte. Po vlastním provedení zařazení nebo technického zhodnocení se na účetních zápisech pro tento pohyb zařazení (tech. zhodnocení) nastaví příznak „Doplňující údaj výkazu DPH“ - ale pouze v případě, že se jedná o účty vyjmenované v seznamu v parametru VykazDPH_Ucty48 ve skupině parametrů Výkaz DPH. Uvedené hodnoty základu daně a daně pak vstoupí do řádku 47 výkazu DPH. Toto má význam pouze pro legislativu CZ.
Pro možnost evidence tvorby a zrušení opravných položek k majetku jsou v Eso9start vytvořeny pohyby MOprT (Opravná položka k majetku - tvorba) a MOprZ (Opravná položka k majetku - zrušení). Oba pohyby mají vlastnost Typ pohybu nastaven na „nedefinovaný“, a tak při založení takového pohubu (tlačítkem Technické zhodnocení s příslušným kódem pohybu) nedojde ke změně pořizovací ani zvýšené ceny, hodnota se nepromítne ani do odpisů. Aby se provedlo zaúčtování, je třeba mít správně nastaveno účtování účetní skupiny dle pohybů. Rovněž je nutno mít upravený účetní předpis pro majetek, protože v tomto případě je hdCCenaSpoct nulová, takže je třeba účtovat částku z hdCCEnaKc.
Výpis opravných položek k majetku se provádí při tisku sestavy inventární karty (pomocí funkce fnMaj_Karta_Opravky) na základě takto pořízených opravných položek.
Tlačítkem Generování odpisů se :
- v případě nastavení položky na hodnotu „Založit ruční odpis-bez přepočtu“ se založí pohyb odpisu majetku (dle zadaného kódu pohybu odpisu). Pokud je zadáno konkrétní datum, pak se založení provede k zadanému datu. Je li zadáno období (a datum není vyplněno), tak se založí k s datem posledního dne tohoto zadaného období. Není li zadáno ani období ani datum, doplní aktuální datum přihlášeného uživatele. V případě zadání částky pohybu se složka zařazení majetku založí na tuto uvedenou částku. Pokud částka není vyplněna, založí se nulová složka, a hodnoty účetního a daňového odpisu je pak možno zadat ručně. Takto zadaný odpis (složka má stav Bez přepočtu), se při automatickém výpočtu odpisu nepřepočítává.
- v případě nastavení položky na hodnotu „Provést výpočet odpisů“ a je třeba nastavit období, pro které výpočet má provést. Výpočet daňových a účetních odpisů se provede dle zadaných odpisových skupin. Výpočet se provede od období následujícího po posledním pohybu, který má stav zaúčtováno nebo bez přepočtu. Pro pohyby s nižším datem než je poslední taková složka, se již přepočet neprovádí.
Tlačítkem Vyřazení se založí pohyb vyřazení majetku (dle zadaného kódu vyřazení). Pokud je zadáno konkrétní datum, pak se vyžazení provede k zadanému datu. Je li zadáno období (a datum není vyplněno), tak se založí k s datem posledního dne tohoto zadaného období. Není li zadáno ani období ani datum, doplní aktuální datum přihlášeného uživatele. Po provedení vyřazení se automaticky provede přepočet odpisů.
Tlačítkem Změnit zakázku se provede nastavení zadané zakázky do všech pohybů majetku, které mají datum pohybu vyšší než poslední zaúčtovaná složka dokladu.
Ve spodní formě se zobrazuje rozúčtování jednotlivých složek, formulář je needitační. V případě potřeby ručního zásahu do účetních zápisů je nutno přejít na editační formulář v odkaze Rozúčtování složky (zde jsou jen účetní zápisy vztahující se ke konkrétní složce), nebo Rozúčtování majetku (zde jsou účetní zápisy všech složek majetku).
Odkaz "Poznámky" na formuláři pro evidenci majetku
Ke každé kartě majetku lze zadat libovolné množství poznámek různých typů. Typy se definují v číselníku Typy poznámek k majetku.
Poznámky jsou údaje informativní, systém jejich kódů a pravidla používání si každá firma může určit sama. Jako poznámku lze zadat datum, číslo, text, popis a cestu k libovolnému dokumentu.
Existují ale i kódy poznámek, které využívá systém a proto nemohou být používány k jinému účelu. Jsou definovány v parametrech systému. Jedná se o kódy pro :
- Vyřazení majetku (standardně kód VYRMAJ - typ poznámky je uveden v parametru MAJ_Pozn_Vyr)
- Začátek přerušení odpisů (standardně kód PrerOd - typ poznámky je uveden v parametru MAJ_Prerus_Zac)
- Konec přerušení odpisů (standardně kód PrerDo - typ poznámky je uveden v parametru MAJ_Prerus_Kon)
Po ručním zadání poznámky s kódem pro vyřazení majetku se do tiskového formuláře protokolu o vyřazení do položky Důvod vyřazení vypíše text, který je uveden v poznámce v položce Poznámka-text.
Ručním zadáním poznámek pro přerušení odpisů se zajistí přerušení daňových odpisů v rozmezí zadaných v položkách Poznámka-datum (přerušení se provádí vždy jen pro celý rok, ze zadaného data se tedy bere v úvahu pouze rok). Po zadání těchto poznámek je nutno přegenerovat odpisy. Přerušení daňových odpisů se standardně uplatňuje pouze pro odpisové skupiny definované pomocí koeficientů. V případě definice daňových odpisů definovaných pomocí funkce je nutno mít výpočet daňových odpisů v případě přerušení ošetřen již v této funkci.
Odkaz "Karta majetku" na formuláři pro evidenci majetku
Vytvoří a zobrazí tiskový formulář, který obsahuje základní údaje z karty majetku.
Odkaz "Nastavení řady" na formuláři pro evidenci majetku
Slouží ke změně číselné řady. Číselná řada pro automatické číslování nových karet majetku je definována v parametrech systému, které nemá uživatel právo měnit. Pokud si přeje číslovat nově pořizované karty z jiné řady, definuje ji v této volbě. Zadaná řada je pro aktuálního uživatele platná do jeho odhlášení.
Odkaz "Rozdělení" na formuláři pro evidenci majetku
Slouží k rozdělení majetku na dvě karty, např. v případě, že je třeba vyřadit nebo převést část majetku.
Při rozdělení je třeba zadat číslo nové karty majetku a počet kusů nebo cenu (vstupní nebo zvýšenou) nového majetku, případně způsob zaokrouhlení. Lze nastavit, zda majetek rozdělit včetně technického zhodnocení nebo ne.
Všechny pohyby původního majetku (včetně již zaúčtovaných) pak budou rozděleny ve stejném poměru, jako je poměr počtu kusů nebo pořizovacích cen původního a nově zakládaného majetku.
Pro původní i novou kartu majetku bude automaticky založena poznámka, kde bude rozdělení zaznamenáno.
Po rozdělení je možné spustit profi akci (proceduru). Pomocí ní je možné zkopírovat další údaje z karty majetku, které se standardně nekopírují (např. ADD položky z ADD tabulek). Název profi procedury se zadává do parametru aplikace MAJ_Rozd_ExecProc.
Odkaz "Převod na středisko" na formuláři pro evidenci majetku
Slouží k převedení karty majetku na jiné středisko.
Zadává se nové středisko a období, od kterého se má změna provést. Zadané období nesmí být ještě uzavřeno.
Akce provede změnu střediska na kartě majetku a na všech pohybech od zadaného období dále.
Při nastavení parametru „Přeúčtovat pořizovací cenu a oprávky“ na ANO se vygenerují účetní zápisy označené jako „ruční“, které přeúčtují pořizovací cenu a oprávky na nové středisko.
Po provedení změny budou všechny pohyby, jejichž období je menší než zadané období převodu, převedeny do stavu „zaúčtováno“. Tak je zajištěno, že při případném přepočtu odpočtů na nich zůstane původní středisko.
Zadá-li uživatel typ poznámky, bude ke kartě automaticky založena poznámka tohoto typu, kde bude převod mezi středisky zaznamenán. Pokud typ není vyplněn, poznámka o převodu se nezakládá.
Odkaz "Převod na osobní číslo" na formuláři pro evidenci majetku
Slouží k převedení karty majetku na jiné osobní číslo. Jedná se o osobní číslo z číselníku databáze PAM, takže je akci možno provádět pouze v případě, že je modul PAM provozován.
Zadává se nové osobní číslo. Akce přenese toto číslo na kartu majetku.
Zadá-li uživatel typ poznámky, bude ke kartě automaticky založena poznámka, kde bude převod mezi osobními čísly zaznamenán. Pokud typ není vyplněn, poznámka se o převodu nezakládá.
Pokud je nová osoba na jiném středisku, je možno zároveň se změnou osobního čísla provést změnu střediska.
Tlačítko "Zruš označené karty" na formuláři pro evidenci majetku
Provede zrušení označených karet majetku, příslušných poznámek k majetku a všech jeho pohybů včetně rozúčtování.
Lze provést jen v případě, že všechna období, ve kterých je majetek zaúčtován, jsou otevřená.
Odkaz "Protokol o zařazení" na formuláři pro evidenci majetku
Vytvoří a zobrazí tiskový formulář, který obsahuje základní údaje z karty majetku a pohybu zařazení.
Odkaz "Protokol o vyřazení" na formuláři pro evidenci majetku
Vytvoří a zobrazí tiskový formulář, který obsahuje základní údaje z karty majetku a pohybu vyřazení.
Odkaz "Protokol o likvidaci" na formuláři pro evidenci majetku
Vytvoří a zobrazí tiskový formulář, který obsahuje základní údaje z karty majetku a údaje o provedených daňových a účetních odpisech, vypočtené na základě jednotlivých pohybů.
Odkaz "Zápis o TZ" na formuláři pro evidenci majetku
Vytvoří a zobrazí tiskový formulář, který obsahuje základní údaje z karty majetku a z posledního pohybu pro zvýšení vstupní ceny.
Účtování majetku v IAS (IFRS)
ESO9 umožňuje rovněž provádět zaúčtování majetku dle standardů IAS. K tomuto je nutno nastavit parametr Uctovani_IAS (ve skupině Zaúčtování) na hodnotu 1. Při takto nastaveném parametru se ve formulářích majetku zpřístupní některé další položky, a to zejména :
- V číselníku účetních skupin jsou doplněny účty pro účtování dle IAS, pro správné účtování je nezbytné jejich vyplnění pro všechny účetní skupiny a pohyby
- V číselníku odpisových skupin majetku lze v položce „Typ odpisové skupiny“ zadat typ „Odpis IAS“. Pro zadávání vzorce pro odpis platí stejná pravidla jako pro účetní odpis, vypočtené hodnoty odpisu pro IAS jsou ale zapisovány na složce do nové položky „Účetní hodnota IAS“.
- Na kartě majetku je možno zadat odpisovou skupinu pro IAS
- Na stránce pohybů majetku je zobrazena položka Účetní hodnota IAS
Zaúčtování je řešeno účetním typem pro majetek, kdy prvních šest účetních předpisů provádí účtování dle české legislativy, účetní zápisy mají nastavenu vlastnost „Účtováno jen v CZ“.
Dalších šest účetních předpisů řeší účtování pro IAS, účetní zápisy mají nastavenu vlastnost „Účtováno jen IAS“, tyto účetní zápisy vznikají v závislosti na nastaveném parametru Uctovani_IAS a to jen ty, jejichž datum je vyšší nebo rovno období počátečního stavu pro účtování IAS (viz parametr IAS_ObdobiPS). Účtování je nastaveno obdobně jako v účetních předpisech pro „pouze CZ“, ale účty se přebírají z účtů IAS nastavených v odpovídající účetní skupině, a do částky se neberou účetní hodnoty, ale bere se hodnota z položky Účetní hodnota IAS (SDOK.HDHODNOTA_IAS).
Pro účely přecenění majetku k období počátečního stavu pro IAS je určen pohyb, který je uveden v parametru MAJ_KodPohybuPSIAS (standardně pohyb MPIAS). Použití tohoto pohybu ma význam pro již existující majetek, který historicky nemá vstupní cenu pro účely IAS a bude pro účely účtování v IAS dodatečně oceněn. Pokud je tento pohyb nastaven v novém parametru MAJ_KodPohybuPSIAS, pak se hodnota účtuje do období 00 odpovídajícího roku pohybu složky.